Z podróży do świata retro 2

Okładka książki Z podróży do świata retro 2 Skarlet Albert
Okładka książki Z podróży do świata retro 2
Skarlet Albert Wydawnictwo: Sowa sp. z o.o. Cykl: Z podróży do świata retro (tom 2) literatura piękna
Z podróży do świata retro (tom 2)
Sowa sp. z o.o.
2016-10-01
2016-10-01
satyra kryminał kuchnia moda

Skarlet odbyła kolejną wyprawę do minionej epoki i ponownie przenosi czytelnika do wieku XIX i początków XX.

Podobnie jak w pierwszej odsłonie czytelnik poznaje klimat epoki wyłaniający się z fragmentów artykułów prasowych, anonsów, porad, wierszy i scenek humorystycznych. Dzięki oryginalnej pisowni i wielu ilustracjom można wgryźć się w materię mocniej i poznać dawną estetykę.

W podróży zorganizowanej przez Skarlet nie poznajemy świata retro w opisach wydarzeń historycznych czy kulturalnych, a w tekstach o sprawach bardziej przyziemnych i bliższych człowiekowi.
Jest więc moda i wyjątkowo aktualne wskazówki jak podchodzić do obowiązujących trendów, porady dotyczące przyjmowania gości i rarytas - "dziesięcioro przykazań dla przyszłych małżonków".
Lektura "Z podróży do świata retro" przynosi nie tylko walory poznawcze. Czytelnika czeka spora dawka uśmiechów, bo ciężko zachować powagę, czytając np. autentyczne anonse prasowe czy humorystyczne komentarze ówczesnej rzeczywistości autorstwa niejakiego Muchy.
Cieszę się, że również w drugiej części Autorka umieściła przepisy kulinarne. Warto do nich zajrzeć i wypróbować we własnej kuchni. W tej części książki wisienką na torcie jest menu świąteczne spisane w 1949 roku. Oczywiście wraz z recepturami.

~Zaczytana do samego rana
* Powyższa opinia jest fragmentem mojej recenzji. Całość do przeczytania tutaj:

Na półkach: , , , , , ,

Kontynuacja podróży retro w wykonaniu Skarlet tym razem mnie zaskoczyła. Zaskoczyła i to bardzo pozytywnie…

Kolejny raz cofamy się do wieku XIX. Podróż zaczynamy od seansów spirytystycznych, które w tamtym czasie przechodziły swoisty boom. Nie było osoby, która nie chciała wziąć udziału w takim spotkaniu, które potrafiły trwać… do białego rana…

Po raz kolejny Skarlet wróciła do tematu dam, jednak tym razem skupiła się na tej części „damowania”, która była przeznaczona dla świata zewnętrznego – dobre maniery, wdzięk, nienaganne kreacje i oczywiście, najważniejsze, fryzury… bo czymże byłaby piękna suknia bez pasującego do niej uczesania…?
Ale, nie tylko damy znosiły trudy swojej roli. Mężczyźni również podążali za trendami. Niektóre elementu garderoby dawały im się we znaki, inne zaś były wymagane przez ogólnie przyjęte wyobrażenie gentelmana :)

Interesujące było również 10 przykazań żony idealnej – tak to zinterpretowałam. Ciekawe i rzekłabym, przydatne podpowiedzi jak stworzyć związek prawie idealny… bez kłótni, pełen zrozumienia i szacunku… Ach, żeby to było takie proste... :)

O pojedynkach o honor mężczyzny tudzież damy jego serca słyszał chyba każdy z Was. W Z podróży do świata retro 2 autorka przedstawia podejście do tychże pojedynków, zarówno w formie przytoczonej historii, jak i aspektów prawnych… W końcu nie zawsze pojedynek był adekwatnym rozwiązaniem… zwłaszcza gdy powód był… nie do końca znany… :)

Przyjmowanie gości to do dziś nie lada wyczyn. Skarlet w kontynuacji podróży po świecie retro porusza ten jakże współczesny „problem”. Dobór zastawy, obrusu, dekoracji stołu, ba! pomieszczenia i rozstawu mebli… czyż to wszystko nie jest skomplikowane?

W drugiej części Z podróży do świata retro znajdziecie więcej słów autorki. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie właśnie ten fakt, że po raz kolejny miałam okazję poczuć ten bajkowy klimat w słowach pisanych przez Skarlet. Zdecydowanie duży plus za to!

Podsumowując: Z podróży do świata retro 2 to przyjemne i ciekawe uzupełnienie poprzedniej książki. Autorka kolejny raz podaje czytelnikowi smaczki ówczesnych wieków. Kryminalne zagadki i przepisy kulinarne dodają szczyptę pikanterii, ale i słodyczy całości… W tej części poznacie mowę kwiatów (i owoców!),tak obecnie zapomnianą, a jakże piękną (i wymowną!). Dotkniecie aspektu pisania listów, czy książek w wiekach ubiegłych… przekonacie się, jak ewoluowała reklama… Ach! Po prostu przekonacie się, co zmieniło się przez te dwieście lat… :)

Polecam :)

Po raz kolejny Skarlet...

