rozwiń zwiń

Babcocha spadła z nieba

Grzegorz Śmiałek Grzegorz Śmiałek
30.03.2018
Okładka książki Babcocha Justyna Bednarek, Daniel de Latour Patronat Logo

Justyna Bednarek zaprasza do Grajdołka, małej wioseczki, w której z nieba spadają Babcochy, mącąc spokój mieszkańców. To tutaj przeciętą na pół deszczową chmurę, ceruje pająk, małe licho, rozsiewa eliksir prawdomówności, a żaby z odciętymi nogami wracają do zdrowia.

Babcocha spadła z nieba, to fakt, ale nie mieszka w chatce, na kurzej łapce i to zapewne tylko dlatego, że się żadna kura po drodze nie nawinęła.

W tych zwinnych opowiastkach pełnych humoru, soku malinowego dla dorosłych i odrobiny magii, życie toczy się spokojnie i szczęśliwie, tylko raz po raz ktoś przybiega do Babcochy z prośbą o pomoc, a wtedy zadziać się mogą rzeczy niezwykłe, czasem zabawne, a czasem smutne. Babcocha, zawsze jest tam, gdzie trzeba, przeważnie w konspiracji, przeważnie z ukrycia obserwuje, bada i pomaga.

To powieść epizodyczna, jednak połączona ze sobą poprzez bohaterów. Poza tytułową wiedźmą „z wielkim nosem i małym koczkiem", pojawia się też Licho, które śpi za piecem i Bernadetta, dziewczynka, która ma czarne oczy [...] czarne skarpetki i czarne paznokcie. Każdy w tej opowieści ma do odegrania swoją ważną rolę i jest częścią całości.

Książka dla małych i dużych, o rzeczach dużych i małych, to miejsce, w którym zwykłe rzeczy stają się niezwykłe, a prozaiczne sprawy, rządzą całym światem. Tutaj maluchy nauczą się szacunku do ludzi, zwierząt i do przyrody, a duzi, między wierszami znajdą prawdy o sobie

Bogato ilustrowana przez Daniela De Latoura, nadaje tej dziecięcej książce koloru i fantazji. Krótka i zwinna, zabawna i treściwa, w sam raz na wieczorne czytania do zasypiania.

Grzegorz Śmiałek