Przygody Stasia i Złej Nogi

Kultura Gniewu
dziecko chłopiec niepełnosprawność
komiksy
dziecko chłopiec niepełnosprawność

Okładka książki Ostatnie drzewo Edyta Bystroń, Magdalena Cielecka, Agnieszka Czachór, Aleksandra Czachór, Jakub K. Dębski, Marta Falkowska, Daniel Gizicki, Henryk Glaza, Tomasz Grządziela, Maciej Kachel, Tomasz Kaczkowski, Joanna Karpowicz, Paweł Kicman, Tomasz Kontny, Berenika Kołomycka, Rafał Kołsut, Anna Krztoń, Dawid Longa, Jan Mazur, Aleksandra Motyka, Katarzyna Niemczyk, Krzysztof Owedyk, Grzegorz Pawlak, Maciej Pałka, Karolina Plewińska, Tomasz Pstrągowski, Mikołaj Ratka, Klaudia Robat, Helena Smołka, Jakub Syty, Marta Szudyga, Wiktor Tałaga, Jakub Topor, Roch Urbaniak, Andrzej Włudecki, Zvyrke, Jerzy Łanuszewski
8,5
Ostatnie drzewo Edyta Bystroń, Magd...
Okładka książki Rycerz Janek Tomasz Grządziela, Jan Mazur, Robert Sienicki, Igor Wolski
6,7
Rycerz Janek Tomasz Grządziela,&...
Okładka książki Darmozin nr 4 Dawid Bartłomiejczyk, Piotr Burzyński, Łukasz Ciżmowski, Marta Falkowska, Tomasz Grządziela, Mariusz Hołod, Piotr Kasiński, Michał Michnowicz, Hanna Oloś, Martyna Pianka, Alek Sajnach, Helena Smołka, Adora Szan, Szymon Szelc, Robert Trojanowski
10,0
Darmozin nr 4 Dawid Bartłomiejczy...
Okładka książki Pa, pa ptaszki Jakub K. Dębski, Tomasz Grządziela
7,3
Pa, pa ptaszki Jakub K. Dębski, To...

Słodko-gorzka. Dramatyczna i wesoła. Niezwykła.
Spellowi udało się przedstawić dramat dziecka jego oczami. Oczy te patrzą na świat z niegasnącym entuzjazmem, co mocno kontrastuje ze zmaganiami, które przeżywa mama Stasia.

Przygnębiająca historia w bardzo słabej oprawie tekstowo - graficzno - pomysłowej. Plus tylko za zakończenie.

Jeśli to nie jest najlepszy, najbardziej wiarygodny i przejmujący obraz matki w polskim komiksie to nie wiem co nim jest. Do tego świetne rysunki Spella i poruszająca historia. Koniecznie

Narracyjna pierwsza liga tak jak cała reszta. Obowiązkowa pozycja i dla dzieci i dla dorosłych.

"Przygody Stasia i Złej Nogi" to komiks absolutnie wybitny! Niewielki, kwadratowy format, niecałe sto stron, a mieszczą się tu przejmujące historie o niepełnosprawności, chorobie, dzieciństwie, dorastaniu, rodzicielstwie, miłości, samotności, smutku i małych radościach. Wszystko prosto napisane, ale przy tym niezwykle przejmująco. Co więcej narysowane, jest to tak, że ktoś...

Na początku śmiałem się do rozpuku, podziwiając przenikliwe komentarze Spella, który naprawdę potrafi spojrzeć na świat oczami dziecka. I choć ta konwencja trwa do samego końca, to im dalej w las, tym więcej smutku i goryczy przebija ze stron. Owszem, nadal można się pośmiać, ale to już śmiech przez łzy.

Historia Stasia i jego Złej Nogi wciąga i porusza. Spell stworzył...

(... wczoraj wieczorem przeczytałem komiks, który mnie kompletnie zaskoczył. Spodziewałem się lekkiej i humorystycznej opowiastki, a obcowałem z fabułą przejmującą, wzruszającą i dającą do myślenia, która jest i smutna, i prawdziwa. O jakim komiksie mowa? Nie będę dłużej wzmagał napięcia, już zdradzam, czytałem: "Przygody Stasia i Złej Nogi" autorstwa Tomasza...

To mogłaby być lektura obowiązkowa w szkołach.

Cholera, ale to jest dobre! Najlepsza jest postać matki, szczególnie w pierwszych epizodach, gdy w tle przygód Stasia smutno milczy i pali fajki.

• Komiksy
  • 2017