Kochani, po raz kolejny zabieram Was w podróż do świata retro, którą oferuje nam Skarlet. Ile razy w Waszym życiu pragnęliście się przenieść do dawnego świata i poznać wszystkie "sekrety" tamtych czasów? Czy nie interesowało Was jak wyglądało życie dawniej? Czym różniło się od tego dzisiejszego?

"Dama to dobre maniery, wdzięk i doskonałe kreacje, zgodne z trendami mody."

Po raz kolejny przekonujemy się, że bycie damą do prostych zadań nie należało. Moda na przełomie XIX i XX wieku przechodziła ogromną rewolucję. Damy mogły pozbyć się gorsetów, nie musiały nosić już ogromnych kapeluszy oraz mogły zmienić długość sukien. Jednak nadal trzeba było trzymać szyk, który niewątpliwie odgrywał ważną rolę w świecie retro.

Znajdziemy tutaj również „dziesięcioro przykazań dla przyszłych małżonków", z których być może ktoś z Was zechce skorzystać.

Wiecie co mnie zastanawia? To, że kiedyś ludzie strzelali do siebie, można by rzec, że o byle głupotę. Wyobrażacie sobie, żeby w dzisiejszych czasach dwóch mężczyzn strzelało do siebie z powodu kobiety? Ilu mężczyzn musiałoby zginąć z tego powodu? Podejrzewam, iż niezliczona ilość.

"Strzelali się o honor dam lub własny, a nie rzadko powód był drobnostką."

Niewątpliwą zaletą książki jest ogrom przepisów kulinarnych, dzięki którym możemy porównać przepisy dawne z obecnymi. A być może, to właśnie te dawne będą lepiej smakowały? Może znajdzie się w nich jakiś magiczny składnik, który doda animuszu potrawie? Oprócz przepisów na dania retro, możemy dowiedzieć się również co jadali w retro podczas wigilii, te przepisy również tutaj znajdziemy.

BARSZCZ WIGILIJNY. Nastawić na smak dużo włoszczyzny, dwie pieczone cebule, 5 dkg. grzybów suszonych i kilka buraków ćwikłowych. Gdy smak nagotowany, zalać go barszczem, wrzucić poszatkowane drobno buraki, zaprawić rumianą zaprażką z dużej łyżki masła z mąką, zagotować, posolić i dodać cukru do smaku. Do wazy włożyć osobno ugotowane na wodzie uszka z grzybów.

KARP NA PÓŁMISKU. Karpia, ważącego około 1i1/2 kilo, sprawić, osolić i po godzinie obetrzeć bibułką z wilgoci. Na półmisek, na którym ma się piec, kładzie się kawałek masła, wciska na karpia sok z cytryny, posypuje siekaną cebulą, okłada kawałkami masła, wlewa łyżkę smaku z jarzyn i wstawia do gorącego pieca. Ryba piecze się 15—25 minut, powinna być rumiana; podaje się wraz półmiskiem, na którym się piekła i polewa gorącem masłem.

Odkryjemy również sposób na długie życie, w końcu każdy z nas chciałby żyć jak najdłużej, odkrywać nieznane i zwiedzać świat.

"Urodzona w XIX wieku Anna Fischer-Dückelmann, pytającym: - Jak zapewnić sobie długowieczność? - odpowiadała: „Wystarczającem doprowadzaniem soli odżywczych i obfitem spożywaniem owocu. Obydwa tworzą zdrowe soki, silne kości, dobre trawienie, są więc wartościowym czynnikiem utrzymania zdrowia. Przypominamy podania o sędziwych pustelnikach, pędzących w lasach spokojne życie korzonkami i jagodami, którzy mimo to dożyli późnego wieku i zmarli bez choroby spokojną śmiercią. Cóż sprawiło im te zalety: zdrowie, długowieczność i łatwą śmierć? Sposób ich życia, ich pożywienie."

Skarlet napomina również o reklamie, która towarzyszy nam od niepamiętnych czasów, a która jest dźwignią handlu. Wraz z postępem czasu ulega ona tylko wizerunkowi, jednak wciąż stanowi ważny element w sprzedaży. Chyba sami się zgodzicie, że ciekawa reklama przyciąga potencjalnego kupca do nabycia towaru?

Nie zabraknie również historii kryminalnych, dzięki którym pojawi się na Waszym ciele dreszczyk emocji. No i oczywiście pojawi się również Mucha.

Ale najważniejsze o czym chciałam wspomnieć i o czym wspomina również autorka to pisanie listów. Kiedyś pisanie tradycyjnych listów było na porządku dziennym, dzisiaj dzięki postępowi techniki ludzie pozapominali jak to przyjemnie jest dostać coś napisanego odręcznie.

"Może nawet są dziś tacy, którzy nie znają uczucia czasem pospiesznego otwierania koperty i nigdy nie słyszeli szelestu kartki, zapisanej ręką bliskiej osoby."

