Kawa z kardamonem

Okładka książki Kawa z kardamonem Joanna Jagiełło
Okładka książki Kawa z kardamonem
Joanna Jagiełło Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Cykl: Kawa z kardamonem (tom 1) Seria: Plus Minus 16 literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kawa z kardamonem (tom 1)
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2011-10-13
2011-10-13

Okładka książki Zbój Joanna Jagiełło, Marcin Minor
Zbój Joanna Jagiełło, Ma...
Okładka książki Inka i Filip i fałszywe tropy Joanna Jagiełło, Tomek Kozłowski
Inka i Filip i... Joanna Jagiełło, To...

Książka dla nieco młodszych nastolatek, mnie osobiście pozostawiła z mimo wszystko mieszanymi uczuciami. Błędy fleksyjne („Nowy Świat” w dopełniaczu to „Nowego Świata”, a nie „Nowego Światu”, chyba, że nazwę ulicy odmienia się inaczej, a ja o tym nie wiem, to wybaczcie…) oraz lekkie nieścisłości logiczne w fabule sprawiały, że często się na nią irytowałam. Mimo wszystko, było w niej parę błyskotliwych elementów, a sama powieść była momentami wciągająca. Bohaterka barwna i niejednowymiarowa, sprawiała, że jak najbardziej można się z nią zaprzyjaźnić, nawet jeśli miała swoje za uszami. Osobiście nie wiem czy jeszcze kiedyś sięgnę po kontynuację, ale jest to na pewno lepszy wybór niż wattpadowskie „ałtoreczki”, które zalewają polski rynek wydawniczy

„– Czy można się tego jakoś do­wie­dzieć?”
Linka, piętnastoletnia dziewczyna mieszkająca z mamą, ojczymem i młodszym przyrodnim bratem. Na co dzień uczęszcza do publicznego liceum, ma przyjaciółkę Natalię i jest zakochana, ale nie jest za bardzo gotowa na miłość. Wydawać by się mogło, że w jej spokojnym życiu nic się nie wydarzy. Kiedy znajduje przypadkowo stare zdjęcie, wie, że jej rodzina, coś przed nią ukrywa, lecz nikt w ogóle nie porusza z nią tego tematu. Postanawia rozwikłać tajemnicę z małą pomocą. Czy jej się uda?
Główna bohaterka to normalna nastolatka, która ma swoje własne problemy, nie tylko ze swoją najlepszą przyjaciółką, która w momencie, kiedy ta zaprzyjaźnia się z nową dziewczyną w klasie, Kasią zaczyna się dziwnie zachowywać. Na dodatek egzamin gimnazjalny zbliża się wielkimi krokami, więc musi się skupić na nauce. Rozumiem, że jej myśli były skupione przede wszystkim na rodzinnej fotografii i związanej z nią zakurzoną i zakopaną zagadką...
„Jeśli w ze­zna­niach nie zga­dza­ją się nawet drob­ne szcze­gó­ły, to ktoś na pewno kła­mie”.
Polubiłam Halinę, aczkolwiek mogła być bardziej wykreowana przez autorkę. Jej uczucia nie były do końca pogłębione, a szkoda.
Trzymałam kciuki za to, żeby wreszcie odkryła rodzinną tajemnicę, nie tylko po to, żeby poznać odpowiedzi. Albowiem z mojej perspektywy rozwoju wydarzeń w tej historii miałam wrażenie, że rodzina Linki nie trzymała się razem, wręcz bohaterowie nie byli ze sobą blisko...
„– Co to zna­czy?”
Ponadto według mnie to ona najbardziej zajmowała się swoim młodszym bratem, uczyła się, chodziła do szkoły, wykonywała obowiązki domowe, a sama była tylko kilkunastolatką. Oczywiście rozumiem też matkę Haliny, iż dla niej przeszłość nie była łatwa i bardzo widać to w sobie, w jakim się zachowuje w stosunku do swojej córki, jak i męża i syna.
Kawa z kardamonem nie wywarła na mnie świetnych wrażeń i emocji, natomiast nie była nudną lekturą. Jednak mam nadzieję, że w dalszych częściach będzie się więcej działo.

#kawazkardamonem#rodzina#mama#ojczym#tajemnica#tajemnicatodzinna#wstydliwa#przeszłość#nastolatka#pierwszamiłość#przyjaźń#trudnarelacjamiędzymatkąacórką

„– Czy można się tego jakoś do­wie­dzieć?”

Przeczytana z polecenia Kamili :) I to było takie fajne, naprawdę. Bardzo przyjemnie napisana książka dla młodzieży. Trochę mało aktualna pod kątem świata, w której się dzieje (mamy gimnazjum, gadu gadu),ale wartości, które przekazuje są jak najbardziej ponadczasowe. I może jest trochę uproszczona, a zakończenie cukierkowe, ale przymykam oko, bo jest to książka dla młodzieży. Wychodzę z założenia, że takie książki nie mogą być aż nadto poważne, bo może wtedy młody czytelnik nie będzie chętnie po nie sięgał. A tutaj mamy ważne problemy dotyczące nastolatków napisane w bardzo przyjemny i przystępny sposób (absolutnie nie infantylny). Bardzo przyjemna lektura z ważnym morałem.

