„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”. Życie jak scenariusz filmowy

LubimyCzytać
20.11.2020

„Trzeba czasem spojrzenia z góry, na to, co zdarza się w dolinach naszej codzienności” – mówił Maciej Berbeka, himalaista, przewodnik górski IVBV i ratownik TOPR. A także artysta i scenograf, związany z Teatrem im. S.I. Witkacego w Zakopanem. Pierwszy człowiek, który zimą przekroczył wysokość 8000 metrów w Karakorum, a rekord ten utrzymał się przez 23 lata!

„Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”. Życie jak scenariusz filmowy

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku, Korytko PorębskiHistoria Macieja Berbeki opisana w książce „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku” zawiera w sobie wszystkie emocje, jakie są udziałem niemal każdego wielkiego himalaisty: radość zdobywania, gorycz porażki, przyjaźń i zdrada, miłość i zadra. Jest jeszcze wielka tajemnica, która czyni tę opowieść fascynującą. Sami kierujemy naszym losem, czy jest on zapisany? Czym jest przeznaczenie i czy w ogóle istnieje? Nasze życie to świadome wybory czy ciąg przypadkowych zdarzeń? Kto wie?

Reklama

W górach bardzo chce się uniknąć ryzyka. Ale nie iść nie można – mawiał Maciej Berbeka.

Berbeka cudem unika śmierci na Broad Peaku w 1988 roku. Wraca przeświadczony o zdobyciu góry, choć okazuje się, że od szczytu dzieli go kilkanaście metrów w pionie. Ta porażka go zmienia. Rzadziej jeździ w góry, zakłada firmę, dba o dom, żonę i synów. Co sprawia, że po 25 latach zwyczajnego i dobrego życia znów pakuje plecak i jedzie właśnie pod tę górę? Co go tam pcha ćwierć wieku później? Niezałatwione porachunki, żądza przygody, zew? A może przeznaczenie?

Sięgnął wierzchołka, stanął na szczycie Broad Peaku, ale góra nie wypuściła go już ze swoich objęć. Dramatyczną walkę o przeżycie śledziła wtedy cała Polska.

Maciej Berbeka

Ta książka przedstawia mojego Ojca nie tylko jako wybitnego sportowca - himalaistę - ale pokazuje też jego bogate i różnorodne życie w "dolinach codzienności". Cieszę się, że możecie poznać jego historię. Stanisław  Berbeka

Historia Maćka zostanie przeniesiona na wielki ekran. Reżyserem filmu jest Leszek Dawid, a w postać Berbeki wcielił się Ireneusz Czop. Premiera zapowiedziana jest na 2021 rok.

Maciek zaprosił mnie na wyprawę już po śmierci. Otworzył mi drzwi do własnego domu i rodziny.  Przez trzy lata pracy nad filmem szedłem jego śladem i często w jego butach. To doświadczenie zmieniło i przewartościowało moje życie. Wejście w góry wysokie wzbudziło ekstremalne emocje, nauczyło doceniać proste rzeczy i precyzyjnie podejmować decyzje - o tym, z kim wiążemy się liną, z kim idziemy.  O Maćku mógłbym czytać i opowiadać godzinami, choć nigdy osobiście go nie poznałem. Ta książka zaprasza do podróży przez świat Berbeki, a patrzenie jego oczami z pasją do gór i miłością do bliskich, prostuje nasze strachy.

– Ireneusz Czop, odtwórca roli Maćka Berbeki w filmie fabularnym o Broad Peaku

Maciej Berbeka, Aleksander Lwow, Andrzej Zawada

O autorach:

Reklama

Dariusz Kortko – redaktor naczelny katowickiej redakcji „Gazety Wyborczej”, ma na swoim koncie, m.in. bestsellerowe opowieści o Krzysztofie Wielickim, Jurku Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim, napisane wspólnie z Marcinem Pietraszewskim, czy głośną biografię Zbigniewa Religi. Z wykształcenia politolog, jest absolwentem Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego.

Jerzy Porębski agent literacki i współautor książek górskich – „Polskie Himalaje”, „Lekarze w górach”, scenarzysta, reżyser i producent filmów dokumentalnych o alpinizmie oraz ratownictwie górskim. Członek jury na festiwalach filmów górskich w Hiszpanii, Peru, Czechach, czy Bułgarii.

Premiera już 25 listopada. Książka jest dostępna w przedsprzedaży.

Przeczytaj fragment książki „Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku”

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers. Title: Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku, Author: Lubimyczytać.pl, Name: Berbeka.

Reklama

komentarze [3]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ola 21.11.2020 16:19
Czytelniczka

Jakoś dziwnie, że tym razem Dariusz Kordko napisał książkę nie w duecie z Marcinem Pietraszewskim. Mam na koncie dwie ich książki i trzecią w planach. Jakoś wydawali mi się nierozerwalnym, zgranym duetem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Moni 21.11.2020 16:03
Czytelniczka

Na razie nie ma o czym, poza tym, że książka kupiona i czekam na to aż przyślą.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 20.11.2020 14:15
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd