Wielkie nadzieje

2018-09-22
Antoni Mazanowski
Antoni Mazanowski epoka wiktoriańska literatura angielska
Inne

Jedna z najwspanialszych powieści mego życia.

trochę na wielkich nadziejach się skończyło. Postacie skonstruowane są dokładnie i przemyślanie, sama historia porusza na wielu płaszczyznach. jak dla mnie relacja głównych bohaterów odrobinę zbyt powierzchownie potraktowana, myślę, że można było więcej z niej "wycisnąć"

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Dickens`a i zacząłem od znakomitej powieści.Stylem i klimatem powieść nieco przypominała mi "Idiotę" Dostojewskiego,ale nie była aż tak zaawansowana psychologicznie.Głównym bohaterem jest Pip,sierota,wychowywany przez apodyktyczną siostrę,która miała do niego twardą rękę.Wszystko w życiu młodzieńca zmienia przypadkowe spotkanie...

Wielkie nadzieje to książka sentymentalna. Niespełniona miłość, różnice klas społecznych i obłuda z nimi związana to główne wątki.

Ciekawie było przeczytać te książkę, mając wrażenie że gdybym przeczytał ją 10 lat prędzej jej treść prawdopodobnie wzruszyła by mnie bardziej, dziś daje do myślenia ale nie wpływa na mnie tak emocjonalnie.

Dorasta postać, dorasta i czytelnik :)

Czuję delikatny niedosyt wątku romantycznego, ale książka mimo iż kilka rzeczy głównych da się przewidzieć pieknie napisana.

Trochę męczyłam momentami, jednak jest to książka naprawdę dobra i warta przeczytania z kanonu tych klasycznych autorów.

Tytuł mnie zachęcił, bo też sobie wciąż robię wielkie nadzieje. Wciągająca powieść.

"Wielkie Nadzieje" to zdecydowanie mój faworyt jeśli chodzi o twórczość autora słynnej "Opowieści Wigilijnej".
Czytelnik może przenieść się w świat dickensowskich tajemnic, które zawsze mają w sobie nutkę grozy i surrealizmu.
Powieść ta przesiąka jednak pewnym smutkiem, którego źródło trudno zlokalizować. W trakcie lektury nierzadko więc wplątywałam się w melancholiczne...

Patrząc na "Wielkie nadzieje", ciągle w mojej głowie słyszę piosenkę "High Hopes" od Panic! at the Disco: "Had to have high, high hopes for a living". Chociaż akurat w przypadku Charlesa Dickensa wielkie nadzieje, albo raczej oryginalne "Great Expectations", mogą być przyczyną licznych, porywających problemów.

Pod pewnymi względami "Wielkie nadzieje" przypominały mi...

Mam bardzo mieszane odczucia po przeczytaniu tej powieści. Z jednej strony zaciekawiła mnie, zwłaszcza pierwsze strony mnie mocno zainteresowały, czekałam co też wyjątkowego spotka głównego bohatera. Niestety zostałam tylko z nadzieją, bo nic poruszającego się nie wydarzyło.

Książka jest nieco nudna, choć język, jakim została napisana sprawia, że powieść czyta się dobrze....

Dyskusje

5 559