Dobra młodzieżowka. Bohaterka która nie jest głupiutka. Dużo ciężkich tematów jak sieroctwo, choroba dziecka, depresja więc nie jest to lekka lektura ale ogólny wydźwięk nie jest bardzo przytłaczający. Co prawda "nie kupuję " wątku z Kasią, po prostu mnie to nie przekonuje. Nie uważam za wiarygodną postaci mamy to mimo wszystko z chęcią sięgnęłam po 2 tom
Jeśli chodzi o realia to czuć że się zesterzala i dla dzisiejszej młodzieży potrzebne raczej wyjaśnienia;)

Jeśli chodzi o...

Przeczytałam już kilka lat temu, lecz do tej pory wspominam ją bardzo ciepło

Przeczytałam już kilka lat temu, lecz do tej pory wspominam ją bardzo ciepło

Zaintrygowana tytułem postanowiłam zapoznać się z pozycją pisarki, o której nie mam ani krzty wiedzy. Jak pisze, co pisze i dla kogo. No ale to już norma w moim wypadku.
Jak się okazało książka ta jest przeznaczona głównie dla dorastającej młodzieży. Otagowana jako „plus minus 16”. Na uwagę zasługuje również fakt, że to pierwsza część cyklu „kawowego”. Natomiast ja, jako matka dzieci, które wkrótce wejdą w ten wiek, bardzo chętnie sięgam po tego typu literaturę, ponieważ dobre jest przysłowie: „Nie pamięta wół jak cielęciem był”. No a poza tym każdy z nas jest inny, każdy z nas borykał się z innymi problemami, stykał się z innymi ludźmi, przebywał w innym środowisku.
W tym tomie poznajemy główną bohaterkę, Halinę - Linkę. Mieszka w Warszawie ze swoją mamą, ojczymem i bratem Kajem (tak naprawdę ma na imię Kazimierz) i jest uczennicą ostatniej klasy gimnazjum. Możemy się dowiedzieć, iż nauka nie jest jej pasją. Ma za to inną - fotografowanie. Dzięki swojej przyjaciółce Natalii poznaje pewnego chłopaka Adriana uczęszczającego do liceum artystycznego. Niestety jest to liceum społeczne. Linki rodziców nie stać na czesne. W międzyczasie dziewczyna przechodzi w domu trudny okres. Cały ciężar obowiązku za jej młodszego brata spada na nią. Rodzicielka nie interesuje się ani córką, ani tez synem co ma swoje plusy i minusy. Mama jest jakby nieobecna a później wyjeżdża. Dziewczyna nie może zrozumieć dlaczego nie może nawet do niej zadzwonić. To wszystko ją przytłacza. Czuje, że wiele sekretów jest przed nią ukrywanych a potwierdza to również znalezione zdjęcie w domu babci. Linka zaczyna swoje małe śledztwo. Tylko czy ono przyniesie dla kogokolwiek korzyść? Przecież nikt dziewczynie nie chce pomóc w rozwikłaniu zagadki. A nasza młoda bohaterka jest uparta i nie zawsze postępuje fair w stosunku do bliskich, którzy ja otaczają.
Uważam, że książka jest dobrą pozycją dla tych młodych ludzi, którzy chcą się dowiedzieć z jakimi uczuciami może się mierzyć osoba, która w swoim otoczeniu ma kogoś chorego na depresję. Ważne aby zwracać uwagę na sygnały, które są emitowane do społeczeństwa, a które można przeoczyć. Jak na postrzeganie świta może wpływać trudna sytuacja finansowa.
Pozycja ta jest niezłą lekturą z bardzo dobrze ułożoną fabułą i nieźle wykreowanymi postaciami. Porusza wiele ważnych problemów, nie tylko ze świata młodzieży, chociaż to na nim się ona opiera. Uważam, że czas z nią spędzony jest jej wart.

Na pierwszy rzut oka- lekkie romansidło dla nastolatków. I choć wątek nastoletnich uczuć faktycznie się przewija, książka porusza też wiele trudnych, często pomijanych tematów tj. depresja, sieroctwo, śmierć bliskich... Osobiście uważam też, że jest dość przewidywalna. Mimo wszystko książka bardzo przyjemna i wciągająca, polecam!

Książka wprowadza w niezwykle precyzyjnie zbudowany świat głównej bohaterki. Opowieść idealna na leniwe zimowe poranki w łóżku, chłodne jesienne wieczory z herbatą, letnie opalanie w ogrodzie lub wiosenne popołudnia na balkonie. Lekka, przyjemna i wciągająca historia dla młodzieży oraz dorosłych, którzy pragną powrócić w świat nastoletnich problemów i przygód.

