Głębia Challengera

Neal Shusterman Wydawnictwo: YA! literatura młodzieżowa
Challenger Deep
Rafał Lisowski
YA!
chłopak choroba psychiczna literatura dla młodzieży przyjaźń relacje rodzinne samotność szkoła wyobraźnia
Challenger Deep
literatura młodzieżowa
Rafał Lisowski
Inne

Autor nieszablonowo ukazał chorobę psychiczną. Nietypowa, specyficzna książka zawierająca pełno metafor. Nie potrafię określić, czy mi się ona spodobała, czy nie. Często miałam dość tego statku, chociaż rozumiem, że był to celowy zabieg, żebyśmy mogli jak najlepiej zrozumieć działanie tej choroby. Książka warta uwagi, ale chyba lepiej ją sobie dawkować, żeby jak najwięcej z...

Dziwna,mroczna, inna,ciężko ją ocenić na pewno każdy odbierze ja inaczej.Autor niesamowicie opisuje stany swego dziecka,dawkowałam sobie lekturę żeby jak najlepiej ją zrozumieć.na pewno jedna z najdziwniejszych książek jakie czytałam.

Żegluga przez ocean szaleństwa.
Zapis choroby umysłowej nastolatka, świetne metafory i symbole.

Wyjątkowa, niespotykana, poruszająca.
Współczuję autorowi, jego synowi i całej rodzinie tej okropnej choroby. Styl powieści pozwala choć częściowo zrozumieć, co może się dziać w głowie schizofrenika.
Często ją wspominam, czasem wracam.
Wrażenie na mnie zrobiła to matefora do statku i koktajlu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej powiesić. Autor z autopsji zna zagadnienie zaburzeń psychicznych u młodych ludzi - jego syn (i przy okazji autor rysunków do książki) od nastoletnich lat choruje na schizofrenię.
I o tym też jest ta książka. O podróży młodego człowieka w najciemniejsze zakamarki chorego umysłu. O nadziei na normalność.
A całą recenzję znajdziecie tutaj:...

Piękna książka napisana z dużym wyczuciem oraz zrozumieniem problemu osób z zaburzeniami psychicznymi. Wspaniale przeplatający się świat rzeczywisty ze światem wewnętrznym głównego bohater, gdzie wielu bohaterów z jego fantazji ma swoje odpowiedniki w prawdziwym świecie. Czytałem „Głębię Challengera” z dużą ciekawością, ale również głęboką troską o głównego bohatera,...

Uderzyła do mnie szczególnie końcówka. Przedstawienie perspektywy osoby chorej w taki sposób jest samo w sobie bardzo oryginalne i pomysłowe. Ale kapitan czekający na powrót swojego pierwszego oficera i podkreślenie że choroba nigdy nie mija było wisienką na torcie. To tak jakby powiedzieć że Caden wygrał bitwę ale nie wojnę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudno wyzbyć się wrażenia, że to książka kierowana raczej do młodszych czytelników - mimo to warto dać jej szansę.

Fascynująca, poetycka, piękna opowieść o stopniowym pogłębianiu się choroby psychicznej.

Czasem boli, przeważnie zachwyca.

Ta historia jest niesamowita pod względem ukazania choroby, tego że są w niej dwa wątki: jak głównych bohater wpada w nią, jego halucynacje a rzeczywistym światem. Książka napewno ułatwia zrozumienie osób cierpicacych na choroby psychiczne, wczucie się w ich sytuacje.

To majstersztyk jeśli chodzi o budowanie przenikajacych się rzeczywistości i urojeń.

Dyskusje

2 073