Dziennik cwaniaczka. Rodrick rządzi

Okładka książki Dziennik cwaniaczka. Rodrick rządzi
Jeff Kinney Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Dziennik cwaniaczka (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dziennik cwaniaczka (tom 2)
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules
Nasza Księgarnia
2015-01-01
2009-02-18
Data 1. wydania:
2008-02-01
9788310120663
Anna Nowak

Polecam, przyjemna, dobrze się czyta. Wzbogacona o ilustrację. Bardzo fajna dla młodszych, którzy dopiero przekonują się do czytania książek.

Bardzo mnie śmieszy.długa ale szybko się ją czyta .

Bardzo mnie śmieszy.długa ale szybko się ją czyta .

Bardzo fajne. Lubię postać Rodricka

Bardzo fajne. Lubię postać Rodricka

Greg Heffley w drugim tomie pamiętnika (czy też dziennika, jak on sam woli go nazywać) nadal jest tym samym uroczym egoistą, nie myślącym (wiele) o konsekwencjach swoich czynów. W tej części jego wygłupy prowadzą między innymi do wykluczenia społecznego kolegi z klasy i (już drugi raz) do poważnego uszkodzenia ciała najlepszego kumpla. Tyle dobrego, że przynajmniej ponosi za nie konsekwencje.

Choć tytułowy Cwaniaczek pozostaje taki sam, formuła z poprzedniej książki uległa pewnym zmianom na lepsze. Tym razem zamiast całego roku, fabuła obejmuje tylko kilka miesięcy, od września do grudnia, dzięki czemu podczas lektury nie odniosłam wrażenia, że fabuła skacze z wątku na wątek. Powroty do już odhaczonych nie są tak wymuszone, jak to było w poprzednim tomie, kiedy banda nastolatków, z którą Greg i Rowley zadarli w Halloween, pojawiła się nagle w czerwcu, by spuścić im łomot za tamten dzień.

Spójności fabule dodaje też wyraźny motyw przewodni, czyli relacje między głównym bohaterem a jego starszym bratem, Rodrickiem, a zwłaszcza znajomość przez tego drugiego wstydliwego sekretu Grega. Groźba ujawnienia tej tajemnicy wisi w powietrzu przez całą książkę. W przeciwieństwie do Sera z pierwszego tomu, nie jest to wątek wspomniany raz na początku, do którego powrócono dopiero na sam koniec.

Podsumowując, jest lepiej, choć nie doskonale, ale za to winą można obarczyć punkt widzenia głównego bohatera.

Podobała mi się, bardzo fajna dla starszych dzieci.

Podobała mi się, bardzo fajna dla starszych dzieci.

Polecam tą książkę dla osób zaczynających czytanie w obcym języku. (W moim przypadku był to język niemiecki)
Książka jest bardzo lekka, humorystyczna, dziecinna i prosta. Bardzo szybko się czyta. ;)

Rewelacyjny poziom narracji utrzymany. Tak dalej, panie Kinney!

Rewelacyjny poziom narracji utrzymany. Tak dalej, panie Kinney!

Fajna

Fajna

Kontynuacja serii o Gregu Heffleyu. Tym razem kłopoty z bratem. Bardzo chce zapomnieć o wakacjach. Miał w nich bardzo dużo nieprzyjemnych wpadek.