Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń

Okładka książki Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń Chris Colfer
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Kraina Opowieści: Zaklęcie życzeń
Chris Colfer Wydawnictwo: Wydawnictwo Młodzieżówka Cykl: Kraina Opowieści (tom 1) opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
2018-10-03
Agnieszka Hałas
baśnie młodzieżowe magia przygoda
Inne

„ Poszukiwana żywa lub martwa Złotowłosa za włamanie, kradzież oraz ucieczkę przed stróżami prawa.”
Chris Colfer „ Kraina opowieści zaklęcie życzeń”

Bliźnięta Alex i Conner dostają od swojej babci książkę z bajkami, która należy do rodziny odkąd dzieci sięgają pamięcią.
Prezent przenosi ich do Krainy opowieści, gdzie postacie z bajek nie są do końca takie jak nam się zdaje. By móc powrócić do domu muszą skompletować składniki na zaklęcie życzeń, które jest ich jedyną szansą na powrót do domu. Sprawę utrudnia grasująca na wolności Zła Królowa.
Czy bliźnięta odnajdą drogę do domu? Jaką tajemnicę skrywa przeszłość macochy Śnieżki?

Książkę czyta się niesamowicie lekko i przyjemnie, relacją pomiędzy rodzeństwem przypomina mi trochę tą pomiędzy Kendrą i Sethem z „ Baśnioboru” inteligentna siostra i niesforny brat.
Historia przebiega płynnie, podczas czytania cały czas coś się dzieje. Jest to książka skierowana do młodszego odbiorcy, ale starsi czytelnicy również nie powinni się nudzić.

Chris Colfer „ Kraina opowieści zaklęcie życzeń”

BAJKI W KSIĄŻCE (CZY TEŻ W BAJCE)

Nigdy nie zetknąłem się z bajkami (oprócz braci Grimm), jednak znałem je trochę i odświeżyłem sobie pamięć o nich, czytając tą książkę, w której Alex i Conner wpadają do świata bajek... początek przypominał mi podróbkę pierwszej części opowieści z Narnii.
Christoper ,,Chris'' Colfer, w skrócie CCC, według Times'a jeden ze stu najbardziej wpływowych ludzi na świecie, stworzył właśnie tą książkę. I na początku myślałem, że za pomocą tych ,,wpływów'' podrobił sobie Andersena i braci Grimm, jednak sięgnąłem po pierwszą część i nie żałuję - przewyższyła moje oczekiwania.
Polecam każdemu, ale dorosły czytelnik będzie mógł wyprzedzić informacje i nie będzie z tego się cieszył tak bardzo, jak młodszy.

BAJKI W KSIĄŻCE (CZY TEŻ W BAJCE)

Do książek, w których mowa o baśniach nie trzeba mnie przekonywać. Lecę do nich jak ćma do światła i nie mogę się doczekać, aż się za nie zabiorę. Teraz trochę żałuję, że Zaklęcie życzeń Chrisa Colfera tyle czekało na swoją kolej.

Bardzo na tak. Taka trochę nowa odsłona znanych nam baśni. Mało tego, to wejście do świata ulubionych bohaterów i poznanie ich przygód na nowo. Okraszona delikatnym humorem idealna, by wrócić do czasu dzieciństwa.

Jak na książkę raczej dla dzieci i młodzieży strasznie wciąga!!

Jak na książkę raczej dla dzieci i młodzieży strasznie wciąga!!

Oceniam książkę dla dzieci w kategorii "książki dla dzieci". Ocena nie sugeruje, że jest to arcydzieło ze wszystkich przeczytanych przeze mnie książek, tylko sugeruje, że jest naprawdę dobrą pozycją dla dzieci.

"Kraina Opowieści. Zaklęcie życzeń" jest książką idealną dla dzieci i młodszej młodzieży. Jest to przykład książki, która ma fajną fabułę, wciągającą akcję i cudowne wartości, które może przekazać najmłodszym. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko zaczęło czytać, podsuń mu tę opowieść.

Alex i jej brat Conner kochają baśnie, które w dzieciństwie opowiadał im tata. Wszystkie z nich są im bardzo dobrze znane. Dowiedzieli się kim jest Kopciuszek, Śnieżka, Czerwony Kapturek czy Śpiąca Królewna. Pewnego dnia ich babcia daje im księgę baśni, którą czytał im tata.
Nie wiedzą oni jednak, że jest ona wyjątkowa. Niefortunnie bowiem rodzeństwo wpada do wnętrza książki i tym sposobem znajdują się w baśniowym świecie Krainy Opowieści.

