Suka w szołbiznesie

Agata Pruchniewska Wydawnictwo: Sol literatura piękna
Sol
2015-09-23
2015-09-23
literatura polska szołbiznes kino film teatr humor satyra Kasia Ankudowicz Katarzyna Ankudowicz Małgorzata Kożuchowska

Jakiś czas temu, a dokładnie w pierwszej dekadzie lipca przedstawiłam Wam pierwszą odsłonę losów Dorotki, w którą życie tchnęła Agata Pruchniewska, dziś przyszedł czas na opisanie dalszych perypetii Dorotki oraz jej Suki, która zaznaczyła już swoją obecność pod koniec poprzedniej części.

Podobnie jak poprzednio narratorem opowieści jest Bóg, który jak wiadomo spogląda na wszystko ze swojej perspektywy. Tym razem jednak na plan pierwszy wysuwa się Suka, która ma zagrać w produkcji Młodego Reżyser, a wiadomo, że gdzie Suka tam i Dorotka.

Śledzimy więc zakręcone i opisane z dużą dawką humoru losy ich obu. Dorotka nieodmiennie szuka pracy i miłości, a na jej drodze stają nowe osoby, które wnoszą w codzienność jeszcze więcej zamieszania. Suka natomiast zaskakująco dobrze radzi sobie w branży aktorskiej i snuje swoje psie przemyślenia, co uwidacznia się w niektórych rozdziałach książki.

Nasze bohaterki są ze sobą bardzo zżyte i choć nie zawsze idealnie się ze sobą „dogadują” i miewają burzliwe chwile to jedna nie wyobraża sobie życia bez drugiej. Ponadto Suka zjednuje swojej Pańci, jak nazywa Dorotkę, sympatię wielu różnych osób.

Czy dzięki temu Dorotka znajdzie swoje upragnione miejsce na świecie, w którym w końcu ułoży sobie wszystko na gruncie zarówno zawodowym, jak i prywatnym? Tego dowiecie się z kart książki.

Jeśli macie ochotę na lekturę lekką, łatwą i przyjemną, w której znajdziecie całe mnóstwo powodów do śmiechu to pozycja ta będzie dla Was wręcz idealnym wyborem, zwłaszcza teraz, u progu powoli nadchodzącej jesieni.

Czy zechcecie zatem spędzić trochę czasu z filuternym Bogiem, zakręconą Dorotką oraz jej ciut przemądrzałą i ogromnie wyszczekaną Suką?

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

A co tam u Dorotki?

Jej nie sposób zapomnieć! Mowa o bohaterce książki, którą czytałam prawie dwa lata temu! Ale Dorotki się nie zapomina. Tej Dorotki z powieści "I dobry Bóg stworzył aktorkę" - link do recenzji http://cudownyswiatksiazek3.blogspot.com/2014/06/agata-pruchniewska-i-dobry-bog-stworzy.html

Agata Pruchniewska opisała dalsze dzieje figlarnej aktorki w której życiu pojawia się pies. A konkretniej suczka z rodziny terierów. Posiadanie psa z pewnością ubogaca Dorotkę, ale nie zmienia jej charakteru. Ona nadal jest szalona, ma dar wpadania w tarapaty, jest nieobliczalna, ma poczucie humoru. I nadal uprawia swój zawód, który nie daje bezpieczeństwa i stabilizacji. Wciąż trzeba zabiegać o role, znosić grymasy reżyserów, operatorów i kolegów po fachu. Ale nic to - Dorotka jest wierna swojej pasji i miłości jaką jest aktorstwo. A Suka?
A Suka jest wspaniałym sympatycznym zwierzakiem, które Pani Pruchniewska dopuszcza do "głosu". Czyni z psinki narratorkę, która opisuje czytelnikom świat z perspektywy czterech łap. I to dla mnie jest w tej książce najgenialniejsze. Piszę to z punktu widzenia posiadaczki psa - i to suczki - i osoby mającej pojęcie o kynologii, żyjącej z psami od ponad 25 lat. Brawo za ukazanie rzeczywistości oczami psa. Te cudowne stworzenia tak właśnie odbierają świat, nas i to, co je otacza. I to dla mnie jest największym i niejedynym atutem powieści. Książka to naprawdę miła i tryskająca humorem lektura, która na milion procent rozweseli nawet największego smutasa i mruka, która poprawi nawet najgorszy, wisielczy nastrój. Czytając ją po prostu nie można się nie śmiać. Osobiście nie należę do osób zbytnio okazujących wesołość przy lekturze czy filmie, ale czytając "Sukę w szołbiznesie" śmiałam się nad wyraz często. I doskonale się bawiłam. A przy okazji autorce udało się pokazać jaką "słodyczą" jest praca na scenie teatru i planie filmowym. To nie sposób na zarabianie pieniędzy dla niecierpliwych. Strona po stronie chłonęłam treść tej książki, przeżywałam z Dorotką jej perypetie, porażki i sukcesy. Kibicowałam Suce na planie filmowym. Było wesoło, było zabawnie, była i nutka ironii.
Powieść jest napisana świetnym, lekkim stylem, co powoduje, że jest lekturą relaksującą,
Druga książka Agaty Pruchniewskiej okazała się jeszcze lepsza niż pierwsza.To idealna lektura na chandrę, smutki, życiowe dołki i depresje. Czasem do życia trzeba podejść tak jak Dorotka - na luzie, z dystansem i przymrużeniem oka a wyjdzie nam to na zdrowie. Nie znasz Dorotki? Musisz ją poznać, Ją i Sukę - bo to wyjątkowy duet!

