Niebieskie migdały

Okładka książki Niebieskie migdały Ewa Nowak
Okładka książki Niebieskie migdały
Ewa Nowak Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Miętowa (tom 16) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Miętowa (tom 16)
Egmont Polska
2014-10-20
2014-10-20
Ewa Nowak seria 13 dojrzewanie problemy

Książka była bardzo fajna. Niektóre rozdziały były bardzo wyidealizowane. Tak poza tym książka była ciekawa.

"Niebieskie migdały" Ewy Nowak to literatura dziewczyńska.
Ponad 500 stron książki to 5 opowiadań o sześciu nastolatkach:
Elizie, Zuzi, Hani, Laurze, Karolinie i Oli.

Oprócz głównych bohaterek znajdziemy tu ich koleżanki, kolegów,
rodzeństwo, rodziców, dziadków, siostrzeńców, nauczycieli, sąsiadów.

Główną osią każdego opowiadania jest potrzeba miłości.
A także potrzeba akceptacji i zrozumienia oraz marzenia i kłopoty.
W każdym opowiadaniu pojawia się młodzieżowe czasopismo "Niebieskie migdały".

Autorka niewątpliwie ma pisarski talent i niesamowite wyczucie młodego pokolenia.
Prosty (ale nie infantylny) język dostosowany jest do młodego czytelnika.
Książkę czyta się szybko. Wciągają wartka akcja i naturalne dialogi.

Bohaterki mieszkają w różnych miejscowościach,
nie łączy ich prawie nic prócz młodości i obozu językowego.
Jedna ma bezrobotnego ojca, drugiej dokuczają starsi bracia,
trzecia boryka się z kłamstwami, czwarta próbuje łączyć sport z innymi obowiązkami,
a siostry-bliźniaczki wychowuje bardzo surowa i nieco staroświecka babcia.

Fascynacje, zakochania, przyjaźnie, marzenia, kompleksy, samotność,
kłamstwa i prawda, talent i brak talentu, choroby, poświęcenie, pozory,
brak pracy lub pracoholizm, rozwód, romans...
To tylko niektóre z poruszanych tu spraw.
Spraw dojrzewających dziewcząt i bliskich im dorosłych.

Wsiąkłam w każdą z tych historii.
Przywiązałam się i wzruszyłam.

Polecam gorąco!

"Niebieskie migdały" Ewy Nowak to literatura dziewczyńska.
Ponad 500 stron książki to 5 opowiadań o sześciu nastolatkach:
Elizie, Zuzi, Hani, Laurze, Karolinie i Oli.

Oprócz głównych bohaterek znajdziemy tu ich koleżanki, kolegów,
rodzeństwo, rodziców, dziadków, siostrzeńców, nauczycieli, sąsiadów.

Główną osią każdego opowiadania jest potrzeba miłości.
A także potrzeba...

Może jestem za stara na takie książki, bo mam więcej niż 12 lat, infantylność tej książki jest wprost miażdżąca. Mam ochotę się jej pozbyć z mojej półki.

"Jak nie wiesz, co robić - zastanów się, czy możesz o tym wprost powiedzieć swoim bliskim
- Nigdy o tym tak nie myślałam, ale teraz widzę, że to fajna wskazówka. Jeśli kiedyś będę chciała zrobić coś niejednoznacznego, coś, o czym ci nie będę chciała powiedzieć, to znaczy, że to zła droga i trzeba uciekać".

To i tak wygórowana opinia. No kurcze po piersze co to robi w serii miętowej??? I to jest moja opinia, że wznowienie serii 13 w serii miętowej nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem.

