Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń

Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Okładka książki Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń
Chris Colfer
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2018
Wydawnictwo: Wydawnictwo Młodzieżówka Cykl: Kraina Opowieści (tom 1) opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
2018-10-03
Agnieszka Hałas
baśnie młodzieżowe magia przygoda
Inne

Bardzo ciekawa pozycja, przeznaczona dla trochę młodszego czytelnika. Autor opowiada historię jedenastoletnich bliźniąt Alex i Connera, którzy za pomocą magicznego tomu z baśniami, trafiają do Krainy Bajek. Aby powrocić do domu, muszą zgromadzić przedmioty związane z zaklęciem życzeń. Dzieci wędrują po krainie i spotykają postacie ze znanych baśni jak Czerwony Kapturek, czy Śniezka.
Oczywiście ich przygody są powiązane zeświatem współczesnym, co wnosi całkiem nową jakość.
Po lekturze tej ksiażki na pewno inaczej spojrzycie na doskonale znane baśnie .

Czytając takie książki żałuję, że miałem w dzieciństwie kilkuletnią przerwę w czytaniu. Zapewne wiele takich perełek bym wyłapał.
Podróżowałem razem z bohaterami, zbierałem składniki, uciekałem przed strażnikami i walczyłem ze Złą Czarownicą. Majstersztyk przy którym nic, a nic się nie nudziłem. Autor mimo wielu baśniowych historii wszystko idealnie wymieszał i wyszedł przepyszny baśniowy świat. Niby każdy zna te baśnie, ale tutaj są one przedstawione w sposób oryginalny i ze sobą spójny. Dużym plusem jest wplecione subtelne i ze smakiem poczucie humoru. Ta książka ma to coś czego zabrakło w "Baśnioborze". Fajnym wątkiem jest poruszenie tematu czytania baśni w oryginale przez dzieci, ale też wszelkiego rodzaju książek.
Dwójka głównych bohaterów się tak uzupełnia jakby byli jedną osobą. Tutaj nawet postacie poboczne potrafią być interesujące nie mniej niż główne. Idealny przykład jak użyć wielu postaci i się w tym nie pogubić.
W sumie to niby wszystko się kończy dobrze, ale jest duża furtka pozwalająca na kontynuację, więc jeszcze opowieść może zostać rozwinięta i jak to w baśniach - nie mieć końca.
Zafascynowany jestem jako dorosły, a co by było jakby ta książka trafiła w moje ręce w dzieciństwie!

Alex i Conner próbują się odnaleźć po śmierci ojca. Na 11 urodziny dostają od babci "Krainę Opowieści", którą czytał im tata. Od teraz wszystko się zmienia. Książka ich wciąga. Dosłownie. Czy zdołają powrócić do swojego świata? Czy zostaną w "Krainie Opowieści" na zawsze?

„ Poszukiwana żywa lub martwa Złotowłosa za włamanie, kradzież oraz ucieczkę przed stróżami prawa.”
Chris Colfer „ Kraina opowieści zaklęcie życzeń”

Bliźnięta Alex i Conner dostają od swojej babci książkę z bajkami, która należy do rodziny odkąd dzieci sięgają pamięcią.
Prezent przenosi ich do Krainy opowieści, gdzie postacie z bajek nie są do końca takie jak nam się zdaje. By móc powrócić do domu muszą skompletować składniki na zaklęcie życzeń, które jest ich jedyną szansą na powrót do domu. Sprawę utrudnia grasująca na wolności Zła Królowa.
Czy bliźnięta odnajdą drogę do domu? Jaką tajemnicę skrywa przeszłość macochy Śnieżki?

Książkę czyta się niesamowicie lekko i przyjemnie, relacją pomiędzy rodzeństwem przypomina mi trochę tą pomiędzy Kendrą i Sethem z „ Baśnioboru” inteligentna siostra i niesforny brat.
Historia przebiega płynnie, podczas czytania cały czas coś się dzieje. Jest to książka skierowana do młodszego odbiorcy, ale starsi czytelnicy również nie powinni się nudzić.

Chris Colfer „ Kraina opowieści zaklęcie życzeń”

BAJKI W KSIĄŻCE (CZY TEŻ W BAJCE)

Nigdy nie zetknąłem się z bajkami (oprócz braci Grimm),jednak znałem je trochę i odświeżyłem sobie pamięć o nich, czytając tą książkę, w której Alex i Conner wpadają do świata bajek... początek przypominał mi podróbkę pierwszej części opowieści z Narnii.
Christoper ,,Chris'' Colfer, w skrócie CCC, według Times'a jeden ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie, stworzył właśnie tą książkę. I na początku myślałem, że za pomocą tych ,,wpływów'' podrobił sobie Andersena i braci Grimm, jednak sięgnąłem po pierwszą część i nie żałuję - przewyższyła moje oczekiwania.
Polecam każdemu, ale dorosły czytelnik będzie mógł wyprzedzić informacje i nie będzie z tego się cieszył tak bardzo, jak młodszy.

BAJKI W KSIĄŻCE (CZY TEŻ W BAJCE)

Do książek, w których mowa o baśniach nie trzeba mnie przekonywać. Lecę do nich jak ćma do światła i nie mogę się doczekać, aż się za nie zabiorę. Teraz trochę żałuję, że Zaklęcie życzeń Chrisa Colfera tyle czekało na swoją kolej.