Ja, niewątpliwie należę do tej grupki, która ten szelest zna, gdyż często piszę listy oraz je otrzymuję. Nie znam przyjemniejszego uczucia, niż wzięcie koperty do ręki, wyjęcie listu ze środka i czytanie jego. Te uczucia, emocje pisane drugą ręką, które udzielają się również i nam. A jak to bywa u Was? Jesteście tradycjonalistami piszącymi listy, czy może nowoczesnymi ludźmi idącymi z techniką do przodu?

Reasumując, Z podróży do świata retro 2 to kolejna wspaniała powieść Skarlet, która zabierze nas w przeszłość jakiej sami nie znamy. Dowiemy się jak to było posiadać szyk i damą być, poznamy wiele wspaniałych przepisów, które być może posłużą nam dzisiaj. A jednocześnie zastanowimy się czy w obecnym życiu za bardzo nie pędzimy na przód? Książka kończy się refleksją autorki nad obecnym życiem, w którym być może zapominamy o tym co najważniejsze. Kiedyś ludzie częściej się ze sobą spotykali, żyli bez internetu, telefonów, ale ich życie było bogatsze w życie towarzyskie. Czego nam brak, a co było w świecie retro najważniejsze dla ludzi? Tego dowiecie się, czytając tę lekturę. Gorąco polecam!

"Dama to dobre maniery, wdzięk i doskonałe kreacje, zgodne z trendami...

Ostatnio dodaje recenzje przed premierowe książek Skarlet i Albert. Autorka ma genialne pomysły i nie boi się je wykorzystać w swoich książkach i pisze i piszę i to bardzo dobrze bo na każdą jej książkę czekam niecierpliwie i chce tego wiecej wiecej.
Po raz kolejny wyruszam w podróż do świata retro tym razem z drugą częścią i powiem wam że to dobry wybór.!
W tej części możemy również poczytać jak być damą , świetne opowiadania, a także przepisy które cieszyły się swoją popularnością w latach XIX i w XX wieku. Które znowu postanowiłam wykorzystać w swojej kuchni a jakie ?
Jest sporo ciekawych przepisów i napewno smaczne mnie zaciekawiły dwa Sos Szodonowy i grzanki z parmezanem .
A także znajdziemy wiele wiele innych takich jak : Jest tu także dużo niezwykłych i ciekawych opowiadań . Mi osobiście przypadły do gustu dwa Morderstwo we fraku a także Pojdynek dżentelmenów. Dlaczego ? Sama nie wiem po prostu lubie takie ciekawe historie i uwielbiam o tym czytać.Jest tu też wiele innych ciekawych opowiadań . Które napewno zawładną waszym sercem .

Skarlet coraz bardziej mnie zaskakuje swoimi pomysłami , które nie boi się wykorzystać w swoich książkach i swoją niezwykła weną twórczą że tyle wspaniałych książek i opowiadań potrafi napisać . Po każdej przeczytanej jej książce zostaje mi w głowie przepis , który zawsze muszę przenieść do swojej kuchni , a także niezwykłe opowiadania ktore siedzą w mojej głowie i nie chcą z tamtąd wyjść i chyba nie chce by wychodziły. Często zastanawiam się jak autorka to robi że jej książki pochłaniają tak czytelnika i tak potrafią władać ich sercem ? Z czystym sercem polecam wam drugą część Z podróży do świata retro . Na moim blogu jeszcze pewnie nie raz o niej usłyszczycie .
Za możłiwość przeczytania książki dziękuje samej autorce .
Blogerka na blogu Zaczytana

W tej części...

Skarlet po raz drugi przeniosła nas do minionych czasów, przywołując z dostępnego sobie archiwum chwile w klimacie retro w bardzo wysublimowanym stylu. A zaczyna się dosyć specyficznie, bo od „stolików wirujących” i rozbudzających ciekawość, aurę tajemniczości seansów spirytystycznych. Czy te stoliki faktycznie były niezwykłe i odgrywały tak znaczącą rolę w życiu społecznym ówczesnych XIX wiecznych mieszkańców?

W drugiej części nie zabraknie dobrego humoru, żartów, figlików pana Muchy, pysznych i pachnących przepisów kulinarnych, i w tym miejscu dziękuję autorce, że na końcu tego rozdziału wyjaśniła współczesne odpowiedniki miar i wag, oraz ważnego rozdziału dotyczącego kobiecego szyku, czyli dobrych rad, porad i wskazówek, jak prawdziwą damą być: „Dama to dobre maniery, wdzięk i doskonałe kreacje, zgodne z trendami mody”. I cieszę się, że o obowiązujących wówczas trendach mody jest tu znacznie więcej, niż to było w części pierwszej. Poradnik dla kobiet „Szyk” jasno i precyzyjnie klaruje kobietom, do jakiego typu sylwetki najlepiej pasują desenie, kolory tkanin. Zwraca również uwagę na kwestię najważniejszą, o której nie powinnyśmy zapominać, a do której raczej uwagę przywiązywać większą – fryzura. Wiele tych rad i porad jest uniwersalnych, aktualnych do dziś. Zdziwią się niektórzy, ale tak właśnie jest :)

Zapraszam na całą recenzję:

• Recenzje - 2016