Orzeł z Budapesztu. Wspomnienia kuriera KG AK

Okładka książki Orzeł z Budapesztu. Wspomnienia kuriera KG AK Jan Łożański
Okładka książki Orzeł z Budapesztu. Wspomnienia kuriera KG AK
Jan Łożański Wydawnictwo: Demart Seria: Historie NIEzwykłe [Demart] biografia, autobiografia, pamiętnik
Historie NIEzwykłe [Demart]
Demart
2016-04-14
2012-01-01

Wspaniale napisane wspomnienia, książka żywa i porywająca, autor ma naprawdę wspaniałą historię do opowiedzenia i w dodatku potrafi to zrobić.

Książkę wchłonąłem z zachwytem. Dla osób lubiących tematykę związaną z funkcjonowaniem Polskiego Państwa Podziemnego w czasie 2WŚ będzie to super pozycja. Historie Jana Łożańskiego pełne są wzruszeń, niespodziewanych zwrotów akcji i zaskakujących wydarzeń. Są to wspomnienia Wielkiego człowieka - kuriera AK, które czyta się jak świetną powieść.

Książka „Orzeł z Budapesztu” oprócz osoby autora przybliża inne mniej znane postacie kurierów z okresu II wojny światowej, pozwala poznać ich działalność, sylwetki oraz trudy i niebezpieczeństwa pokonywanych przez nich szlaków na południe Europy i z powrotem. Mimo że ich zadania nie miały tej rangi, którą cechowały się misje emisariuszy do rządu w Londynie, ukazują one ich zimną krew, wytrzymałość i skuteczność na uciążliwej i niebezpiecznej trasie. I choć wspomnienia Jana Łożańskiego nie są, być może, tak spektakularne jak „Kurier z Warszawy” Jana Jeziorańskiego, stanowią, moim zdaniem, pozycję wartą przeczytania.

W stopce redakcyjnej tej książki mowa jest o korekcie i w przypadku wydania papierowego tekst może i rzeczywiście był temu zabiegowi poddany, wersja elektroniczna jednak pozostawia pod tym względem wiele do życzenia. Jej redakcyjna bylejakość w postaci licznych literówek, brakujących znaków interpunkcyjnych oraz rażącego bałaganu i niedbalstwa w zakresie czcionek użytych w tekście kojarzy się raczej z kiepskim skanem z chomika, niż z legalną przecież kopią, kupioną w księgarni. Inny spory minus wydania elektronicznego to brak hiperłączy (linków) między numerami przypisów w tekście głównym a samymi przypisami, znajdującymi się na końcu książki.

Mimo tych ewidentnych braków książkę, ze względu na jej ciekawą treść i dołączone zdjęcia, oceniam na 7,5/10.

Ciekawa historia odważnego młodego człowieka

Ciekawa historia odważnego młodego człowieka

„Bo czym jeśli nie chwałą, jest walka z wrogiem o wolność ojczyzny?”

Nakładem wydawnictwa Demart z cyklu „Historie Niezwykłe” ukazały się wspomnienia Jana Łożańskiego kuriera KG Armii Krajowej, jednego z cichych bohaterów wojny, wielkiego polskiego patrioty i osobowości z całej pewnością wybitnej. Bagaż jego życiowych doświadczeń i koleje burzliwych żołnierskich ( i nie tylko żołnierskich) losów starczyłby na obdarzenie co najmniej kilku postaci. Kariera wojskowa, udział w tragicznej kampanii wrześniowej, gorzki smak niemieckiej niewoli, ucieczka, działalność konspiracyjna w strukturach podzielnego państwa, wyprawa na zachód w celu wstąpienia formułującego się we Francji Wojska Polskiego. Wreszcie to w czym sprawdził się najlepiej. Kilkuletnia niezwykle niebezpieczna służba kuriera KG ZWZ-AK na trasie Budapeszt –Warszawa, okupiona dwoma aresztowaniami przez gestapo, czterema przez węgierskie służby specjalne, wreszcie przez przybyłe z Armią Czerwoną na Węgry jednostki NKWD. Nie godząc się z przyniesioną na radzieckich bagnetach nową komunistyczna władzą w Polsce ( jak wielu mu podobnych) świadomy grożącego mu śmiertelnego zagrożenia nie zaprzestaje swojej działalności szmuglując przez granicę zagrożonych aresztowaniem polskich patriotów i członków ich rodzin. Kończy się to tak, jak w wielu wypadkach skończyć się musiało, 17 lipca1947 roku w Cieszynie aresztowany zostaje przez Urząd Bezpieczeństwa. Przechodzi piekło wielogodzinnych przesłuchań, gehennę uwiezienia i urągający sprawiedliwości wyrok piętnastu lat więzienia.

Książka Jana Łożańskiego „Orzeł” z Budapesztu” to fascynująca, napisana przez samo życie (jest to chyba jej chyba największy walor) opowieść o niezłomności, woli walki, wierze w ideały, wartości i straszliwa cenę jaką trzeba zapłacić za swoje przekonania. Wyłania się z tego również niezwykły historyczny rys tamtych trudnych czasów, zarówno II wojny światowej i lat późniejszych, tym ciekawszy iż widziany oczami człowieka który go tworzył i w nim uczestniczył. Realizm, dramatyzm przeplatany z wielka niesprawiedliwością dziejowa (tragizmem pokolenia) jaka stała się udziałem żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz działaczy i organizacji niepodległościowych w komunistycznej już Polsce. To publikacja będąca nie lada gratką nie tylko dla miłośników tematyki wojennej i około wojennej ale tych oczywiście z pewnością przekonywać nie muszę. To po prostu bardzo ciekawa historia która nie jest wytworem fikcji literackiej a wydarzyła się naprawdę i dotyczy człowieka z krwi i kości, który całe swoje życie dawał świadectwo prawdzie.
Ta naprawdę cenny kawałek naszej historii i lekcja patriotyzmu która przyda się nam wszystkim.

„Bo czym jeśli nie chwałą, jest walka z wrogiem o wolność ojczyzny?”

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Niedoczytane