Poznają tam wszystkie postacie, o których czytali i słuchali podczas całego swojego dzieciństwa. Chcąc wrócić do domu, muszą wyruszyć w podróż w celu znalezienia składników do Zaklęcia Życzeń. Zaklęcia, które pozwoli im opuścić książkę i znowu znaleźć się w swoim świecie.

W książce mamy motyw drogi. Bliźniaki podróżują po całej Krainie Opowieści, mając swój cel i swoje zadanie. Poznają wiele osób, napotykają istoty, których nie chcieliby nigdy poznać i przeżywają przygodę swojego życia. W książce jest bardzo dużo pozytywnych i dobrych wartości, takich jak przywiązanie do rodziny, chęć poznawania świata, odwaga, prawdomówność, szczerość, bezinteresowna pomoc czy dotrzymanie słowa. Do tego fajna akcja, ciekawi bohaterowie, przyjemna historia i fajny lekki humor idealny dla dzieci.

Nie ma długich opisów, rozdziały są krótkie, czcionka idealna, okładka piękna. Nie znalazłam w książce rzeczy, której mogłabym się przyczepić. Muszę jednak przyznać, że książka jest bardziej dla dziewczynek, które znają disneyowski świat księżniczek. Niemniej wiele chłopców może utożsamić się z Connerem i również znaleźć ogromną przyjemność z czytania.

Więc jeśli jesteś rodzicem i chcesz, aby Twoje dziecko zakochało się w książkach to "Kraina Opowieści" jest jedną z tych ksiazek, które śmiało możesz im zaproponować.

Kraina opowieści to naprawdę przeurocza powieść utrzymana w świetnym baśniowym klimacie, która spodoba się nie tylko młodszym czytelnikom, ale również starszym. Autor stworzył niesamowity baśniowy klimat, którzy oczarował mnie już od pierwszych stron. To, jak zostały ukazane bajkowe postacie! Oprócz nawiązania do pierwowzoru, dostały one zupełnie nowych cech charakterów, dzięki czemu mogliśmy spojrzeć na nich w zupełnie inny sposób. Dzięki kreacji bohaterów, mogliśmy zobaczyć co ich ukształtowało, dlaczego podjęli różne decyzje w taki a nie inny sposób. Nasi główni bohaterowie- Alex i Conner, to przeurocze i zabawne rodzeństwo, których nie da się nie lubić. Książka była może momentami przewidywalna, ale powieść jest skierowana głównie dla dzieci, także nie przeszkadzało mi to. Jednakże, uważam, że każdy może to przeczytać, i każdy może się przy niej dobrze bawić. W powieści tej jest wiele wartościowych przesłań z których naprawdę możemy wynieść parę rzeczy. Bardzo jestem ciekaw następnych przygód Alex i Connera. Serdecznie mogę ją wam polecić!❤️

Bardzo dobrze się bawiłam czytając o przygodach Alex i Connera w Krainie Opowieści, szczególnie o 'prawdziwych' życiorysach i losach postaci tak dobrze znanych nam z baśni, których historie zawsze kończyły się słowami 'I żyli długo i szczęśliwie'. A tu niespodzianka, autor przedstawia nam prozę życia!
Chris Colfer zgrabnie poradził sobie z przedstawieniem morałów w sposób, w który dzieci mogą łatwo przyswoić. Polecam zarówno dzieciom, jak i dorosłym :)
PS Rażąca była jedynie liczba błędów w pierwszym wydaniu książki, mam nadzieję, że w kolejnym wydaniu korekta będzie już właściwa.

Chris Colfer zgrabnie poradził sobie z przedstawieniem morałów w sposób,...

Na półkach: , , , , ,

W baśniowym świecie, gdzie postacie znane z dzieciństwa żyją razem z sobą własnym życiem, Zła królowa wydostaje się z pałacowej komnaty i stara się zrealizować swój cel, ale do tego potrzebuje odnaleźć rzeczy do tzw. 'Zaklęcia życzeń'. W międzyczasie Alex i Conner, bliźniacy otrzymują w prezencie urodzinowym od babci książkę z baśniami, którą czytała im, gdy byli młodsi. Nieoczekiwanie przenosi ich ona do Krainy Opowieści, gdzie przeżywają mnóstwo przygód, starając się znaleźć drogę powrotną do domu.