Bardzo na tak. Taka trochę nowa odsłona znanych nam baśni. Mało tego, to wejście do świata ulubionych bohaterów i poznanie ich przygód na nowo. Okraszona delikatnym humorem idealna, by wrócić do czasu dzieciństwa.

Jak na książkę raczej dla dzieci i młodzieży strasznie wciąga!!

Jak na książkę raczej dla dzieci i młodzieży strasznie wciąga!!

Oceniam książkę dla dzieci w kategorii "książki dla dzieci". Ocena nie sugeruje, że jest to arcydzieło ze wszystkich przeczytanych przeze mnie książek, tylko sugeruje, że jest naprawdę dobrą pozycją dla dzieci.

"Kraina Opowieści. Zaklęcie życzeń" jest książką idealną dla dzieci i młodszej młodzieży. Jest to przykład książki, która ma fajną fabułę, wciągającą akcję i cudowne wartości, które może przekazać najmłodszym. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło czytać, podsuń mu tę opowieść.

Alex i jej brat Conner kochają baśnie, które w dzieciństwie opowiadał im tata. Wszystkie z nich są im bardzo dobrze znane. Dowiedzieli się kim jest Kopciuszek, Śnieżka, Czerwony Kapturek czy Śpiąca Królewna. Pewnego dnia ich babcia daje im księgę baśni, którą czytał im tata.
Nie wiedzą oni jednak, że jest ona wyjątkowa. Niefortunnie bowiem rodzeństwo wpada do wnętrza książki i tym sposobem znajdują się w baśniowym świecie Krainy Opowieści.

Poznają tam wszystkie postacie, o których czytali i słuchali podczas całego swojego dzieciństwa. Chcąc wrócić do domu, muszą wyruszyć w podróż w celu znalezienia składników do Zaklęcia Życzeń. Zaklęcia, które pozwoli im opuścić książkę i znowu znaleźć się w swoim świecie.

W książce mamy motyw drogi. Bliźniaki podróżują po całej Krainie Opowieści, mając swój cel i swoje zadanie. Poznają wiele osób, napotykają istoty, których nie chcieliby nigdy poznać i przeżywają przygodę swojego życia. W książce jest bardzo dużo pozytywnych i dobrych wartości, takich jak przywiązanie do rodziny, chęć poznawania świata, odwaga, prawdomówność, szczerość, bezinteresowna pomoc czy dotrzymanie słowa. Do tego fajna akcja, ciekawi bohaterowie, przyjemna historia i fajny lekki humor idealny dla dzieci.

Nie ma długich opisów, rozdziały są krótkie, czcionka idealna, okładka piękna. Nie znalazłam w książce rzeczy, której mogłabym się przyczepić. Muszę jednak przyznać, że książka jest bardziej dla dziewczynek, które znają disneyowski świat księżniczek. Niemniej wiele chłopców może utożsamić się z Connerem i również znaleźć ogromną przyjemność z czytania.

Więc jeśli jesteś rodzicem i chcesz, aby Twoje dziecko zakochało się w książkach to "Kraina Opowieści" jest jedną z tych ksiazek, które śmiało możesz im zaproponować.

Kraina opowieści to naprawdę przeurocza powieść utrzymana w świetnym baśniowym klimacie, która spodoba się nie tylko młodszym czytelnikom, ale również starszym. Autor stworzył niesamowity baśniowy klimat, którzy oczarował mnie już od pierwszych stron. To, jak zostały ukazane bajkowe postacie! Oprócz nawiązania do pierwowzoru, dostały one zupełnie nowych cech charakterów, dzięki czemu mogliśmy spojrzeć na nich w zupełnie inny sposób. Dzięki kreacji bohaterów, mogliśmy zobaczyć co ich ukształtowało, dlaczego podjęli różne decyzje w taki a nie inny sposób. Nasi główni bohaterowie- Alex i Conner, to przeurocze i zabawne rodzeństwo, których nie da się nie lubić. Książka była może momentami przewidywalna, ale powieść jest skierowana głównie dla dzieci, także nie przeszkadzało mi to. Jednakże, uważam, że każdy może to przeczytać, i każdy może się przy niej dobrze bawić. W powieści tej jest wiele wartościowych przesłań z których naprawdę możemy wynieść parę rzeczy. Bardzo jestem ciekaw następnych przygód Alex i Connera. Serdecznie mogę ją wam polecić!❤️

Bardzo dobrze się bawiłam czytając o przygodach Alex i Connera w Krainie Opowieści, szczególnie o 'prawdziwych' życiorysach i losach postaci tak dobrze znanych nam z baśni, których historie zawsze kończyły się słowami 'I żyli długo i szczęśliwie'. A tu niespodzianka, autor przedstawia nam prozę życia!
Chris Colfer zgrabnie poradził sobie z przedstawieniem morałów w sposób, w który dzieci mogą łatwo przyswoić. Polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym :)
PS Rażąca była jedynie liczba błędów w pierwszym wydaniu książki, mam nadzieję, że w kolejnym wydaniu korekta będzie już właściwa.

Chris Colfer zgrabnie poradził sobie z przedstawieniem morałów w sposób,...

• Egzemplarz recenzencki