Jeźdźcy z piekieł. Hellequin

Okładka książki Jeźdźcy z piekieł. Hellequin Bernard Cornwell
Okładka książki Jeźdźcy z piekieł. Hellequin
Bernard Cornwell Wydawnictwo: Erica Cykl: Seria o Świętym Graalu (tom 1) literatura piękna
Seria o Świętym Graalu (tom 1)
Hellequin
Erica
2008-01-01
2008-01-01
Joanna Jankowska

Tak naprawdę to była trylogia. To wyraźnie widać; akcja jest rozpisana na trzy pierwsze tomy, gdzie w trzecim następuje konkluzja i zakończenie. Czwarty tom powstał jakiś czas potem, i należy się liczyć, że być może Cornwell znowu będzie dopisywał dalsze dzieje Thomasa z Hookton. Co nie jest niczym złym, ale pomyślałem, że warto o tym wspomnieć.

Powstał kiedyś doprawdy wspaniały film, w którym ukazano o co chodziło z tymi nieustannymi wojnami w średniowieczu. Film nazywał się u nas „Róża i miecz”, a oryginalnie bodajże „Flesh+Blood”. Grał Rutger Hauer, stąd znam, bo gościa ubóstwiałem. Piszę o tym, bo trylogia (tetralogia) o Świętym Graalu jest dokładnie taka, jak ten film. Anglia? Francja? Wszystko jedno - światem rządzą możni, szlachta. A chłopa doprawdy nie interesuje czy pan jest Anglikiem czy Francuzem, interesuje go jego własne życie, i jego najbliższej rodziny. Panowie zmieniają się co i rusz, miasta przechodzą z rąk do rąk, a wszędzie pętają się bandy najemników - dokładnie takich, jak Rutger z kumplami w filmie. Bywa, że jeszcze dobrze nie przeliczą kasy zarobionej na wojnie, i już zmieniają front i walczą dla tego, kto jeszcze przed momentem był wrogiem. Świat to przemoc i gwałt, kobiety są dokładnie taką samą własnością jak klejnoty czy ziemia, i jak trofea są traktowane podczas wojny. Świat to okrutny, a Cornwell beznamiętnie opisuje los ludzki, zależny od tak wielu czynników, że aż dziw bierze, że ludzie w ogóle dożywali czasem starości. Nie sposób również uniknąć spostrzeżenia, że wszyscy jesteśmy potomkami okrutnych gwałcicieli, a krew w Europie wymieszała się doprawdy totalnie.

Bohater nie jest szczególnie interesujący; Cornwell niestety zrobił go lepszym od innych. Miał to być kontrast pomiędzy prostym ludem i wykształceniem, ale jakoś mi to całą lekturę nie grało. W ogóle Cornwell dziwnie pisał te książki, niektóre wątki są jakby zupełnie nieistotne, choć marnuje na nie masę stron (Czarny Kos i jej syn),na chwilę sobie potem przypomina, a następnie znowu po prostu olewa; nie trzyma się to jakoś mocno. Na tle przygód Uhtreda, a co dopiero trylogii arturiańskiej, Święty Graal wypada bardzo blado, opowieść nie ma tego polotu, a jedyne, co jest stałą u tego pisarza to rozmach przy kreowaniu (a raczej: przy odwzorowaniu) historycznych bitew, jakie rozgrywały się wówczas i były udziałem bohaterów.

Oczywiście nie są to książki słabe, bynajmniej. Ktoś, kto nigdy Cornwella nie czytał pewnie się zachwyci, bo facet jest jednak mistrzem powieści historycznej. Po serię zdecydowanie warto sięgnąć, po prostu inne książki Autora zaostrzyły apetyt na więcej, niż tym razem był w stanie mi zaoferować.

Powstał kiedyś doprawdy...

Książka rewelacyjna. Autor bez cenzury opisuje okrucieństwo średniowiecznych wojen. Czyta się szybko i bardzo wciąga. Genialny opis bitwy pod Crécy

Za opis ostatniej bitwy + 1 do całkowitej oceny. Lubię Cornwella, ale mam wrażenie, że można było wycisnąć więcej literackiego soku z postaci. Czytając „Rycerza” stale miałem gdzieś z tyłu głowy Trylogię Husycką i przygody Reynevana. Sapkowski jednak niedościgniony w tym przypadku. Przynajmniej póki co, po pierwszym tomie.

Nie moje klimaty.

Nie moje klimaty.