Autor od pierwszych stron oczarował mnie lekkim i barwnym piórem, tworząc niesamowicie baśniowy klimat, pełen cudownej, dziecięcej magii, który zauroczy nie tylko młodszych czytelników, ale i tych starszych. Pojawiające się elementy zaskoczenia, były dla mnie oczywiste, ale jednakowoż patrząc właśnie dla kogo jest głównie skierowana powieść, to myślę, że dzieciaki z pewnością będą mieć nie małą zagwozdkę nad tymi rzeczami. Cenię bardzo w tej książce to, jak zostały ukazane bajkowe postacie i rzuca ona nowe światło na to, co mogło ich ukształtować. Chris nawiązując do ich pierwowzorów i dodając do tego swoją część, nadał im zupełnie innego charakteru, który tworzy spójną całość. Główni bohaterowie również zostali dopracowani co do najmniejszych szczegółów, od samego początku ich polubiłam, zwłaszcza Alex, która w jakiś sposób była mi bliższa z charakteru. W środku znajduje się również mapa, jest ona pięknie narysowana i prosta do odczytania, co przekonywało mnie do zaglądania do niej w trakcie czytania, aby wizualnie śledzić sobie za jej pomocą, miejsce przebywania bohaterów. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać tą powieść i przenieść się wspomnieniami do młodszych lat, kiedy zaczytywałam się w tych opowieściach i przeżyć je na nowo.

Alex i Conner to bliźnięta, które w dość krótkim czasie musiały sobie poradzić z wieloma zmianami. Najpierw śmierć ojca, później przeprowadzka, a także problemy finansowe i kłopoty w szkole. To jednak dopiero początek, gdyż babcia ofiarowuje im starą książkę z baśniami, które znają z dzieciństwa, a ta nieoczekiwanie wciąga ich do swojego wnętrza. Alex i Conner przenoszą się do magicznej Krainy Opowieści, z której nie tak łatwo będzie im się wydostać. Aby tego dokonać, muszą wyruszyć na poszukiwania składników do Zaklęcia Życzeń, które są rozrzucone po wszystkich krainach. Po piętach depcze im jednak Zła Królowa, która również ich poszukuje. Rozpoczyna się wyścig, a zwycięzca może być tylko jeden, gdyż zaklęcie nie zadziała dwa razy.

Retellingi baśni i bajek, to coś, po co zawsze sięgam z wielką przyjemnością. Miło jest w pewnym sensie powrócić do ulubionych historii poprzez ujrzenie ich w całkiem nowej odsłonie. „Zaklęcie życzeń” to jednak nie retelling jednej konkretnej opowieści, a zbiór najpopularniejszych baśni, które funkcjonują razem w jednej wielkiej krainie. „Zaklęcie życzeń” to pierwsza część sześciotomowej serii skierowanej głównie do młodszego czytelnika. Uważam, że nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zapoznał się z nią również dorosły, który także może czerpać przyjemność z jej lektury.

Świat przedstawiony wykreowany przez autora jest moim zdaniem bardzo ciekawy. Bohaterowie trafiają do krainy kilka lat po zakończeniu akcji znanych nam dobrze baśni. W tym czasie nastąpiło kilka zawirowań i tym sposobem Czerwony Kapturek włada własnym Królestwem, do którego wilki nie mają wstępu, Złotowłosa jest poszukiwaną przestępczynią, a Kopciuszek spodziewa się dziecka. Fabuła tej książki nie jest jednak zbyt skomplikowana, brak tu rozległych opisów, czy rozbudowanych charakterystyk bohaterów. Nacisk położony jest przede wszystkim na przygody i akcję, która przenosi się z jednego królestwa do drugiego.

Język jest również prosty i przystępny. Dla dorosłego czytelnika może momentami wydawać się aż za prosty, jednak dla dzieci i młodzieży będzie w sam raz. Nietrudno jest zapałać sympatią do bohaterów i z zaangażowaniem śledzić ich przygody. Alex to pilna uczennica, bardzo miła, nieco nieśmiała dziewczynka, która jednak potrafi wykazać się odwagą. Conner jest jej całkowitym przeciwieństwem, szkoła go nudzi, mówi, co mu ślina na język przyniesie i potrafi również nieźle narozrabiać. Choć całkowicie różni, bardzo się kochają i świetnie dopełniają.

„Zaklęcie życzeń” to bardzo ciekawa pozycja zarówno dla dzieci, jak i starszych czytelników. Bardzo dobrze bawiłam się podczas jej lektury i z przyjemnością zapoznam się z kolejnymi tomami. Za granicą seria jest już zakończona, dlatego mam nadzieję, że nie przyjdzie nam długo czekać na kontynuację przygód Alex i Connera.