Wielkie Nadzieje

Inne

Oficjalne recenzje i

Angielska kaczka

[ 38 ] Link do recenzji

Klasyk, który się nie zestarzał. Ciekawe wykorzystanie wielkich mitów i motywów baśniowych (miłość od pierwszego wejrzenia, wróżka-opiekunka/opiekun, self-made man etc.), podszytych jednak goryczą i konfrontacją z rzeczywistością - prawną i społeczną. To właśnie tej goryczy brakuje we wszystkich filmowych adaptacjach "Wielkich nadziei" i chyba to właśnie ona sprawia, że...

Powieść należy do gatunku, który czyta się powoli, smakując jego urodę. Ale ja przeleciałem przez nią jak wicher, bo dotarło do mnie, że ja już znam tę historię. Skąd - nie wiem. Pewnie widziałem jakąś ekranizację, bo na pewno nie czytałem tego wcześniej.
Co mi się podobało najbardziej? To, że czytelnik cały czas trzyma kciuki za głównego bohatera, nawet wtedy, gdy on...

To chyba najlepsza książka Dickensa jaką czytałam (no może poza Opowieścią wigilijną). Historia jest niesamowita i tak aktualna, że aż nie do wiary kiedy była pisana.

Jedna z najwspanialszych powieści mego życia.

trochę na wielkich nadziejach się skończyło. Postacie skonstruowane są dokładnie i przemyślanie, sama historia porusza na wielu płaszczyznach. jak dla mnie relacja głównych bohaterów odrobinę zbyt powierzchownie potraktowana, myślę, że można było więcej z niej "wycisnąć"

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Dickens`a i zacząłem od znakomitej powieści.Stylem i klimatem powieść nieco przypominała mi "Idiotę" Dostojewskiego,ale nie była aż tak zaawansowana psychologicznie.Głównym bohaterem jest Pip,sierota,wychowywany przez apodyktyczną siostrę,która miała do niego twardą rękę.Wszystko w życiu młodzieńca zmienia przypadkowe spotkanie...

Wielkie nadzieje to książka sentymentalna. Niespełniona miłość, różnice klas społecznych i obłuda z nimi związana to główne wątki.

Ciekawie było przeczytać te książkę, mając wrażenie że gdybym przeczytał ją 10 lat prędzej jej treść prawdopodobnie wzruszyła by mnie bardziej, dziś daje do myślenia ale nie wpływa na mnie tak emocjonalnie.

Dorasta postać, dorasta i czytelnik :)

Czuję delikatny niedosyt wątku romantycznego, ale książka mimo iż kilka rzeczy głównych da się przewidzieć pieknie napisana.

Trochę męczyłam momentami, jednak jest to książka naprawdę dobra i warta przeczytania z kanonu tych klasycznych autorów.

Tytuł mnie zachęcił, bo też sobie wciąż robię wielkie nadzieje. Wciągająca powieść.

Dyskusje

5 647