Przygody Stasia i Złej Nogi

Kultura Gniewu
2016-08-01
2016-08-01
dziecko chłopiec niepełnosprawność

Wspaniale jest tutaj pokazany obraz samotnej matki, jej ciągłej walki o godność niepełnosprawnego dziecka, pokonywaniu niełatwej codzienności, byciu w całości dla syna, odsunięciu na bok wszystkich swoich potrzeb i sparowaniu własnych marzeń z marzeniami swojego dziecka. Wspaniały jest ten obraz, bo jest on obrazem pełnym. A jest obrazem pełnym, bo pokazuje całe życie. Dobre i radosne momenty, które z prędkością światła potrafią zamienić się w apokalipsę i odwrotnie, nieprzewidywalność losu i bezwzględność świata. Z drugiej strony mamy życie widziane z perspektywy niepełnosprawnego dziecka, Stasia, który w większości widzi rzeczywistość w różowych barwach i siłą własnej wyobraźni potrafi przenosić góry. I chyba właśnie na tym polega rodzicielstwo, nie tylko względem dzieci niepełnosprawnych, ale dzieci w ogóle, żeby stworzyć im warunki i w tych marzeniach nie przeszkadzać. Wiadomo, że przyjdzie kiedyś taki moment (dla Stasia także), że rzeczywistość wyprzedzi marzenia i będąc rodzicem, warto tego momentu nie przegapić. "Przygody Stasia i Złej nogi" to album bardzo celny społecznie, zawierający sporo trafnych obserwacji, operujący symboliką, przenośnią i groteską. Postawiłbym go obok "Pana Żarówki", innego znakomitego komiksu z tego wydawnictwa. Widzę w tych dwóch komiksach pewne styczne, głównie właśnie w szczerym, pełnym i wrażliwym podjęciu tematu niepełnosprawności w rodzinie i jego wpływu na pozostałych członków. Wyśmienity album, nie przegapcie bo będziecie żałować.

Słodko-gorzka. Dramatyczna i wesoła. Niezwykła.
Spellowi udało się przedstawić dramat dziecka jego oczami. Oczy te patrzą na świat z niegasnącym entuzjazmem, co mocno kontrastuje ze zmaganiami, które przeżywa mama Stasia.

Słodko-gorzka. Dramatyczna i wesoła. Niezwykła.

Przygnębiająca historia w bardzo słabej oprawie tekstowo - graficzno - pomysłowej. Plus tylko za zakończenie.

Jeśli to nie jest najlepszy, najbardziej wiarygodny i przejmujący obraz matki w polskim komiksie to nie wiem co nim jest. Do tego świetne rysunki Spella i poruszająca historia. Koniecznie

Narracyjna pierwsza liga tak jak cała reszta. Obowiązkowa pozycja i dla dzieci i dla dorosłych.

"Przygody Stasia i Złej Nogi" to komiks absolutnie wybitny! Niewielki, kwadratowy format, niecałe sto stron, a mieszczą się tu przejmujące historie o niepełnosprawności, chorobie, dzieciństwie, dorastaniu, rodzicielstwie, miłości, samotności, smutku i małych radościach. Wszystko prosto napisane, ale przy tym niezwykle przejmująco. Co więcej narysowane, jest to tak, że ktoś nieobyty z komiksami od razu ma obraz siły tego medium. Bo cała moc tego albumu jest właśnie ukryta w przeplataniu się dwóch narracji słownej i obrazkowej. "Przygody Stasia..." powinny w trybie natychmiastowym stać się lekturą obowiązkową w klasie VI! Czy jest już jakaś petycja w tej sprawie? Można ją gdzieś podpisać? A może trzeba z pochodniami iść pod Ministerstwo Edukacji?

1944

Na początku śmiałem się do rozpuku, podziwiając przenikliwe komentarze Spella, który naprawdę potrafi spojrzeć na świat oczami dziecka. I choć ta konwencja trwa do samego końca, to im dalej w las, tym więcej smutku i goryczy przebija ze stron. Owszem, nadal można się pośmiać, ale to już śmiech przez łzy.

Historia Stasia i jego Złej Nogi wciąga i porusza. Spell stworzył komiks, który w sposób przystępny, bez nadęcia i moralizatorskiego tonu opowiada o cieniach i blaskach życia niepełnosprawnego dziecka. Pozycja obowiązkowa!

Historia Stasia i jego Złej Nogi wciąga i porusza. Spell stworzył...

(... wczoraj wieczorem przeczytałem komiks, który mnie kompletnie zaskoczył. Spodziewałem się lekkiej i humorystycznej opowiastki, a obcowałem z fabułą przejmującą, wzruszającą i dającą do myślenia, która jest i smutna, i prawdziwa. O jakim komiksie mowa? Nie będę dłużej wzmagał napięcia, już zdradzam, czytałem: "Przygody Stasia i Złej Nogi" autorstwa Tomasza Grządzieli.

Kultura Gniewu opublikowała album w sierpniu tego roku. "Przygody Stasia…" można było jednak poznać wcześniej, ponieważ umyślone zostały przez autora jako webkomiks i były udostępniane w internetach od listopada 2014 do czerwca 2015. Wersja papierowa różni się wirtualnej głównie objętością: dodano kilkanaście dodatkowych plansz, jednak pierwsza i ostatnia pozostały takie same.

Na stronie autor o pomyśle i początkach pisze tak: (…)wpadłem na pomysł na depresyjny komiks o niepełnosprawnym chłopcu i jego wyzutej z emocji mamie. Ale nie chciałem, żeby komiks był zbyt ciężki. Uznałem, że niepełnosprawność chłopca musi wynikać z jakiejś dziwacznej choroby, która nieco zdystansuje całą historię od szarej i nudnej rzeczywistości. I tak powstała Zła Noga. Najważniejsza postać w całym komiksie. Faktycznie w albumie występuje nieidealne trio głównych bohaterów: Mama, Staś i Zła Noga, bo zła noga jest bytem odrębnym i niezależnym od nosiciela. Nie należy jej traktować dosłownie, jest metaforą permanentnej choroby, która trawi ciało chłopca. Gros nas pewnie pamięta jakąś ciężką chorobę. I pamięta, że w takich chwilach ciało żyło samo, bo ono dyktowało warunki, niezależnie od wszelakich zaklęć, leków i terapii. Nasze chcenia nie mają wtedy nic do gadania.

(...) Album składa się z kilkudziesięciu, zwykle jednostronicowych scenek, które układają się w zadziwiająco spójną chronologicznie narrację. Podczas lektury pozytywnie zaskakuje, że za pomocą minimalistycznych środków (uproszczony rysunek, brak drugiego planu, niewielka ilość dodatkowych rekwizytów) artysta zbudował niezwykle przejmującą historię. Myślę, że scenariusz świetnie sprawdziłby na scenie w teatrze. Dramat Grządzieli ma wysoce uniwersalny charakter. Jeszcze jeden mały cytat z autora: więc Staś przeżył. Ale nie do końca. Bo rysując zakończenie zorientowałem się, że Staś umarł. Ten, kochany dzieciak, zawsze uśmiechnięty. (…) Umarł. A został inny Staś”. Inny – świadomy, że czas beztroski się skończył.

"Przygody Stasia…" to gorzka opowieść o rodzinie i trudach życia, o sytuacjach granicznych, które zmuszają nas, abyśmy w końcu wydorośleli...

- - -
cały tekst można przeczytać tu:

To mogłaby być lektura obowiązkowa w szkołach.

To mogłaby być lektura obowiązkowa w szkołach.

Tomasz Grządziela Przygody Stasia i Złej Nogi Zobacz więcej