Za niebieskimi drzwiami

Okładka książki Za niebieskimi drzwiami Marcin Szczygielski
Okładka książki Za niebieskimi drzwiami
Marcin Szczygielski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik Ekranizacje: Za niebieskimi drzwiami (Blu-ray/DVD) (2017) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Instytut Wydawniczy Latarnik
2014-01-01
2014-01-01
Ekranizacje:
Za niebieskimi drzwiami (Blu-ray/DVD) (2017)

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Musiałam przeczytać na konkurs i serio mnie wciągnęła choć nie przepadam za takimi książkami

Książka przeczytana razem z synem w ramach lektury dodatkowej.
Marcin Szczygielski jest autorem docenianym i wielokrotnie honorowanym nagrodami za twórczość dla dzieci. ,, Jego trzecia młodzieżowa powieść, pt. Za niebieskimi drzwiami , która ukazała się w październiku 2010 pod patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?”. W kwietniu 2011 została nominowana do Nagrody Donga (wcześniej „Dziecięcy Bestseller Roku”) przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY – Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych. Książka Za niebieskimi drzwiami została nominowana do tej nagrody zarówno przez Jury Profesjonalne, jak i przez Jury Dziecięce[12], otrzymując ostatecznie główną nagrodę Dużego Donga od Jury Profesjonalnego oraz wyróżnienie od Jury Dziecięcego[13]. Powieść za Niebieskimi drzwiami została uhonorowana także w III Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, organizowanym przez Muzeum Książki Dziecięcej, otrzymując II nagrodę. Podobnie jak Omega, została także wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej[14].,,

Pozwoliłam sobie wkleić tę notkę z Wikipedii, abyście wiedzieli, że wszystkie te nagrody są w pełni zasłużone. Czytam dużo z moim synem i jak do tej pory ‘’ Za niebieskimi drzwiami’’ spotkało się z jego największą aprobatą ( tuż obok „Braci Lwie Serce,, A. Lindgren ). Kto oglądał film nakręcony na podstawie tej powieści ten wie, że nie jest to cukierkowa historyjka dla najmłodszych. To prawdziwy thriller, a nawet horror, przy czym ani na chwilę nie przekracza granic dobrego smaku czy poziomu akceptowalności dla młodszych nastolatków.
Głównym bohaterem jest Łukasz - chłopiec wychowywany przez mamę, nie znający swojego taty, który zaginął bez śladu przed jego narodzinami. Pewnego dnia życie nastolatka przewraca się do góry nogami, kiedy razem ze swoją mamą jadą samochodem i ulegają koszmarnemu wypadkowi. Mama zapada w śpiączkę, a Łukasz spędza rok w szpitalu. Po wyjściu ze szpitala trafia pod opiekę ciotki, której istnieniu nawet nie wiedział. Ciotka prowadzi pensjonat nad morzem, w starym domu na wysokim klifie. Tam chłopiec przypadkiem odkrywa tajemnicze niebieskie drzwi prowadzące do innego świata. Dalej nie będę spoilerować, bo naprawdę warto to przeczytać. Książka cały czas trzyma w napięciu, a atmosfera jest tajemnicza i niezwykła.
Marcin Szczygielski w bardzo interesujący i oryginalny sposób przybliża dzieciom problem śpiączki. Mój dwunastolatek zadawał wiele pytań o stan świadomości osób pozostających w śpiączce i był bardzo poruszony lekturą.
Polecam również film z Ewą Błaszczyk doskonałą w roli ciotki. Niektóre sceny naprawdę są niepokojące i zapadają w pamięć.

Ja i moje dziecko, zgodnie postanowiliśmy, że kiedy tylko uporamy się z lekturami obowiązkowymi, na pewno sięgniemy po kolejne książki autora.

Książka przeczytana razem z synem w ramach lektury dodatkowej.

Naprawdę nie polecam, nie zaciekawia, jest nudne, naprawdę myślę, że książka nie warta polecenia.

Link do recenzji (zapraszam serdecznie! :) ) ->

A tutaj, jak zawsze, obiecany fragment:
Za niebieskimi drzwiami Marcina Szczygielskiego to powieść, która była moim małym wyzwaniem czytelniczym w minionym miesiącu. Z jednej strony byłam ciekawa, w jaki sposób autor wykorzysta motyw autokreacji magicznego świata, z drugiej cały czas miałam wrażenie pewnego niedosytu. I choć niniejsza pozycja jest jedną z ważniejszych pozycji na mojej liście książek do pracy magisterskiej, nie potrafię pozbyć się pewnego uczucia zawodu, pomimo faktu, iż to, co akurat mnie do tej powieści przyciągnęło, akurat zostało wyjątkowo doszlifowane. Nie zmienia to jednak mojej opinii o tej powieści, czego trochę żałuję, gdyż szczerze mówiąc, trochę spodziewałam się być nią zauroczona.

Link do recenzji (zapraszam serdecznie! :) ) ->

A tutaj, jak zawsze, obiecany fragment:

Brawo Panie Szczygielski za świetną przygodę, którą przeżyłam mimo dorosłości :)

To druga z jakże licznych książek dla dzieci i młodzieży autorstwa Marcina Szczygielskiego. Książka napisana w 2010 roku. Otrzymała kilka nagród, została przełożona na niemiecki i ukraiński oraz zekranizowana.
Po wypadku, jakiemu ulega 12-letni Łukasz, chłopiec zostaje zmuszony do przeniesienia się nad morze i zamieszkania z ciotką. Osamotniony chłopiec odkrywa niezwykły świat ukryty za Niebieskimi Drzwiami, którym włada snujący nici niczym pajęczynę Krwawiec.
Jak zwykle u Szczygielskiego świat realny miesza się z fantastycznym, a baśniowe wizje służą odkrywaniu i przekazywaniu prawd o rzeczywistości.
I jak zawsze porusza mnie nieskończona wyobraźnia Marcina Szczygielskiego. 😊

Pozytywne zaskoczenie. Bohaterowie naturalni, z którymi czytająca młodzież może się identyfikować, historia wciągająca choć ma się wrażenie jakby każdy wątek, jak kwiatostan zimnej wiosny, nie w pełni rozwinięty lub jak zakończenie mające potencjał aby popłynąć, wyjaśnia się w paru zdaniach, jak nożem uciął odbierając magii opowiadaniu. Całość jednak do polecenia młodzieży.

Bardzo fajnie się czytało. Polecam

Bardzo fajnie się czytało. Polecam

Pomysł sam w sobie dobry, postać Krwawca i te nitki super. Tylko brakowało mi porządnego rozwinięcia akcji. Miałam wrażenie, że autor śpieszy się do końca historii, w momencie kiedy zrobiło się naprawdę interesująco. Sam koniec po łebkach zrobiony. Niedopracowana książka. A może po prostu za stara jestem na nią :)

Czadowa książka taki niby trochę horror dla dzieci.

Czadowa książka taki niby trochę horror dla dzieci.

• Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Za niebieskimi drzwiami