Kim jest Kim Dzong Un?

Okładka książki Kim jest Kim Dzong Un?
Edgar CzopNicolas Levi Wydawnictwo: Kwiaty Orientu biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Kwiaty Orientu
2016-03-01
2016-03-01
Korea Północna KRLD Kim Dzong Un konflikt dynastia komunizm totalitaryzm

Na półkach: , , , ,

Korea Północna to państwo owiane tajemnicą ze względu na odizolowanie się od świata, który wie o Korei tyle, ile życzy sobie rząd tego kraju. I nie zawsze są to informacje prawdziwe, bo Departament Propagandy i Agitacji jest tam jedną z najważniejszych instytucji.
Jaki naprawdę jest ten kraj? Jaki naprawdę jest jego obecny przywódca?
Są to pytania na które wielu specjalistów próbuje znaleźć dogłębne odpowiedzi, ale w wielu przypadkach są to spekulacje i domysły.
Wszelkie fakty, jakie udało się ustalić, dwaj badacze Nicolas Levi i Edgar Czop przedstawili w książce „Kim jest Kim Dzong Un?”. Temat ten jest o tyle intrygujący, jako że o prywatnym życiu północnokoreańskiego wodza nie wiedzą czegokolwiek nawet mieszkańcy tego kraju. Biografia ta zawiera jednak głównie opis politycznych działań i koneksji rodzinnych na szczytach władzy. Niestety, treść sprawia wrażenie nieprzefiltrowanej: przedstawione zostały wszelkie zdobyte informacje, niezależnie czy są istotne czy nie.
Autorzy zdawali się pracować odrębnie, ponieważ opis wyroku na wuja Kim Dzong Una jest przedstawiony w dwóch rozdziałach w różnych analizach tego faktu. Całość nie jest zatem spójna.
Niestety, zdarzają się w książce literówki, a nawet tak istotna pomyłka, jak w przytoczonym cytacie: „… był kucharzem Kim Dzong Ila i jego brata Kim Dzong Czola”, podczas gdy Kim Dzong Czol jest bratem Una, a obaj synami Ila.
Kolejną wadą książki są okropnej jakości zdjęcia. Niektóre wydają się być robione z tajnej satelity, a ziarnistość ich każe wręcz domyślać się, jaki obiekt jest przedstawiony. Podczas gdy strona internetowa, na którą powołują się autorzy, zawiera wysokiej jakości kolorowe fotografie.
Pomimo tego, iż niejednokrotnie przewija się przez książkę określenie „reżim”, to nie jest on przedstawiony. Oprócz skąpych informacji jak o braku podstawowych środków higieny w szpitalach, stuprocentowym poparciu podczas wyborów czy ucieczkach z kraju nawet dygnitarzy państwowych, nie ma w książce istoty zarządzania państwem, czyli społeczeństwa. A jest to przecież niezwykle ważny czynnik władzy – jak kształtuje ona codzienne życie mieszkańców.
Być może ten aspekt został przedstawiony na brakujących (!) 32 stronach w środku książki.
Podsumowując, na pytanie zawarte w tytule, treść książki odpowiada tylko częściowo. Poza tym, co jest normalne dla biografii osób żyjących, część informacji nie jest już aktualna. Będę szukała innych, bardziej rozbudowanych opracowań na ten interesujący mnie temat.

Jaki naprawdę jest ten kraj? Jaki naprawdę jest jego obecny przywódca?
Są to pytania na które wielu...

Napisać cokolwiek wartościowego o Korei Północnej jest niezwykle trudno, ponieważ nawet mieszkając w tym kraju nie ma się przecież nawet najbardziej ogólnikowych informacji na temat kulisów jego polityki. Stąd też trzeba opierać się na domniemaniach i relacjach osób, którym udało się uciec z najbardziej zamkniętego kraju świata. Autorzy omawianej książki zebrali więc po prostu najważniejsze dostępne informacje o Korei Północnej, ale po pierwsze używali chyba tylko pierwszych artykułów wyskakujących im w wyszukiwarce google, a po drugie zrobili to w mocno nieprzystępny i toporny sposób. Dzień po przeczytaniu tej książki niestety nie pamiętałem z niej już niemal niczego.

Mimo niewielkiej liczby stron książka posiada naprawdę sporo informacji na temat Kim Dzong Una. Bardzo ważna pozycja dla każdego kto chce zrozumieć funkcjonowanie KRLD i jej obecnego przywódcy. Polecam!

Nawet jak na standardy pozycji o czysto naukowym/faktograficznym charakterze, książka jest napisana w sposób dosyć toporny i przy użyciu mało wyszukanego języka. Stylem edycji przypomina nieco słownik, co generalnie wpływa na jej mało atrakcyjną formę. Odnośnie treści, to zdecydowanie zbyt wiele wątków zostaje niepotrzebnie powielanych, gdy tylko pojawiają się nawiązania do poruszonych już tematów, zjawisk czy osób. Wygląda to trochę tak, jakby każdy rozdział przygotowywał inny autor bez wglądu w sąsiadujące wątki.

Tyle ewidentnych minusów, które co prawda poważnie ograniczają czystą przyjemnością płynącą z samego procesu czytania, ale jednocześnie dla sprawnego czytelnika nie powinny stanowić bariery uniemożliwiającej wyłapanie niezwykle ciekawych treści, które autorzy skrupulatnie zebrali z rozmaitych źródeł i skompilowali w zwięzłą całość. Nawet osoby interesujące się tematyką koreańską powinny być usatysfakcjonowane poszczególnymi zagadnieniami, które przynajmniej w języku polskim po raz pierwszy zostają tak szeroko (na ile jest to w ogóle możliwe w przypadku Korei Płn.) naświetlone. Szczególnie wartościowe pozostają źródła pokroju osobistych rozmów z osobami zajmującymi się relacjami w regionie oraz przekłady z koreańskich dokumentów, artykułów czy też przemówień liderów państwa.

Osobiście traktuję "Kim jest Kim Dzong Un" jako pewien szkic, który mam nadzieję posłuży w przyszłości jako fundament do napisania dużo bardziej precyzyjniej i wielobarwnej pracy, co zresztą we wstępie zauważają sami zainteresowani, zdając sobie sprawę z wszelkich niedoskonałości oddanej przez nich do druku pozycji.

Książka świetnie przybliża postać Kim Dzong Una oraz informuje o bieżącej sytuacji w rządzonym przez niego państwie.
Zawiera wiele ciekawych informacji dotyczących tego tajemniczego i trudno dostępnego kraju.
Polecam przeczytać zarówno laikom, jak i osobom zainteresowanym Półwyspem Koreańskim.

Dodaj cytat z książki Kim jest Kim Dzong Un?