Systematyczność, czyli niezbędny element trwałego postanowienia

Okładka książki Systematyczność, czyli niezbędny element trwałego postanowienia Tomasz Janiak
Okładka książki Systematyczność, czyli niezbędny element trwałego postanowienia
Tomasz Janiak Wydawnictwo: The Black Horse nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Black Horse
2015-08-05
2015-08-05

Zapisz swój cel i sposób w jaki go osiągniesz. Korzystaj z metody SMARTER.
S – „specific” - konkretny, sprecyzowany
M – „measurable" - mierzalny
A – „attractive” lub „achievable” – atrakcyjny, ambitny, osiągalny
R – „realistic” lub „relevant” – realny, realistyczny, istotny
T – „time–based” lub „timeline” - terminowy, określony w czasie
E – „exciting” - ekscytujący
R – „recorded” – zapisany.

Mit mówienia innym o swoim celu! Nie mów o nim nikomu, najwyżej w kategoriach działania, co będziesz robił, a nie co chcesz osiągnąć. Z uwagi na pułapkę psychologiczną, gdy mózg w pewnym stopniu staje się usatysfakcjonowany z niedokonanego celu (zwłaszcza w przypadku pochwały).

Na motywacją składają się:
1. Potrzeba.
2. Motyw.
3. Działanie.
4. Cel.

Motywację możemy podzielić na zewnętrzną (np. kasa i aprobata) i wewnętrzną (emocje, energia). Pomyśl, co Ciebie motywuje, jakie emocje odczuwasz? Co możesz zrobić, aby uczynić to przyjemnym? Kwestia wartości - co jest dla Ciebie ważne, zrób listę wartości. Jak cel ma się z wartościami, co zrobić, żeby cel był zgodny z wartościami?

PRZESZKODY
Homeostaza to tendencja, żeby się nie zmieniać i mieć równowagę.
Myśli, że to nie ma sensu. Status quo.
Jakie trudności mogą pojawić się na drodze? Jakie rozproszenie, kto może przeszkadzać?
Obawy, co się wydarzy złego. Zastanów się, co się najgorszego wydarzy i zobacz do czego dojdziesz. Co możesz zrobić, żeby to się nie stało?
Wyklucz rozpraszacze.
Wewnętrzny krytyk - nie dam rady, to jest za trudne, potrzeba więcej czasu itd. Zdaj sobie sprawę, że to tylko Twoje myśli, a nie rzeczywistości.
Jak musisz myśleć o sobie? Sformułuj nowe myśli i przekonania.

DYSCYPLINA
Robić coś, na co nie masz ochoty.
Nie robić czegoś, na co masz ochotę.

Zrezygnuj z czegoś, aby w przyszłości mieć więcej.

Odkładanie działania w czasie to prokrastynacja. Jak to zmienić?
1. Zauważ prokrastynację.
2. Pomyśl dlaczego się pojawia. Czy coś jest nieprzyjemne czy przytłaczające? Jak to uprzyjemnić? Podziel to na mniejsze części.
3. Technika kierowania uwagi - Twoja uwaga skierowana jest na czymś, jeśli o tym myślisz. Zobacz, o czym myślisz i o czym powinieneś myśleć. Świadomie przekieruj swoje myśli i uwagę.

Zastanów się, co powinno zostać zrobione na tydzień przed Twoim celem.
Na miesiąc przed Twoim celem.
Na 2 miesiące przed celem, 3 miesiące itd.
Planuj od końca. I co będzie Twoim pierwszym krokiem? Zaplanuj wsparcie, jakie będzie potrzebne na drodze do realizacji celu.

Zrób listę czynności, które będziesz wykonywać do osiągnięcia celu.

Zaplanuj zapas dodatkowego czasu w przypadku opóźnienia (strategia bufora).

5 etapów naturalnego planowania:
1. Cel.
2. Wizja, efekt.
3. Burza mózgów, działania, różne sposoby realizacji celu.
4. Jak możesz połączyć sposoby realizacji celu? Uporządkuj je.
5. Planowanie działań.

NAWYK
1. Miesiąc miodowy, pełen podekscytowania.
2. Faza walki, opieranie się zmianom, obniżenie motywacji, trudności.
Pomyśl jak się będziesz czuł, kiedy to zrobisz i kiedy tego nie zrobisz i co jest lepsze dla Ciebie.
3. Faza drugiej naszej natury - nawyk zaczyna wchodzić w krew.

Trudności na które trzeba uważać:
- zniechęcenie,
- rozpraszacze,
- uwiedzenie sukcesem.
Zauważaj je, bądź świadom i decyduj, co z nimi zrobisz.

Złe nawyki dobrze jest zastąpić dobrymi.

Efekt niemyślenia - przekonanie, żeby o czymś nie myśleć, a w efekcie myślisz o tym bardziej. Po prostu myśl o czymś innym, rób coś innego. Pilnuj swojej motywacji (zrób listę korzyści).

System życia, obszary Twojego życia.
Określ rzeczy, które zajmują Ci czas i głowę. Zastanów się, jakie są pomiędzy nimi relacje, wpleć swoje cele i działania w swój system.
Ustal swój system wspierającym. Twoje mocne strony w osiąganiu celów, co w życiu osiągnąłeś, czego się nauczyłeś, np. jazda na rowerze, posługiwanie się językiem polskim. Co wspierało osiągnięcie tych celów. Co pomagało i przeszkadzało w osiąganiu tych celów. Pomyśl, w czym jesteś dobry, czego od dzisiaj potrzebujesz do realizacji celów. Jaki będzie Twój pierwszy krok, co zrobisz dziś, co zrobisz jutro? Określ swoją motywację od 1 do 10. Co zrobić, żeby Twoja motywacja wzrosła? Jakie przeszkody mogą się pojawić i jak je możesz przezwyciężyć?

Krótki audiobook, trwający godzinę, lecz z bardzo skondensowaną dawką wiedzy o systematyczności w dążeniu do celów. Niestety, nie jest już możliwy do zakupienia. Oczywiście nie istnieje uniwersalna metoda na systematyczność, autor podał jedynie wskazówki i wnioski, do których sami musimy dojść, dlaczego nie udaje się realizować postanowień, ale przy odpowiednim nastawieniu i podejściu, to powinno być wystarczające.

Zapisz swój cel i sposób w jaki go osiągniesz. Korzystaj z metody SMARTER.
S – „specific” - konkretny, sprecyzowany

• !Priorytet
  • Zarządzanie sobą
  • Audiobooki
  • Zakładki

Dodaj cytat z książki Systematyczność, czyli niezbędny element trwałego postanowienia