Dziesięciu Murzynków

Okładka książki Dziesięciu Murzynków
Agatha Christie Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Ten Little Niggers | Ten Little Indians | And Then There Were None
Wydawnictwo Iskry
1960-01-01
1960-01-01
Roman Chrząstowski

Jeden z ulubionych kryminałów, bardzo zaskakujący.
Subiektywnie mam do niego wielki sentyment, właśnie od tej lektury zaczęła się moja podróż po kryminałach - tych fikcyjnych jak i realnych.

Jeden z ulubionych kryminałów, bardzo zaskakujący.

Myślałam, że mi się spodoba, bo przecież jest tyle pozytywnych opinii o tej książce, a jednak się rozczarowałam. Historia miała duży potencjał, aby stać się jedną z moich ulubionych, a nie podołała.

Bardzo wciągająca. Czytając, miałam w pamięci 3 odcinkowy serial z 2015 roku. Jak to bywa z ekranizacjami parę rzeczy różniło się od książki. Moim zdaniem książka świetna.

6/10 - niezła.

6/10 - niezła.

Klasyka kryminału autorstwa Aghaty Christie. Do domu na wyspie zostaje zaproszonych przez tajemniczego czlowieka ośmioro gości i zatrudnione dwie osoby do obslugi. Gosci i obsługę nie wita jednak gospodarz, a zamiast niego zostaje przybyłym odtworzone nagranie, w którym wszyscy zostają oskarżeni o morderstwa. Początkowo wszystko wydaje się głupim żartem, ale gdy zaczynają ginąć kolejne osoby w sposób opisany w dziecięcym wierszyku bohaterowie zaczynają podejrzewać się nawzajem i w wpadać w panikę. Kto z nich jest zbrodniarzem? Odpowiedź znajdzie się w liście włożonym do butelki u wrzuconym do morza. Szybka i przyjema lektura.

Bardzo przyjemny kryminał!

Bardzo przyjemny kryminał!

Mój początek z serią kryminałów Agathy Christie. Lektura napisana bardzo ubogim językiem literackim, ciężko doszukiwać się tutaj zachwytów nad stylem pisania, ale czy to ważne w tej dziecinnej zagadce?

Cały konspekt fabularny z zawiązaniem akcji dla mnie trafiony w dziesiątkę. Łamigłówka poprzez dziecinny wierszyk wydaje się wręcz majstersztykiem, a po przeczytaniu ostatniego zdania książki wszystko ułożone w logiczną całość.

Udało mi się od połowy książki ustalić kolejność nadchodzących śmierci, jednak twist fabularny z końca książki zaskoczył mnie. Całość przeczytałem w dwa dni, na minus mogę powiedzieć, że postacie są trochę za mało wyeksponowane i dość płaskie emocjonalnie, różnorodność pochodzenia w zestawieniu tych dziesięciorga osób nie zaskakuje. Natomiast zabawa w Boga i rozliczanie popełnionych win przez innych ludzi jest zabiegiem dość wtórnym, choć nie budziła u mnie tutaj negatywnych emocji.

Sięgnę w przyszłości po kolejne lektury tej autorki, zasłużone zachwyty. Na koniec mój ulubiony cytat.

"Grzech znajdzie cię wszędzie".

Zawiązanie akcji, próba wcielania się przez mnie w detektywa i napięcie z wyczekiwaniem finalnego rozwiązania to główne, pozytywne aspekty, z których zapamiętam książkę....

Rewelacyjna książka i inteligentna rozrywka w jednym. To moje pierwsze spotkanie z autorką, ale na pewno nie ostatnie. Do samego końca liczyłam na inne zakończenie i zręcznie dałam się wywieść w pole, jeśli chodzi o to, kogo podejrzewała. Polecam!

Otwierając książkę od razu dowiadujemy się, że na wyspę zostało zaproszonych dziesięć osób, a każda z nich jest podejrzana o morderstwo. Żadna z tych osób nigdy wcześniej nie była na Wyspie Murzynków i nie zna pozostałych gości. Jednak każdy miał powód, żeby tu przyjechać. Gdy umiera pierwszy z zaproszonych reszta próbuje zrzucić to na przypadek. Jednak, gdy kolejną spotyka ten sam los orientują się , że wśród nich jest morderca. Jako, że oprócz nich nikogo nie ma na wyspie zaczynają prywatne śledztwo. Dochodzi do konfliktów, na jaw wychodzą tajemnice z ich życia. Nikt nie chce być podejrzany, natomiast sam podejrzewa wszystkich. Z każdym dniem sytuacja staje się trudniejsza. Zagadka pozostaje nierozwiązana, a kolejne osoby giną..

Niesamowicie wciągający kryminał, do przeczytania w jeden wieczór. Pisany z perspektywy każdej z osób przebywającej na wyspie. Dzięki temu dokładnie poznajemy ich emocje, motywy. Zaczynamy lubić i rozumieć, bądź osądzać.

Polecam wczytać się dokładnie i samemu odgadnąć - kto zabił.

Okazuje się, że można zawrzeć wszystko co książka powinna mieć w 200 stronach. Mamy tutaj klimat, strach, niepewność, fałszywe tropy, psychologiczną rozgrywkę i wiarygodne dialogi. Historia morderstwa 10 osób, jej motyw i rozwiązanie trzymają w napięciu do ostatniej strony. Co o prawda potrzebujemy chwile czasu by zrozumieć rozwiązanie ale jest to osobisty czar i urok Agaty. Polecam jako krótką i zwięzłą genialną książkę !

Agatha Christie I nie było już nikogo Zobacz więcej
Agatha Christie Dziesięciu Murzynków Zobacz więcej