Ciekawa opowieść młodej dziewczyny która chce odkryć rodzinna tajemnice. Niestety nic nie idzie tak jak by chciała. Jej najlepszy przyjaciel wyjeżdża.. Na szczęście uświadamia sobie ze to nie tylko przyjaciel ale też ktoś znacznie bliższy. W ostatniej chwili udaje jej się to powiedzieć swojemu przyjacielowi. Na tak niewiele w życiu mamy wpływ choćbyśmy nie wiem jak się starali na wszystko przychodzi odpowiednia chwilą i czas. Kiedy nagle układa się wszystko a najbliższe osoby poznają prawdę i odnajdują się po latach rozłąki...

Nie pamiętam już, jak to się stało, że sięgnęłam po tę książkę. Jednak im dalej w las, tym trudniej było się od niej oderwać.

Linka ma przyrodniego brata - Kaja (tak naprawdę chłopiec ma na imię Kazimierz, ale nikt tak do niego nie mówi),z którym spędza bardzo dużo czasu. Za dużo. Już na początku dostrzegamy, że coś w tej rodzinie jest nie tak. Matki praktycznie nie ma, nawet w pewnym momencie znika z ich życia nikomu nic nie mówiąc. Jej miejsce wypełnia babcia, która przyjeżdża z misją ratowania domu. Linka jest zagubiona. Do tego pojawiają się kłopoty z przyjaciółką. Natalia czuje się odtrącona, jest zazdrosna o nową dziewczynę z klasy - Kaśkę. Wszystko się komplikuje, a po sylwestrze sprawy stają na ostrzu noża.
Dobrze, że jest Adrian. To z nim Linka pije najpyszniejszą kawę na świecie, podejmuje się sezonowej pracy i to on ratuje ją z tego okropnego sylwestra. Jest filarem, który podtrzymuje Linkę przed runięciem zwłaszcza wtedy, gdy Linka otwiera worek z rodzinnymi sekretami.

Książka dostarcza mnóstwo wrażeń. Niestety, jest troszkę dołująca, gdyż poruszane tu problemy (zdrady, sieroctwo, kalectwo, depresja, śmierć, dorastanie) wcale nie należą do lekkich obgadywanych przy filiżance kawy np. z kardamonem.

Myślę, że wiek 16+ to idealny wiek na tę lekturę. Czy jest górna granica? Raczej stanowią je nasze potrzeby i środowisko, w jakim żyjemy. Dla mnie problemy nastolatków zawsze będą "na topie", więc dla mnie ta książka była interesująca, pouczająca i dość mocno poruszyła moje serce.

*******************
uwaga, poniżej spoiler,

będę zdradzać treść!

****************

Tak naprawdę nie da się nie zauważyć, że Adria czuje do Linki coś więcej niż przyjaźń. On się nią opiekuje tak, jak mężczyzna powinien opiekować się kobietą. Linka niestety nie zauważa tego albo nie chce zauważyć, ale nie jest to jej wina. Sama bowiem dostała bardzo mało miłości - matka z depresją, ojczym zapracowany, ojciec nie żyje, babcie gdzieś były, ale raczej były babciami epizodycznymi.
Adrian nie bardzo mógł to rozumieć, więc w końcu doszło do bardzo szczerej rozmowy, która o mały włos zakończyłaby się w bardzo niemiłej atmosferze.
Na szczęście w Lince w porę obudziły się te właściwe emocje i zanim Adrian poleciał do Londynu - gdzie miał rozwijać swój talent malarski - w romantycznej scenerii lotniska, wyznają sobie true love. :)

Wielkim i ważnym wątkiem jest też tajemnica rodzinna. Tak zawiła, że pozwolę sobie ją bardzo mocna streścić.
Matka Linki miała romans. NIespełniona doktorantka zaszła w ciążę, a kiedy mąż się o tym dowiedział, w furii wsiadł do auta ... i zginął. Na domiar złego dziecko rodzi się z ryzkiem niepełnosprawności, rodzina odsuwa się od Ewy, ta nie jest w stanie udźwignąć tego wszystkiego i dopuszcza się próby samobójczej. Mama Linki została odratowana, ale depresja wraca. Jak się okazuje dziecko z nieprawego łoża trafiło do domu dziecka, gdzie zostało wyprowadzone z choroby i żyło w miarę szczęśliwie. Ewa co jakiś czas zakradała się pod dom dziecka i podglądała dzieci. Kiedy dowiedziała, że dziewczynka znalazła dom, depresja wróciła z podwójną mocą. Linka sama odkrywa tę tajemnicę i postanawia odnaleźć siostrę, która jest na wyciągnięcie ręki. ;)