20 opowiadań, Czechow

Okładka książki 20 opowiadań, Czechow Anton Czechow
Okładka książki 20 opowiadań, Czechow
Anton Czechow Wydawnictwo: Psychoskok klasyka
klasyka
Psychoskok
2016-12-01
2016-12-01
literatura rosyjska opowiadania

Wiele razy uśmiałem się z opowiadań Czechowa., ale nie którre z nich zestarzały sie. Stąd też ocena 6/10.

Ostatnimi czasy odsłuchalam sobie całkiem sporo opowiadań Czechowa na portalu "Wolne lektury". Wszystko krótkie formy, za którymi nigdy nie przepadałam. Ale to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Zaryzykowałam. I jeśli coś mnie zdziwiło to całkiem współczesny, prosty język i współczesne ludzkie problemy. Dziewiętnastowieczny pisarz, a pisze tak, jak ja mogłabym napisać o swoim koledze. Mentalność ludzka się nie zmienia. Mam kolejny dowód. Te same pragnienia, te same namiętności, te same smutki, te same zdziwaczenia, ten sam humor, słowem - dokładnie te same problemy co dawniej. Zmienił się świat, ale nie ludzie. Zastanawiam się czy za sto lat, jeśli przetrwamy, nadal będziemy tacy sami. Takie ponadczasowe lektury jak te przekonują mnie, że tak. Pozostaniemy sobą. I albo będziemy w związku z tym odczuwać ulgę, albo załamiemy nad tym ręce. Albo jedno i drugie. Polecam. Można się pośmiać i popłakać.

Czechow, maestro portretów codzienności.

Proza Czechowa jest jak łyżeczka ambrozji wśród zalewu zupek instant. Haust świeżego powietrza w dalekobieżnym w lipcu.
To miniatury, bo „zwięzłość jest siostrą talentu”. Kilka stron w zupełności starczy, by oddać kadry dnia szarego zjadacza chleba. I to w jakim stylu!

Akcja „Aptekarzowej”, „Człowieka w futerale”, „W biurze pocztowym”, „Malców” czy „Śmierci urzędnika” toczy się w końcu XIX wieku, za carskiej Rosji, ale universum ludzkich potrzeb, namiętności oraz żądz człowieczych, aktualne po dziś.
Nic tu nie zwietrzało!
Mistrzostwo.

Czechow, maestro portretów codzienności.

Akcja „Aptekarzowej”, „Człowieka w futerale”, „W biurze...

klasyk, klasyk i do tego jaki śmieszny

klasyk, klasyk i do tego jaki śmieszny

• Rosja
  • Opowiadania
  • 2016

Dodaj cytat z książki 20 opowiadań, Czechow