Uwielbiam twórczość Bernarda Cornwella, z trylogią arturiańską na czele. Rycerz czyli początek serii o świętym gralu jedynie potwierdza kunszt autora. Otrzymujemy stosunkowo kameralną opowieść o losach łucznika Thomasa osadzoną w bardzo ciekawych ramach czasowych tj. początku tz. wojny stuletniej. Opowiedziana historia nie jest jakoś specjalnie dynamiczna , ale takie powolne tempo jak najbardziej pasuje, opowieść zwyczajnie wciąga. Problemem mogą być bohaterowie z Thomasem na czele który teoretycznie robi wszystko żeby uniknąć tajemniczego dziedzictwa swego ojca, jednak los robi wszystko żeby wypełnił złożone obietnice, mnie osobiści takie podejście irytowało. Dodatkowo historyczne postacie drugoplanowe stanowią tylko tło co wydaje się marnować potencjał opowieści. Niestety w mojej ocenie to właśnie postacie są najsłabszym elementem książki (mam nadzieję że na przestrzeni całego cyklu to się zmieni, ale oceniam tylko pierwszy tom),poza Willem Skeatem oraz ojcem Hobbe żadna z postaci nie zapada w pamięć, a niektóre swą chaotycznością (patrz hrabina d'Armoriqie czy Guy Vexille) wręcz rozczarowują.. Mimo wszystko książka wciąga niesamowicie i zachęca do kontynuowania lektury kolejnych tomów, gdyż pomimo iż Thomas spełnił swą obietnicę złożoną ojcu okazuje się że to nie koniec jego podróży a jedynie skromny jej początek. Ruszam dalej i gorąco polecam całą twórczość Bernarda Cornwella.

Znakomita powieść ,pełna krwi ,brutalności ,gwałtów i dynamiki pokazujący jak myśleli ludzie w tamtych czasach .Dwie wielkie super opisane bitwy jedna na Coen i druga pod koniec pełna strachu kto wygra i kilka mniejszych potyczek. I zamknięta historia którą chętnie będę kontynuował chociaż też nie trzeba bo tu mamy zakończone pewne wątki i thomas może teraz żyć szczęśliwie. Ale wracając Thomas żyje sobie spokojnie małej wiosce ,gdzie ma swoje kłopoty zwłaszcza z jedną dziewczyną , ale wszystko się zmienia kiedy wojacy przybywają zgrabić wioskę i kradną relikwię św. włócznię ,a nasz thomas przysięga zmarłemu ojcu ją odzyskać ,ale jak ją odzyska i co go spotka po drodzę czy wogule będzie chciał to zrobić to już ciekawsza historia

Znakomita powieść o początkach wojny stuletniej. Epickie opisy bitew pełne są dynamiki i krwi. Do tego wątek poszukiwania włóczni św Jerzego, romans i konflikt z buńczucznym rycerzem, to przepis na wciągającą historyczną opowieść. Ocena pewnie byłaby wyższa, gdybym najpierw przeczytałam te książkę, a po niej Trylogię husycką, a ta poprzeczkę ustawiła naprawdę wysoko...

Bezwzględnie najlepsza powieść Bernarda Cornwella z tych przeczytanych przeze mnie! Nie mam zaliczonej jakiejś oszałamiającej liczby książek z jego dorobku - a mam zamiar to sukcesywnie zmieniać - ale zdanie mam wyrobione. Pierwszy tom cyklu o Graalu ma wszystko to, co powinna mieć dobra powieść historyczna - wartką, wciągającą akcję, rewelacyjne sceny batalistyczne, no i znajomość realiów epoki. Cornwell nie od dziś uznawany jest za jednego z najlepszych autorów powieści historycznych, a "Rycerz" udowadnia to ponad wszelką wątpliwość! Polecam.

Audiobook.
1 tom serii o poszukiwaniu zaginionego Graala i zarazem moja pierwsza książka czy audiobook Bernarda Cornwella.
Byłem ciekaw tego autora ponieważ do niego jest porównywany Simon Scarrow🤔 hmm piszą może podobnie ale moim skromnym zdaniem Scarrow jest lepszy chociaż, Cornwell też jest wart uwagi i też świetnie pisze o czym mogłem się przekonać odsłuchując tego audiobooka.
Pierwszy tom za mną muszę przyznać że zadowolił mnie kunszt pisarski p. Bernarda także liczę że będzie jeszcze lepiej w kolejnych częściach......

Audiobook.

• Powieść historyczna