Rudy Dżil i jego pies. Przygody Toma Bombadila

1979-03-01
Aleksandra Jagiełowicz, Maria Skibniewska

Okładka książki Dzieci Húrina Christopher John Reuel Tolkien, J.R.R. Tolkien
Ocena 7,6
Dzieci Húrina Christopher John Re...
Okładka książki Pan Gawen i Zielony Rycerz. Perła. Król Orfeo J.R.R. Tolkien, autor nieznany
Ocena 6,6
Pan Gawen i Zi... J.R.R. Tolkien, aut...

Książkę można podzielić na 2 części, jedna to humorystyczna opowieść "Gospodarz Giles z Ham" tak jak w tytule, opowiada historie pewnego gospodarza w dość specyficznym świecie. Historia jest dość zabawna i jest to całkowite przeciwieństwo jego poważnych dzieł takich jak Władca Pierścieni. Jest to też idealna pozycja by poczytać dziecku na dobranoc czy zaszczepić w nim miłość do książek :)

Druga część to wiersze, napisane w taki sposób by wyglądały jak napisane przez hobbitów i opisujące różne wydarzenia mające miejsce w śródziemiu. Mimo, że specjalnie nie lubię wierszy i nigdy ich nie rozumiałem to tutaj większość była dość fajna i zrozumiała, kilka mimo wszystko była dla mnie za trudna :P ale ogólnie bardzo fajne, zwłaszcza te opisujące przygody Toma Bombadila.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ponownie druga twarz mistrza Tolkiena, ta bardziej swobodna, niewinna, z przymrużeniem oka literackiego. Te dwie odrębne historie z pogranicza fantazji i rzeczywistości wywołują szeroki uśmiech u czytających. Nie ma tu powagi i potęgi znanej z trylogii Pierścienia czy Silmarilionu, ale to nie przeszkadza.
Gospodarz Giles z Ham przedstawia swojskich bohaterów i swojskie przygody celowo w atmosferze absurdu i żartów. Są tu oczywiście też dumni rycerze i król nie będący jednak wychwalani, a wręcz ośmieszani. Bo tu bohaterem no.1 jest wieśniak, któremu nie w głowie ratowanie świata czy dworskie zaszczyty. Giles jakoś dziwnie blisko kojarzy się z Bilbem. Mnie jednak najbardziej rozbawił pies Garm, który domagał się "przywilejów dla psów".
Przygody Toma Bombadila znanego z Drużyny Pierścieni to z kolei wesołe i lekkie rymowane historyjki z życia tego tajemniczego jegomościa.
Wśród tych 15-tu wierszy przeplatają się wzajemnie historie wesołe, śmieszne z nostalgicznymi a nawet mrocznych. Najbardziej rozbawił mnie wiersz o kamiennym trollu obgryzającym gnat wuja Tima. Natomiast najbardziej dojrzały i smutny jest "Ostatni statek"

Gospodarz Giles z Ham przedstawia swojskich bohaterów i swojskie...

Książka ta dzieli się na dwie całkowicie odrębne części. Osobiście bardziej do gustu przypadła mi pierwsza z nich, „Gospodarz Giles z Ham”. Jest to krótka opowieść o tytułowym gospodarzu, który przypadkowo wplątuje się w serię niezwykłych wydarzeń. Całość jest napisana w bardzo lekkim stylu, zupełnie odmiennym od tego, z czym kojarzymy Tolkiena – gdybym nie znał autora tej historii, śmiało stawiałbym na Terry’ego Pratchetta. Jak widać, autor „Władcy Pierścieni” również był obdarzony bardzo inteligentnym poczuciem humoru, czemu dał wyraz w tej książce.

Na drugą część, „Przygody Toma Bombadila”, składa się kilkanaście wierszy, rzekomo pochodzących ze znanego czytelnikom tego pisarza Shire. Niektóre z nich bardzo mi się spodobały, a moimi ulubionymi zostały „Jak Człek z Księżyca za późno poszedł spać”, „Kamienny Troll” oraz „Perry Winkle”. Pozostałe słabiej wpasowują się w mój gust, ale nie można odmówić autorowi niesamowitej umiejętności zabawy rytmiką. Wiersze czyta się bardzo dobrze (ogromne brawa należą się tu również pani Aleksandrze Jagiełowicz za tłumaczenie).

Książka, mimo niewielkiej objętości, pozostawia po sobie bardzo dobre wrażenie i udowadnia, że Tolkien potrafi świetnie odnaleźć się również na nietypowym dla swojej twórczości gruncie.

Recenzja ukazała się również na blogu: https://webnacki.wordpress.com/2015/10/10/j-r-r-tolkien-gospodarz-giles-z-ham-przygody-toma-bombadila/

Opowiadanie o gospodarzu Gilesie średnio przypadło mi do gustu. Za to część zawierająca wiersze była bardzo interesująca, najbardziej podobały mi się Wędrówka, Narzeczona cienia i Morski dzwon. Ostatni statek wprawił mnie w smutny nastrój, ale przecież nie wszystkie łzy są złe ;)

Fajna książka :)

Fajna książka :)

Ciekawa historyjka.

Ciekawa historyjka.

Nie jestem fanem, przeczytałem głównie ze względu na autora ;)

Nie jestem fanem, przeczytałem głównie ze względu na autora ;)

Podobała mi się opowieść o gospodarzu Hamie. Fajnie się ją czyta. Mniej mi się podobały przygody Toma Bombadila pisane wierszem.

Na półkach: , , , ,

przezabawna!!!
polecam dla kogoś kto twierdzi, że jest już "zmęczony" Tolkienem (chociaż nie wiem jak to w ogóle może być możliwe?:), przeurocze małe dziełko, czyta się jednym tchem

przezabawna!!!

Polecam