Chwyciłam książkę w locie, nie musiałam nawet czytać opisu żeby wiedzieć że będzie dobra- wszak to Ewa Nowak, symbol idealnych powieści dla młodzieży. Nawet się nie zorientowałam że utwór będzie podzielony na kilka historii. Nie mniej jednak każda z nich jest urzekająca. Oczywiście morał jest, fabuła i bohaterowi znakomici. Ewa Nowak to na pewno autor który dzięki swoim pedagogicznym zdolnościom potrafi przekazać problemy młodzieży. Pozycja nie tylko dla dzieci ale również i dla dorosłych :)

Pięć nowelek przesycone dawką, niestety, mdłych powieści miłosnych. Nie mam nic do romansideł, ale tą powieść zostawiam nastolatkom, które uwielbiają czytać nudne, miłosne perypetie ;) Nie obrażając autorki, która ma na koncie ciekawe pozycje. Książkę ratują wątki związane z rodziną, które dają do myślenia ;) Osobiście nie polecam

Świetna książka. Kocham książki pani Ewy Nowak.

Świetna książka. Kocham książki pani Ewy Nowak.

Bardzo fajna, ale wolałabym, żeby zamiast kilku opowieści byłą 1 długa ;)

Bardzo fajna, ale wolałabym, żeby zamiast kilku opowieści byłą 1 długa ;)

Na półkach: , , , , , , ,

Niebieskie migdały to wznowienie pięciu nowelek z tzw. serii „13” pod jednym wspólnym tytułem. W skład tomu wchodzą tytuły: Chłopak Beaty, Cztery łzy, Linia Karo, Furteczki oraz Piątki. Intryga każdej nowelki jest niezależna od pozostałych, jednakże zaczynając od części pierwszej (Chłopak Beaty) można odnaleźć powiązania między głównymi bohaterkami. Osią łączącą wszystkie nowelki jest wspólny pobyt dziewcząt na wakacyjnym obozie językowym.

Tym razem Ewa Nowak kieruje swe opowieści głównie dla młodszych czytelniczek (stąd też tytuł serii: Trzynastki). Jako psycholog-terapeuta opisuje sytuacji z życia wzięte, poruszając problemy, z którymi musi zmierzyć się każde dziecko i nastolatek. W pojedynczych nowelkach daje podpowiedzi, jak w danej chwili się zachować i jak sobie poradzić chociażby z kompleksami czy nieśmiałością.

Choć historie poruszają wiele kwestii, są wśród nich takie główne. W Chłopaku Beaty czytelniczka dowie się, jak radzić sobie z nieśmiałością. W Cztery łzy odkryjemy sposoby na pozbycie się kompleksów i poczucia niższości. W Lini Karo głównym problemem jest kłamstwo i jego marne skutki. Furteczki zachęcają do ciężkiej pracy nad silną wolą. Natomiast Piątki udowodnią, jaką przyjemność może dawać pomaganie innym.

Przyznam, iż żałuję, że wcześniej nie natknęłam się na Niebieskie migdały (bądź każdą nowelkę oddzielnie). Wtedy zapewne z o wiele większą radością czytałabym historie o moich rówieśniczkach, chodzących do gimnazjum. Na całe szczęście nadal dobrze pamiętam z jak wielkimi emocjami przeżywa się pierwszego chłopaka przyjaciółki, jak może zdenerwować młodsze rodzeństwa, jak wielkie znaczenie ma przyjaźń... ale to nie to samo po przeżyciu tego wszystkiego.

Ewa Nowak - pomimo iż od pojawienia się poszczególnych nowelek minęła dekada - porusza wciąż aktualne tematy. Tak jak pozostałe tomy Miętowej, tak i Niebieskie migdały idealnie oddają ducha serii. Choć może historie zawarte w tej książce nie spodobają się tak bardzo starszemu czytelnikowi, tak na pewno zakochają się w nich młodsi.

Moim zdaniem warto zadbać, by coraz to młodsze pokolenia wychowywały się mądrym, ciepłych opowieściach. Z mojej strony polecam Niebieskie migdały naprawdę wszystkim. Historie nie są ani za długie, ani za krótkie, lecz w sam raz! Zachęcam do zapoznania się z nimi!

• Ewa Nowak
  • Młodzieżowe