Dwie Marysie

Okładka książki Dwie Marysie Ewa Nowak
Okładka książki Dwie Marysie
Ewa Nowak Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: Miętowa (tom 15) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Miętowa (tom 15)
Egmont Polska
2014-04-02
2014-04-02
literatura polska nastolatka dwoistość

Kolejna z lżejszych części, powrót do wesołej tematyki z początku cyklu - i to dosłownie, bo znowu mamy ekscentryczną rodzinę Gwidoszów. Marysia, która w pierwszym tomie robiła za komiczny przerywnik jako genialne dziecko, tutaj jest licealistką, która z niewinnym buntem wchodzi w wiek dojrzewania. Trochę wesołych przygód z grą w państwa-miasta i lisem na działce, trochę sympatycznych miłosnych podchodów, miły powrót Lwa z "Niewzruszenie" i krzepiący happy end. Pyszna porcja lodów do łyknięcia na jeden raz, idealna na koniec wakacji.

Jestem wielką fanką książek pani Ewy Nowak. Ta pozycja mnie nie zawiodła. Może nie było to największe dzieło tej autorki, ale też bardzo dobre. O dojrzewaniu, współczesnych problemach i trudnych wyborach. Idealne dla wszystkich fanek pani Ewy.

Marysia jest racjonalną i mądrą dziewczyną, której nie w głowie chłopcy i miłość życia. Jednakże, w wieku 17 lat dziewczynie zaczyna przeszkadzać to, że wciąż nie ma chłopaka.Na dodatek zakochuje się w starszym chłopaku, którego widziała raz w życiu. Gdyby tego było mało dziewczyna zaczyna przeżywać kryzys dojrzewania.
Książka pt.,,Dwie Marysie" jest książką, którą bardzo szybko się czytam Mówiąc krótko lekka, szybka i przyjemna. Mimo to, po przeczytaniu zmusza młodych czytelników do zastanowienia się, jacy są dla innych. z tego względu książkę tę polecam każdemu młodemu czytelnikowi, a szczególnie tym, którzy nie do końca lubią czytać, żeby wreszcie się do tej czynności przekonali.

Książka pt.,,Dwie Marysie" jest książką, którą bardzo...

Lekka, łatwa i przyjemna, dobra na odstresowanie i szybkie czytanie. Na pewno wywarłaby na mnie lepsze wrażenie kilka lat temu, teraz jestem już na nią trochę za stara i nie ma w niej nic, co by mnie zachwyciło czy wciągnęło. Sięgnę jeszcze po jakąś książkę z tej serii.

Jak zwykle świetna powieść Ewy Nowak, która tym razem opowiada historię Marysi Gwidosz, która w ostatniej książce opowiadającej losy tej rodziny miała zaledwie 5 lat! Jak ten czas szybko mija! Marysia ma już 17 lat i zmaga się z problemami typowymi dla wieku dojrzewania...

Fajna książka opowiadająca o dziewczynie, która przechodzi przez okres dojrzewania. Książka ciekawa. Polecam.

Bardzo lubię serię miętową ma coś w sobie wyjątkowego, ciepłego że chce się czytać.
Poznajemy Marysię Gwidosz, która wchodzi w okres dojrzewania niezadowolona, marudna ciągle denerwują ją najbliżsi obrażona na cały świat.
W jej ciele są dwie Marysie, bardzo pozytywnie odebrałam główną pierwszoplanową bohaterkę tej historii trochę mnie irytowała swym zachowaniem jak się zachowywała.
Ale dałam radę przeczytać świetna książka

Świetna książka, warta przeczytania.

Świetna książka, warta przeczytania.

Ewa Nowak to autorka kilkudziesięciu książek dla dzieci i młodzieży. Najbardziej znana jest jej seria miętowa oraz książeczki Czytam sobie. W swoich publikacjach nie stroni od trudnych tematów.

Kilkunastoletnia Marysia właśnie przechodziła okres dojrzewania. Jak zauważyła jej młodsza siostra Celinka, były jakby dwie Marysie - ta radosna i ta pochmurna, w towarzystwie której nikt nie chciał przebywać. Zły nastrój dziewczyny potęgował fakt, że nie miała chłopaka, a nawet jej 11-letnia siostrzyczka miała już swojego wybranka serca. W dodatku jej przyjaciółka Natalia zawiodła jej zaufanie, bo zakochała się w... no właśnie w kim? I dlaczego było to takim występkiem?

Książki Ewy Nowak czytam już właściwie od kilkunastu lat. Najpierw sama byłam w wieku dorastania, a teraz z tkliwością czytam o przygodach głównych bohaterów. W publikacji ,,Dwie Marysie" dostrzec możemy problemy każdej nastolatki - miłość, może już nie pierwszą, potrzebę poczucia akceptacji, przyjaźni, okres buntu, dorastania. Pisarka nie stroni od trudnych zagadnień i do tego wszystkiego dodała jeszcze temat homoseksualizmu. Bardzo podoba mi się, że nie ma tutaj oceniania i każdy może samodzielnie wyrobić sobie opinię na ten temat.

Pomimo tego, że powieść nie jest zbyt obszerna pod względem objętości zawiera wiele ważnych prawd, które powinny dotrzeć także do dojrzałego czytelnika. Uważam, że książki Ewy Nowak są dla każdego. Trzeba tylko dostrzec tkwiące w nich piękno.

,,Dwie Marysie" to z pewnością nietuzinkowa powieść, która spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. Będzie idealna do przeczytania w wolne popołudnie. Miłośników twórczości pisarki nie muszę do niej przekonywać, a dla osób, które chcą dopiero zapoznać się z jej pozycjami, ,,Dwie Marysie" będą idealne.

Moja ocena: 5/6

• Ewa Nowak