Niemoralna propozycja

Prima
1993-01-01
1993-01-01
Krzysztof Sokołowski

Ekranizację z 1993r., z piękną i młodziutką Demi Moore, przystojnym Robertem Redfordem oraz... utalentowanym Woodym Harrelsonem oglądałam wielokrotnie.
Natomiast pierwowzór literacki to REWELACJA!

Wg LC jest to przykład literatury obyczajowej/ romansu. I się z tym absolutnie nie zgadzam. Dla mnie osobiście jest to przykład literatury pięknej, bo ile tematów autor porusza w tej lekturze, to to się aż w głowie nie mieści.
Od podstawowego, czyli wielkiej miłości, która jest poddana bardzo ciężkiej próbie. Przez motyw pieniądza, który pokazuje siłę i potęgę drugiego człowieka (jest on prawie bogiem dla innych).
Ponadto ciemne strony ludzi: hazard, chciwość, próby ciągłego usprawiedliwiania swoich czynów, zazdrość.
Po nawet nienawiść innych krajów, którym nie można zapomnieć przeszłości (mowa tu o II wojnie światowej i Holocauście, czy wojnie państw arabskich z Jerozolimą).
Jejku, jak bardzo różni się ta powieść od hollywoodzkiej ekranizacji! 😩 Warto było ją przeczytać, po prostu warto było.
I styl autora, który jest taki wyjątkowy. Jak to napisano na tylnym skrzydełku książki : „Precyzyjny, niemal chirurgiczny język ... Czy lektura tej książki sprawia frajdę ? Na maksa!”- i ja się z tą opinią zgadzam w 100 %! Nie mogłam się od niej oderwać. Zdecydowanie polecam. Ocena 9/10.

Natomiast pierwowzór literacki to REWELACJA!

Mój głos będzie na pewno jednym z niewielu, który wyłamuje się z niepochlebnych opinii o tej książce. Wynika to z faktu, że nie widziałam filmu z racji zasady, że ten stoi zawsze na drugim miejscu. Wydaje mi się, że w tym wypadku bardzo słusznie - wyzbyłam się niepotrzebnych oczekiwań, a moje spojrzenie było bardzo świeże, dzięki czemu w pełni doceniłam tę opowieść. Bo to, że warto ją docenić, jest dla mnie raczej faktem niepodważalnym.
Po części to historia jak jedna z wielu. Zafascynowane sobą małżeństwo, zmęczenie codzienną rutyną, obrzydzenie do własnego miasta i biedy, lecz nagle... wielka okazja, która może zmienić wszystko na lepsze, o ile wcześniej tego nie zrujnuje. Wbrew pozorom to książka pełna żalu i goryczy, dla mnie osobiście bardzo poruszająca i zmuszająca do refleksji; niekoniecznie nad głównym wątkiem, ale setkami pobocznych. Wydaje mi się, że odbiór tej lektury bardzo zależy od bagażu doświadczeń, który dźwiga czytelnik, a także od jego spojrzenia na świat.
Dla mnie to na pewno jedna z istotniejszych opowieści na półce, pokazująca zarówno moc pieniądza, jak i jego zupełny brak wartości w pewnych okolicznościach, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi poświęcenie miłości i wspomnień. Polecam mimo wszystko przełamanie się wobec tej lektury. Warto spróbować spojrzeć na nią jako na oddzielny twór i choć na chwilę zapomnieć o filmie, jeśli rzeczywiście tak zaburza odbiór.

Niemoralna propozycja ma twarz Redforda. Milion dolarów. A co ja bym zrobił...? Odpowiem szczerze... Albo lepiej nie. A książkę warto przeczytać.

"Niemoralna propozycja" Jack'a Engelharda to książka z gatunku raczej już klasyki literackiej wydana nakładem Wydawnictwa Replika.

Historia, którą zna prawie każdy za sprawą filmu w gwiazdorskiej obsadzie z Demi Moore, Robertem Redfordem i Woodym Harrelsonem w rolach głównych. To historia przetłumaczona na ponad 20 języków w wielu krajach.

Fabułę najlepiej opisze krótka notka od Wydawcy.

Czy jedna noc warta jest miliona dolarów?
Pozbawione perspektyw małżeństwo próbuje szczęścia w kasynie w Atlantic City. Ona, Joan, jest absolutnie zachwycająca, co przyciąga uwagę multimilionera, który może kupić wszystko, na co tylko spojrzy. Ale czy może także kupować ludzi? Może „mieć” Joan?

Według mnie niestety historia filmowa jest znacznie lepsza od tej literackiej, lecz z klasyką się nie dyskutuje ;) Warto sięgnąć po nią, aby przekonać się czy wszystko w życiu można sprzedać? Historia na pewno warta, aby choć raz w życiu się z nią zapoznać.

Fabułę najlepiej opisze krótka...

Przed lekturą książki moim oczom ukazał się cudowny film z Demi Moore i Robertem Redfordem w rolach głównych. Swoją droga, kto nie widział niech nadrobi te straszną zaległość!

Ogółem mówiąc: historia zawarta w "Niemoralnej propozycji" jest genialnym sposobem na pokazanie jak wielką wartością w życiu człowieka są pieniądze, jak rządzą światem, ale i także na zwrócenie uwagi czytelnika, na takie wartości jak miłość, oddanie i szczerość, których jak się okazuje nie można kupić.

Książka ta mnie zawiodła. Jak na filmie płakałam jak bóbr, tak podczas lektury nie odczuwałam żadnych emocji. No, może poza nerwami na Joan, która irytowała mnie jak nikt inny.

Po obejrzeniu wspaniałego filmu byłam pełna oczekiwań wobec tej pozycji. Niestety bardzo się zawiodłam. I mimo tego, że książkę czytało mi się bardzo szybko, nie mogę jej polecić. Nie ma w niej takich emocji jakie powinna była mieć.

Prawdziwa i smutna historia o tym, że wszystko jest na sprzedaż i nie jest to jedynie wynik obecnych czasów; było tak od zawsze.

Nie będę streszczała tej książki bo pewnie już ktoś na pewno to zrobił. Bardzo się rozczarowałam tą książką,myślałam że będzie dużo lepsza mimo,że nie jest opisana historia ta sama co w filmie. Według mnie to wydanie jest kiepskie. Główna bohaterka jest dla mnie totalną hipokrytką. Tu zapewnia męża że to tylko ciało tylko czy aż tak angażuje się kobieta w seks kiedy nie ma na niego ochoty jak ona? Nie sądzę... a już na pewno nie z kimś za kasę i obcym.
Tak czy inaczej nie wiem jak wygląda drugie wydanie tej książki, jednak jeśli mam porównać film czy książka zdecydowanie (jeśli chodzi o to wydanie) wybieram film. Mimo wszystko w filmie była fajniej pokazana ta historia.

Wyjątkowo, ale jednak ekranizacja filmowa z Demi Moore była o niebo lepsza od samej książki.

Wciągająca

Wciągająca

Książka nie umywa się do filmu.
Owszem, jest ciekawa pod względem psychologicznym, ukazuje wyraźnie jak człowiekiem rządzi pieniądz i jak łatwo przez to zatracić swoją tożsamość, ale poza tym nic porywającego.

Książka nie umywa się do filmu.

• Literatura amerykańska
  • Obyczajowe