A co tam u Dorotki?

Agata Pruchniewska opisała dalsze dzieje figlarnej aktorki w której...

"I dobry Bóg stworzył aktorkę" to pierwsza książka, w której poznajemy Dorotkę. Niezwykła umiejętność pakowania się w tarapaty, wiara w dobre intencje ludzi, miłość i próba wejścia do szołbiznesu sprawiają, że bohaterka płynie z nurtem życie piszącym nieoczekiwane scenariusze, co czytelnikowi zapewnia dużo śmiechu. Optymistyczna i lekko naiwna oraz marząca o karierze Dorotka powraca w kolejnej książce, "Suka w szołbiznesie". Tytuł bardzo wieloznaczny i sugerujący przedmiotowe podejście do osób pracujących w tej brutalnej branży. Cała historia pozornie wydaje się niszczyć ten pazur, bo Suką okazuje się tak wabiąca się psinka. Gra słów, zabawne historie, pokazanie świata szołbiznesu w krzywym zwierciadle dostarczają czytelnikowi lekkiej rozrywki.
Cała historia zaczyna się bardzo banalnie. Dorotka nie może znaleźć poważnych ról dla siebie, ale otrzymuje propozycję, aby jej Suka grała bardzo ważną rolę w filmie młodego reżysera. Dorotka - jako osoba marząca o karierze - waha się. Propozycja młodego reżysera bardzo ją cieszy, ale z drugiej strony zdaje sobie sprawę, że pies to nie zabawka, a do tego jej niewytresowana psinka. Z tego powodu naciska na casting, bo przecież wygląd psa to ne wszystko. Musi się sprawdzić, ale kiedy reżyser zaczyna mieć wątpliwości to Dorotka i tak przekonuje go, że jej psinka jest stworzona do tej roli i Suka zaczyna karierę filmową. Reżyser kompletnie nie zna się na zwierzętach, kocha krzyczeć na współpracowników a do tego nie potrafi artykułować swoich oczekiwań, przez co aktorzy czują się kompletnie zagubieni,a później mamy już tylko szybki pęd przez dziwne zachowania bohaterów, Dorotki i jej Suki, która pokazuje nam świat z nieco innej, nieco naiwnej perspektywy. Kiedy psinka robi karierę Dorotka oczywiście musi dalej szukać roli i miłości dla siebie, co wiąże się z wieloma śmiesznymi sytuacjami, pokazywaniem bohaterki z dystansu okraszonego sympatią.
Narratorem ponownie jest Bóg będący doskonałym opowiadaczem: zabawny, ironiczny i próbujący kierować ludźmi, patrzący na świat, ludzi i ich słabości z dystansu. Czasami w rolę narratora wciela się Suka, która ne do końca rozumie to, co się wokół niej dzieje, ale jest zabawna, bywa złośliwa, mądra i czarująca. Suka w tej części jest tylko pretekstem do opowiedzenia dalszych losów nieporadnej i upartej Dorotki, która mimo wielu przeciwności losu stara się zdobyć pracę w zawodzie.
Kolejna książka Agaty Pruchniewskiej pełna jest humoru, szybkiej akcji. Całość napisana w stronie czynnej dzięki czemu teks nie nuży czytelnika tylko pochłania. Polecam wszystkim poszukującym lekkiej, zabawnej historii.

