Inwazja

Okładka książki Inwazja C.J. Sansom
Okładka książki Inwazja
C.J. Sansom Wydawnictwo: Albatros Cykl: Matthew Shardlake (tom 5) powieść historyczna
powieść historyczna
Matthew Shardlake (tom 5)
Heartstone
Albatros
2014-10-10
2014-10-10
2010-01-01
Teresa Tyszowiecka-Tarkowska

Jak zwykle solidna opowieść o przygodach garbatego prawnika z Londynu, osadzona w czasach dynastii Tudorów, u zmierzchu władzy samego Henryka VIII. Tym razem prawy i sprawiedliwy Matthew Shardlake udaje się do Hampshire w celu wyjaśnienia niejasności prawnych w pewnym szlacheckim, wiejskim przybytku nieopodal Portsmouth, a wszystko w przededniu inwazji wojsk francuskich, której flota zbliża się nieubłaganie do wybrzeży Wielkiej Brytanii. Jak zwykle świetnie naniesiony kontekst historyczny i charakterystyczny klimat sprawia, że książkę czyta się z wielka przyjemnością, chociaż niezmiennie twierdze, jako fan serii, ze pierwsza cześć „Komisarz” była chyba najlepsza.

Czasy Elżbiety I.Francja atakuję Anglię.Szybko się czyta.I jest dobre.

Czasy Elżbiety I.Francja atakuję Anglię.Szybko się czyta.I jest dobre.

Trochę się ciągnie, trochę dłuży, ale jak zwykle u tego autora znakomite oddanie rzeczywistości z czasów Henryka VIII, a i rozwiązanie głównej zagadki niespodziewane.

Matthew Seardlak, porwałeś mnie w długą drogę.Zafascynowałeś.

Matthew Seardlak, porwałeś mnie w długą drogę.Zafascynowałeś.

Obok tomu I najlepsza część serii.

Obok tomu I najlepsza część serii.

Świeta! I jaka szkoda, że już ostatnia! Tym razem nasz prawnik-detektyw bada sprawę chłopca Hugh, który znajduje się pod kuratelą prawnego opiekuna. Ktoś jednak martwi się o Hugh i komisarz otrzymuje zadanie od samej królowej zbadania sprawy dokładniej. Mamy tu także morderstwa i życie Matthiew jest zagrożone. Serdecznie polecam!

Kolejna ciekawa zagadka, kolejne zaskakujące wyjaśnienie. Przygody adwokata o wrażliwym sumieniu i jego asystenta z nutą historii w tle. Polecam, bo zdecydowanie wciąga ;)

C. J. Sansom jest autorem serii pięciu powieści historyczno-detektywistycznych. Ich akcja rozgrywa się w XVI-wiecznej Anglii w okresie tak panowania tak popularnej u nas dynastii Tudorów, a konkretnie króla Henryka VIII. Oprócz miejsca i czasu rozgrywania się akcji wszystkich książek, łączy je dodatkowo osoba Matthew Shardlaka, 40-letniego londyńskiego adwokata, obrońcy uciśnionych, biednych, gnębionych przez bogaczy.Matthew ma za sobą prowadzenie wielu sądowych spraw i równie wielu śledztw, w które za każdym razem zostawał wplątany mimochodem, siłą rozpędu, jak moglibyśmy to nazwać. Nigdy nie domówił rozwiązania danej sprawy, czy poprowadzenia beznadziejnego przypadku. Zawsze spieszył z pomocą biednym, uciśnionym. Nie inaczej jest i w tym tomie jego przygód.
Mamy rok 1545. Anglia jest w samym środku krwiożerczej, wyniszczającej kraj, pustoszącej skarbiec wojny z Francją. Armia potrzebuje coraz więcej wszystkiego - pieniędzy, broni, żołnierzy, żywności, dosłownie wszystkiego. Zdaniem Matthew wojna zdaje się nie mieć ani sensu, ani końca. Pewnego dnia Matthew zostaje wezwany do królewskiego pałacu przez ostatnia żonę króla, Katarzynę Parr. Sprawa, którą powierza mu do poprowadzenia i rozwiązania królowa, jest banalnie prosta. Matthew zdaje sobie jednak sprawę, iż pozory często mylą, a proste na pierwszy rzut oka sprawy lubią niespodziewanie się komplikować. Królowej jednak się nie odmawia.
W ten sposób prawnik zostaje rzucony w sam środek terenu, gdzie wróg czyha dosłownie za płotem, a lada dzień rozpocznie się potężna bitwa, która zadecyduje o dalszym losie wojny.
I faktycznie, prosta z pozoru sprawa ograbionego i gnębionego sieroty, komplikuje się tak jak to tylko jest możliwe. Matthew na swojej drodze spotyka każdego kogo nie chciałby spotkać- oszusta, zabójcę, przekupnych urzędników, lichwiarzy, żebraków, oszukańczych prawników, pazernych klechów, nawiedzonych samozwańczych proroków, dosłownie wszystkie, najobrzydliwsze i chyba najbardziej charakterystyczne dla tamtych czasów jednostki.
Inwazja jest doskonale, arcywybornie napisana. Cechą charakterystyczną tej oraz innych przygód Matthew Shardlaka jest niezwykle dokładne oddanie realiów historycznych. W trakcie lektury za każdym razem mam wrażenie przeniesienia się w czasie do Anglii połowy XVI wieku, kraju, który Henryk VIII doprowadził na skraj zagłady, kraju brudnych, głodnych i na ogół nic nierozumiejących ludzi, kraju, w którym żyło się źle, a władcę nie obchodził nikt poza nim samym. Poza tym Sansom nie szczędzi nam intryg i to niezwykle inteligentnych, niespodziewanych zwrotów akcji, dramatycznych wydarzeń, jak chociażby wielu zabójstw, dialogów, które przyprawiają częstokroć o salwy śmiechu. To wszystko w połączeniu ze wspaniałymi opisami tła historycznego oraz zręcznym piórem autora, sprawiły, że od lektury trudno było mi się oderwać. Ale to nic dziwnego. To 5. przeczytana przeze mnie książka tego autora i zdążyłam się już przyzwyczaić do faktu, iż C. J. Sansom jest świetnym psiarzem.
Gorąco was zachęcam do lektury Inwazji i pozostałych tomów przygód XVI-wiecznego prawnika-detektywa Matthew Shardlaka.

Najlepsza z serii

Najlepsza z serii