Grzech zaniechania

Okładka książki Grzech zaniechania
Małgorzata Rogala Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Agata Górska i Sławek Tomczyk (tom 5)
Czwarta Strona
2018-02-12
2018-02-12
literatura polska

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni. Historie prawdziwe 5 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Katarzyna Grochola, Robert Małecki, Małgorzata Rogala
Ocena 0,0
Opowiem ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Balladyna Max Czornyj, Gaja Grzegorzewska, Robert Małecki, Łukasz Orbitowski, Małgorzata Rogala, Alek Rogoziński, Marek Stelar, Marcel Woźniak
Ocena 6,8
Balladyna Max Czornyj, Gaja G...

To, wg mnie, najlepszy do tej pory tom cyklu Rogali o dwójce policjantów warszawskiego wydziału zabójstw.
Naprawdę świetnie się go czytało.
Just like that.

Naprawdę świetnie się go czytało.
Just like that.

Uwielbiam tę serię z Agatą i Sławkiem :)

Uwielbiam tę serię z Agatą i Sławkiem :)

W piątej części serii z duetem Górska&Tomczyk dzieje się sporo. Głównym wątkiem jest zabójstwo Antoniny Brzozowskiej jednej z cenionych warszawskich psychiatrów. Śledczy szukają sprawcy w współpracownikach, podwładnych, a nawet pacjentach lekarki, gdyż jak się okazuje miała ona dość kontrowersyjne metody "terapii". Jednocześnie z tym wątkiem toczy się śledztwo w sprawie zabójstwa Michała Stępnia - taksówkarza, z którym przez krótki czas spotykała się Agata Górska. Choć właściwie ono zostaje praktycznie zamknięte nim na dobre się rozpoczęło z uwagi na dość napięte stosunki między Agatą, a prowadzącym je komisarzem Kalickim.

Nie wdając się w szczegóły, żeby nie zepsuć Wam przyjemności z czytania napiszę tylko, że to nieprawdopodobne co się działo z tym śledztwem. Jakaś kobieta dzwoni i zgłasza, że znalazła zwłoki a nikt jej nie sprawdza. Nikt. Nie pobierają od niej odcisków palców mimo, że mają na miejscu zbrodni ślady należące do osoby trzeciej. Farsa! Ale za to jak się to czyta! Zarezerwujcie sobie cały dzień na tę lekturę bo naprawdę nie będziecie mogli się oderwać. Ja tymczasem zabieram się za szósty tom i już ubolewam, że pozostałych jeszcze nie posiadam.

Lubię, w tej serii to, że kolejne wątki się przenikają, nie mogę się oderwać od tej serii :)

Ciąg dalszy historii starszej aspirant Agaty i komisarza Sławka. Łączą ich nie tylko sprawy zawodowe, ale również osobiste. Jak rozwinie ich dalsza znajomość. Trudno powiedzieć. W tym tomie pojawia się bardzo ciekawy wątek kryminalny. Książkę powinni przeczytać rodzice, którzy nie poświęcają czasu swoim dzieciom, tylko wysyłają ich na terapię do prywatnych ośrodków psychologicznych i psychiatrycznych. Jak to może się skończyć? Przeczytajcie książkę.

Świetna książka. Z jednej strony luźna i bardzo szybko się czyta, ale z drugiej jest bardzo życiowa. Właściwie wątki kryminalne nie są tak ważne, jak te obyczajowe, zajmujące się powszechnymi, jednak zapomnianymi problemami. Daje do myślenia i skłania do dyskusji. Sięgam po kolejne książki autorki.

Dla mnie najsłabsza część całego cyklu. Historia jest prowadzona dwutorowo, z jednej strony mamy śledztwo prowadzone przez głównych bohaterów, a z drugiej strony zagadkę śmierci byłego chłopaka Agaty Górskiej. I to ona staje się podejrzana w tym drugim śledztwie, ten wątek zupełnie niepotrzebny i nieprzemyślany, taki na sile. Już nie mówiąc o tym, że na samym początku można odgadnąć rozwiązanie, a policjanci nawet nie wpadają na trop.
Biorę się za kolejna część.

AGATA GÓRSKA I SŁAWEK TOMCZYK/WARSZAWA

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Ogólnie historia jest nawet dość ciekawa, jak zwykle spokojna i bez zrywów, ale to, co w kryminałach pani R może drażnić, tu osiąga chyba apogeum - protekcjonalizm. Autorka ma chyba zakodowany jedynie słuszny i poprawny wzorzec człowieka "kulturalnego i na poziomie", kogoś kto jest koneserem kawy lub/i zielonej herbaty, "dobrej" muzyki (często cytuje teksty utworów) i tak dalej, i tak dalej. Nikt też nie miewa problemów finansowych, nie istnieją kredyty, porządek w mieszkaniu robi się w międzyczasie, na wszystko jest czas i miejsce. Taka telenowela po prostu.
Na szczęście dialogi są naprawdę niezłe.
Co jest szczególnie niefajne w tej konkretnej książce, to autorytarne i protekcjonalne właśnie opinie na temat współczesnej psychiatrii, w szczególności psychiatrii dziecięcej. O ile nieistnienie ADHD zostało już praktycznie udowodnione, o tyle opinie na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu są moim zdaniem nie na miejscu. Bardzo mnie to zagniewało.

Poprzednio przeczytana przez mnie książka była lepsza ale jest późniejsza więc widać, że autorka się rozwija. Na plus książek Rogali poczytuję to, że oprócz wątków sensacyjnych stara się przemycić problem społeczny. W poprzedniej był to problem funkcjonowania młodzieży w mediach społecznościowych a w tej opowieść o terapii psychodynamicznej i teorii odzyskiwanych wspomnień. Nie wszystko tam jest precyzyjnie napisane ale jest zwrócenie uwagi na problem i to jest dobre.

Znakomita historia, dla mnie szczególnie na wątek pomocy psychologicznej (właściwie psychiatrycznej) dla dzieci, wmawiania im, że są nienormalni, diagnozowania różnych Zespołów, ADHD, itp

Video

Video