Przyjaciel z piekła

Okładka książki Przyjaciel z piekła Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Okładka książki Przyjaciel z piekła
Arkadij StrugackiBorys Strugacki Wydawnictwo: Wydawnictwo SR Seria: Odmienne Stany Fantastyki fantasy, science fiction
Odmienne Stany Fantastyki
Парень из преисподней
Wydawnictwo SR
1995-01-01
1995-01-01

Okładka książki Niepokój Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Niepokój Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Wywrócony świat i inne utwory Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Wywrócony świa... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Maszyna życzeń i inne opowiadania Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Maszyna życzeń... Arkadij Strugacki, ...
Okładka książki Stażyści Arkadij Strugacki, Borys Strugacki
Stażyści Arkadij Strugacki, ...

Nie jest zła, ale dość mało realistyczna od strony socjologicznej. Raczej istota inteligentna inaczej by się zachowywała na obcej planecie w otoczeniu nowego pod każdym względem. Bardzo uproszczone, bardziej opowiada je niż książka.

Pewnie dla typowych kacapów wygląda tak dowolny kraj zachodu, jak dla tego kota nowoczesna ziemia.

Ciekawe przedstawienie różnych światopoglądów odnośnie tego co dla kogoś jest "piekłem". Główny bohater zostaje przeniesiony do niemal utopijnego świata, który dla niego właśnie jest "piekłem". Książka bardzo ciekawe lecz jak dla mnie za krótka, porusza sporo ciekawych tematów i zostawia z nimi czytelnika.

Bardzo dobra książka, tylko strasznie krótka! Niewiele się dowiedzieliśmy, wszystko zostało rozgrzebane i porzucone, bardzo lubię jak książki nie są jednoznaczne, ale tutaj to już lekka przesada. Podoba mi się właściwie wszystko i chciała bym więcej. Nie wiem co tutaj się zadziało i czemu tak się urywa. Czytałam to w formie audiobooka i muszę powiedzieć, że lektor czyli Filip Kosier jest rewelacyjny, moduluje głos w stosunku do roli, świetnie nadaje tępo i emocje naprawdę słucha się tego cudownie! Serdecznie polecam.

Książja napisana bardzo dobrze. Ciekawie prowadzona narracja. Główna postać xostała wyciągnięta z jej świata do czegoś co wydawało by się utopią. Dla czytelnika pewnie tak ale czy dla bohatera? Książka wydała mi się zbyt krótka. Duży potencjał szybko ucięty.

Opiniujący piszą, że nie jest to jedna z najlepszych książek duetu Strugackich. Nie mam jeszcze zbytnio porównania. Ta książka podobała mi się przeciętnie. W zasadzie nie bardzo się czuje, że to SF. Gdyby nie kilka urządzeń i zmiana planety była by to jedynie opowieść o żołnierzu z wypranym mózgiem. Nie jest to zła książka. Chociaż potrzebujemy chwili by się zorientować o czym ona właściwie jest. Później, a w zasadzie pod koniec już czytałem szybko by poznać zakończenie historii. Najpierw myślałem: jakim prawem Korniej ocenia tego człowieka, wyrwanego z jego świata, kultury i społeczeństwa. Jaki świat/społeczeństwo tacy ludzie. To szowinizm postrzegać się jako bardziej cywilizowanego niż inni. Ale im więcej dowiadywałem się o Gagu tym bardziej przypominałem sobie III Rzeszę i jej żołnierzy. A już wspomnienie sceny z herzogiem i nagrodą postawiła mi przed oczami A.H wizytującego młodych chłopców z volkssturm i poklepywanie ich po twarzach tuż przed upadkiem 1000-letniej Rzeszy.

A skoro książka pobudziła skojarzenia i wyobraźnię i doczytałem ja do końca - nie może być taka zła :) Czytać na spokojnie, to nie jest wymagająca lektura, ale z zachwytu nie zemdlejecie :)

Czy ktokolwiek potrafi wyjść poza schemat myślenia w jakim został wychowany? Czy dom - jaki by nie był okropny - to jednak dom? Kolejna ciekawa przygoda sf autorstwa braci Strugackich, ze spojrzeniem na pewne tematy z nowej perspektywy.

Dość długie opowiadanie o tym, jak to Ziemianin ratuje umierającego brata w rozumie, przewozi na Ziemię, leczy, a potem nie ma czasu się nim zająć. Uratowany jest żołnierzem z dokumentnie wypranym mózgiem. Najpierw zakłada, że to jakieś przebieranki wywiadu, potem nikomu nie ufa, w nic nie wierzy. Wyjaśnień nie rozumie, więc ich nie słucha. Dostał robota, urządził mu musztrę, głównie w celu złamania charakteru. Aż przykro się czytało o bohaterze z tak ciasnymi horyzontami.
Ziemianin nie lepszy. Ściągnął płonącego żołnierza do innego świata, wyleczył i zabrał do siebie do domu. Uznał, że nie musi się przejmować jego psychiką — bo to przecież silny i dzielny wojak — więc nie certolił się z przekazywaniem informacji.

Nieco więcej tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2018/09/przyjaciel-z-pieka-zbior-minipowiesci-i.html

Zderzenie dwóch światów: świata walki i świata postępu. Opisane przekonująco, mam wrażenie, że to faktycznie tak by było. Każdy ze światów opisany jest z głębią i wciągająco. Lektura mija błyskawicznie.

Książka nie odpowiada na żadne pytania, po prostu pokazuje. Bo rozstrzygać między wyższością jednego świata nad drugim można tylko z perspektywy któregoś z nich, a więc nigdy nie będzie to rozstrzygnięcie zupełne.

Jedna z ich slabszych pozycji.

Jedna z ich slabszych pozycji.

Książka pokazuje jak z punktu widzenia wyższej cywilizacji wygląda nasza. Jak nasze działania (np. wojny) są prymitywne i niczemu nie służą. Tak naprawdę ciężko powiedzieć co jest w niej takiego, co przyciąga i daje uczucie swobody i odprężenia czytelnikowi. Świat pokazany można by opisać jako niebo stworzone przez wyższą (bardziej zaawansowaną technicznie) cywilizację, dla której nasze poważne wojny są jak zabawa nic nie rozumiejącego dziecka. Jak zwykle nie zawiodłem się na Strugackich w elementach science fiction. Nie mam się czego przyczepić. Być może zasługuje na nawet wyższą ocenę.

• Science Fiction
  • Audiobooki

Dodaj cytat z książki Przyjaciel z piekła