Agata Pruchniewska – aktorka, która w wolnych chwilach pisze. Ma na koncie powieść I dobry Bóg stworzył aktorkę. Kontynuacją książki jest Suka w szołbiznesie, która w 2015 roku została wydana przez wydawnictwo SOL.
Dorotka dostaje propozycję, której na początku nie chce przyjąć. Młody Reżyser chce, by Suka zagrała w filmie. Dorotka nie jest przekonana, czy jej pies będzie dobrym aktorem, dlatego wymaga castingu, pokazuje sztuczki Suki. Młody Reżyser jest zadowolony, więc Suka rozpoczyna swoją karierę filmową. Jest całkiem niezła, co trochę dziwi Dorotkę, ponieważ to debiut jej czworonoga. Suka zaprzyjaźnia się z Kamilem, z którym gra, jest też bardzo naturalna. Natomiast Dorotka nie ma perspektyw na granie, chociaż próbuje, szuka, chodzi na castingi. Nawet udaje jej się dostać rolę w teatrze, ale jednak nie jest w stanie pracować z reżyserką. Więc kobieta szuka pracy i... miłości.
Narratorem ponownie jest Bóg. To świetny opowiadacz – zabawny, ironiczny, bardzo dokładny. Pokazuje, że czasem starał się pomóc Dorotce, podsuwając jej jakieś rozwiązania czy osoby. Nie może także zrozumieć, czemu Dorotka wzywa jego i jego rodzinę. Jest naprawdę doskonały w swojej roli.
W tej części pojawiają się też rozdziały, które opowiada... Suka. Są pisane kursywą, mniejszą czcionką. Różnią się od narracji trzecioosobowej. Tekst ten jest pisany w pierwszej osobie, z punktu widzenia psa. Nie wszystko jest więc dla Suki zrozumiałe, bierze to na swój czworonożny rozum i pokazuje tak, jak czuje. Jest przy tym bardzo zabawna, czasem złośliwa, ale przy tym mądra i urocza.
Historia skupia się jednak głównie na Dorotce i jej życiu. kolejny raz bohaterka próbuje znaleźć wymarzoną pracę, udaje jej się trochę zagrać, ale nie są to zbyt wybitne role. Ponownie rzuca się jej kłody pod nogi – dostaje prace, a potem okazuje się, że z niej nici. Mimo swojego uporu, talentu i cierpliwości Dorotka nie ma szczęścia.
Oprócz pracy Dorotka stara się także znaleźć nowego chłopaka. Pokazuje przy tym, jak absurdalni są w swoim zachowaniu niektórzy aktorzy. Dorotka w ogóle dość celnie przedstawia, przy pomocy narratora, który opisuje to, co widzi, posyłając ją w konkretne miejsca, szołbiznes. Ponieważ nie zmieniła się od pierwszej części, możemy przeczytać jej celne, czasem złośliwe, uwagi. U Dorotki to co w myśli, to w mowie. Jest szczera i bezpośrednia i dlatego nie można jej nie lubić.
Muszę przyznać, że kolejny raz bawiłam się doskonale w towarzystwie Dorotki. Język powieści jest lekki, zabawny, często przez to skontrastowany z problemami, które otaczają Dorotkę. Autorka pokazała kilka postaci z różnymi charakterami i temperamentami, które uzupełniają historię głównej bohaterki. Poznajemy bliżej polski świat szołbiznesu, ale też prywatne życie Dorotki. To kolejna książka, przy której nie można się znudzić, za to można się co chwila szeroko uśmiechnąć.
Polecam tę pozycje osobom, które lubią powieści niebanalne, ciekawie napisane, z polskim „podwórkiem” w tle. To doskonała pozycja szczególnie dla kobiet. Jeśli nie znacie pierwszej części, będziecie mogły bez problemu odnaleźć się w tej części, ale przyznaję, że I dobry Bóg stworzył aktorkę to doskonała lektura, którą musicie koniecznie przeczytać. A potem już tylko miły wieczór w towarzystwie Dorotki i Suki – to już obowiązek!

Dokładna recenzja na stronie- http://kosmetycznieee.blogspot.com/2015/11/suka-w-szobiznesie-agata.html

Co myślę po przeczytaniu książki?
Okładka - bardzo pozytywna i zwracająca na siebie uwagę. Nogi kobietki i suka na tle robią wrażenie i zachęcają do przeczytania. Okładka bardzo mi się spodobała, a wam?

Główna bohaterka całej historii to Dorotka, aktorka z wieloletnim stażem, którą spotyka wiele ciekawych i śmiesznych przygód. Ma ona psa, a dokładniej Sukę, którą bardzo kocha i która jest niebywale uzdolnionym psiskiem. Suka wygrała casting i zagrała w filmie jedną z głównych ról. Dorotka dostaje propozycje ról w teatrze i po drodze wydarzają się bardzo ciekawe historie życiowe. W tle przewijają się jej znajomi i oczywiście Suka. Powiem wam, że nie czytałam pierwszej części, ale nie przeszkadzało mi to w żaden sposób, bo akcja jakoś nie wracała do tamtej części. Czytając tą książkę mogę śmiało przyznać, że było kilka sytuacji, że śmiałam się sama do siebie. Spodobało mi się bardzo, że suka wypowiadała się w książce w niebywale śmieszny sposób. Opisuje wszystko ze swojego punktu widzenia oraz przedstawia nam swoje myśli z psiej strony. Uśmiech mi nie schodził z twarzy. Bardzo fajna odmiana, to się autorce udało. Książkę czytało się szybko i bardzo przyjemnie. Jest napisana lekkim językiem. Bez problemu odnalazłam się w powieści. Dawno nie czytałam tak śmiesznej książki. Moim zdaniem bardzo fajna książka i myślę, że jest ona idealna na zimne jesienne wieczory przy gorącym kubku kakao.

