20 opowiadań, Czechow

Okładka książki 20 opowiadań, Czechow
Anton Czechow Wydawnictwo: Psychoskok klasyka
klasyka
Psychoskok
2016-12-01
2016-12-01
literatura rosyjska opowiadania

Na półkach: , , , ,

Wiele razy uśmiałem się z opowiadań Czechowa., ale nie którre z nich zestarzały sie. Stąd też ocena 6/10.

Oto będzie moja opinia na temat 20 opowiadań pióra A.Czechowa.

To w jaki sposób pisał rosyjski autor zapadnie mi na długo w pamięci. Ciekawie opisane pewne sytuacje, każda inna, coś wspaniałego! Dużo humoru i rąbek zaledwie inteligencji wielkiego moim zdaniem dramatopisarza z terenów Rosji.

Anton Czechow zdawał sobie sprawę, że nie może napisać o niesprawiedliwości w skomplikowany, czy zmyślony sposób. Obyło się więc, bez wulgaryzmów, czy niedopowiedzeń w tekście. Historie napisane są w sposób jasny, klarowny, przejrzysty.

Muszę przyznać, że nigdy się nie interesowałem sprawami Rosji. A w e-booku mogłem się co nie co dowiedzieć o Słowianach z za wschodniej granicy.

Oto będzie moja opinia na temat 20 opowiadań pióra A.Czechowa.

Ostatnimi czasy odsłuchalam sobie całkiem sporo opowiadań Czechowa na portalu "Wolne lektury". Wszystko krótkie formy, za którymi nigdy nie przepadałam. Ale to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Zaryzykowałam. I jeśli coś mnie zdziwiło to całkiem współczesny, prosty język i współczesne ludzkie problemy. Dziewiętnastowieczny pisarz, a pisze tak, jak ja mogłabym napisać o swoim koledze. Mentalność ludzka się nie zmienia. Mam kolejny dowód. Te same pragnienia, te same namiętności, te same smutki, te same zdziwaczenia, ten sam humor, słowem - dokładnie te same problemy co dawniej. Zmienił się świat, ale nie ludzie. Zastanawiam się czy za sto lat, jeśli przetrwamy, nadal będziemy tacy sami. Takie ponadczasowe lektury jak te przekonują mnie, że tak. Pozostaniemy sobą. I albo będziemy w związku z tym odczuwać ulgę, albo załamiemy nad tym ręce. Albo jedno i drugie. Polecam. Można się pośmiać i popłakać.

Czechow, maestro portretów codzienności.

Proza Czechowa jest jak łyżeczka ambrozji wśród zalewu zupek instant. Haust świeżego powietrza w dalekobieżnym w lipcu.
To miniatury, bo „zwięzłość jest siostrą talentu”. Kilka stron w zupełności starczy, by oddać kadry dnia szarego zjadacza chleba. I to w jakim stylu!

Akcja „Aptekarzowej”, „Człowieka w futerale”, „W biurze pocztowym”, „Malców” czy „Śmierci urzędnika” toczy się w końcu XIX wieku, za carskiej Rosji, ale universum ludzkich potrzeb, namiętności oraz żądz człowieczych, aktualne po dziś.
Nic tu nie zwietrzało!
Mistrzostwo.

Czechow, maestro portretów codzienności.

Akcja „Aptekarzowej”, „Człowieka w futerale”, „W biurze...

klasyk, klasyk i do tego jaki śmieszny

klasyk, klasyk i do tego jaki śmieszny

Jakby czas się zatrzymał. Postaci namalowane przez Czechowa dawno temu tak aktualne, spotykane teraz w XXI wieku.
Zmieniają się krajobrazy, architektura, moda, komunikacja, przepływ informacji a wnętrze człowieka podobne, jego postawy, wybory. To mnie najbardziej zdumiało w każdym z opowiadań, które niemalże jak obraz Czechow odsłania czytelnikowi.
Niesamowity wybitny autor! Warto przeczytać.

Niesamowity wybitny...

Dodaj cytat z książki 20 opowiadań, Czechow