Co myślę po przeczytaniu książki?

Główna bohaterka całej historii to Dorotka, aktorka z wieloletnim...

Pamiętacie Dorotkę? Nie? To wam z przyjemnością przypomnę, że to ta wiecznie niezadowolona z siebie, niezwykle uparta w dążeniu do celu kobieta, u której brak wiary we własne możliwości, często pakuje się w kłopoty. Ta sama, która tak bardzo chciała być aktorką. Ta która jest mistrzynią w mówieniu tego, czego nie powinna, oraz w natychmiastowym niepoprzedzonym myśleniem działaniu. Ta sama, która często histeryzuje i popełnia życiowe gafy za które powinna dostać nagrodę Nobla. Mozolnie wspinała się po szczeblach dziurawej drabiny polskiego szołbiznesu. Trwała w determinacji w ukochanym zawodzie, mimo tego, że jest to bardzo często miłość nieodwzajemniona.

Pewnego dnia po zdaniu egzaminu na prawo jazdy uwierzyła w siebie, że potrafi coś, co wydawało się jej nieosiągalne. Obudziły się w niej niesamowite pokłady energii, które popchnęły ją w kierunku adoptowania psa i w tym przekonaniu pozostała. Przygarnęła pod swoje skrzydła uroczą Sukę, która obdarzyła ją miłością od pierwszego wejrzenia. Ona odmieniła życie naszej bohaterce.

Suka zawsze towarzyszyła Dorotce na castingach. I to właśnie jej udaje się zagrać główną rolę w filmie młodego reżysera. Kariera nabrała nieoczekiwanego rozpędu w życiu zwierzaka, jednak Dorotka przyjęła ten nieoczekiwany rozpęd ze stoickim spokojem i bez jakiejkolwiek złości. Na bohaterkę i jej małą podopieczną będą czekać różne wzloty i upadki. Jak sobie z tym poradzą? Nie dowiecie się jeżeli nie przeczytacie.

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek o czym tak naprawdę myśli pies? Ja i owszem. Zawsze gdy spojrzę na moją sunię zastanawiam się co się rodzi w jej małej główce, Jak postrzega otaczający świat, czy jej dobrze w naszym rodzinnym gronie i jakimi darzy nas uczuciami. Oddałabym wszystko co mam by poznać myśli mojej małej podopiecznej.

,,Suka w szołbiznesie" to kontynuacja przygód naszej ukochanej bohaterki Dorotki. Znowu zagłębiamy się w jej zakręcony świat walki z przeciwnościami losu, z wzlotami i upadkami, a także z chęcią zagrania w filmie. Tym razem przez całą powieść towarzyszy jej mała podopieczna, która odmieniła całe życie naszej bohaterce. Jednak przed Suką otwierają się drzwi szołbiznesu sprawiając, że Dorotka schodzi na dalszy plan. Suka to nietypowy psiak o czym przekonacie się czytając książkę. Otrzymuje także swoje pięć minut, możemy spojrzeć na otaczający świat jej oczami, poznać jej myśli, a także ciekawe przeżycia.

Oprócz Suki, która opowiada nam o swoim życiu, powraca nasz narrator, który ciągle towarzyszy naszej bohaterce w dążeniu do upragnionego celu. Nakierowuje ją na najlepszą drogę, wspiera duchowo i nie potępia za wyczyny, które często popełnia. Moim zdaniem druga część przygód Dorotki została lepiej zobrazowana niż w pierwszej części. O wiele lepiej mi się powieść czytało, potrafiłam już zrozumieć specyfikę bohaterki, czym się kieruje, dlaczego tak pnie do przodu w kierunku aktorstwa.

Styl autorki jest bardzo lekki, prosty, płynny i zrozumiały z czego nie mamy problemu z odnalezieniem się w powieści. Czyta się szybko i przyjemnie. W powieści nie zabraknie humoru, ironii i ciekawych przygód naszych bohaterek. Miło było powrócić znowu do specyficznego życia Dorotki. Przyjemnie się przy niej bawiłam i zrozumiałam dzięki niej jedną rzecz. Aktorstwo to ciężki kawałek chleba, potrzeba wiele cierpliwości, czego bohaterce zazdrościłam, bo nie poddała się i dążyła do celu o którym zawsze marzyła. Gorąco polecam.

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

więcej na: http://domowaksiegarnia.blogspot.com

• 2017
  • (O)powieści o 🐶 lub z 🐶 w tle
  • Moje
  • E-BOOKi
  • Mój

Dodaj cytat z książki Suka w szołbiznesie