Niewidzialna korona

Okładka książki Niewidzialna korona
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Odrodzone królestwo (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Odrodzone królestwo (tom 2)
Zysk i S-ka
2014-06-30
2014-01-01
powieść historyczna rozbicie dzielnicowe Piastowie historia władza

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kapitalna seria historyczna, pokazująca bohaterów Polskich jak żywych. Świetne kreacje konfliktów, intryg i miłości między różnymi ludżmi i narodami. Autorka piękne przedstawiła rozbicie dzielnicowe a następnie wejście na tron Króla Łokietka. Gorąco polecam całą serię, bo jest cudowna. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Książka to nie tylko opowieść o przeszłości. To również powieść ponadczasowa o mechanizmach władzy, o mechanizmach które rządzą zawsze i są aktualne również dzisiaj. Potęga Przemyślidów była porażająca i zastanawiałam się nad tym, jak to w ogóle się stało, że się od nich skutecznie uwolniliśmy. Ale Wacław II sięgający po kolejne korony, w tym polską i węgierską, naruszył istniejący w Europie układ sił. Zaniepokoił tym i zdenerwował nie tylko sąsiadów, ale i samego papieża. Zaniepokojeni postanowili zareagować i to na tyle szybko, aby ten zwycięski pochód zastopować. Papież zaczął wspierać wrogów Przemyślidów, a w tym samym czasie doszło do ataku na Czechy i to z różnych stron. Ale Czesi nie byli idiotami. Zaczęli się zastanawiać, jak wybrnąć z sytuacji osaczenia. Wiedzieli, że z czegoś, z pewnych zdobyczy, będą musieli zrezygnować. I że będą musieli jednak zjednać sobie któregoś z wrogów, dając mu coś w zamian za odstąpienie od działań wojennych, których wynik był nieprzewidywalny. Wiedzieli, że przeciwko wszystkim nie dadzą rady.
Książka nie jest na szczęście super poważną opowieścią o tego rodzaju kwestiach, to beletrystyka, która rządzi się swoimi prawami. Jest to lektura mimo wszystko lekka, bo w tekst wplecionych jest wiele innych wątków, w tym romansowe, kryminalne czy nawet lekko i bez większego wpływu na akcję wątki fantazy, są też nawiązania do średniowiecznych legend. Wątki kryminalne to nie są wymyślone opowieści o nieznanych, zamordowanych osobach. To po prostu rzeczywiste zabójstwa, w tym królobójstwa, bo Wacław III faktycznie został zamordowany.
Poza tym wszystkim powieść szalenie wciąga. Jest ona przecież również sagą, przypomina seriale w kilku sezonach.
całość

Niewiarygodne, że historia Polski jest tak ciekawa, pełna emocji. Postacie w książce są pełne krwi. Wspaniała powieść!

Wciągająca historia Polski. Magia miesza się z prawdziwymi historiami, bohaterki i bohaterowie świetnie nakreśleni. Książka pobudziła mnie do zwiedzenia Szlaku Piastowskiego i dalszego zagłębiania się w historię naszego kraju.

Książka zachowała wszystkie zalety Korony śniegu i krwi, a jednocześnie jest jeszcze lepsza, bo narracja została uporządkowana rok po roku. Poza tym niezmiennie - widać, że był to ogrom pracy.

Zachwycająca

Zachwycająca

Drugi tom historii Polski wg pani Elżbiety Cherezińskiej jest świetny, wcale nie przeszkadzają wątki fantasy oraz długość tej powieści. Doskonale jest pokazana hipokryzja duchownych i ciągła walka o nasz kochany kraj.

Czasem wzniosła z patetycznymi scenami, niemal mistycznymi,  czasem jak "Gra o tron" ze smokami, krwawymi intrygami i wyuzdanymi,niedojrzałymi władcami. Tu chrześcijaństwo,  silna wiara w opatrzność bożą, a za chwilę wierzenia pogańskie, pociągające i równie silne. Widzimy przemianę Władka Karła we Władysława Łokietka.  Widzimy zagmatwaną politykę wewnętrzną Polski i zagraniczną sąsiadów.  Czasem wzniośle, a czasem wkurzająco. Ale rok po roku przemierzamy historię,  która w podręczniku szkolnym zajmuje 3 strony, u Herezinskiej kilkaset. Muszą być więc potknięcia,  może czasem autorkę zbyt ponosi wyobraźnia, ale ogólnie... jest dobrze.

To chyba moja ulubiona część. Mnóstwo bohaterów, wciągające wątki, świetne przedastawienie historii, intrygi, zaskoczenia. Autorka ma dar opowiadania o historii zamierzchłej.

Za mną kolejny, drugi tom epickiej opowieści o Piastach z czasów rozbicia dzielnicowego pt. Odrodzone Królestwo. Drugi i chyba niestety na razie ostatni, ponieważ nie zamierzam w najbliższym czasie kontynuować lektury OK jeśli w ogóle. Niewidzialna Korona nie jest bynajmniej złą książką, ale cóż… jej największy problem to chyba długość rozciągnięta niczym guma do żucia. Dłużyzny niestety zabijają przyjemność czytania tego opasłego tomiszcza. Nie powiem, zdarzały się tutaj fragmenty wybitne, pomysłowe i rzucające na kolana. Całość jednak spokojnie można by odchudzić o 200 stron, bo jeśli pisze się powieść 740 stronicową trzeba być nie lada magikiem, aby utrzymać wysoki poziom całości. To potrafią tylko najwięksi a Elżbieta Cherezińska, choć niewątpliwie pretenduje do takiego miana, to jeszcze jej ociupinkę do takiej perfekcji brakuje i skutek jest taki, że książka jest tylko dobra, choć mogłaby być rewelacyjną. Także trzymam za Panią kciuki pani Elu bo niewątpliwie potencjał pani ma. Co do polityki jest opisana nawet ciekawie, ale konia z rzędem temu kto zrozumiał i zapamiętał wszystkie powiązania między postaciami a jest ich naprawdę multum. Czy polecam Niewidzialną Koronę? Tylko najwytrwalszym czytelnikom, których nie zrażają tak obszerne powieści i umieją odnaleźć się w bogatym uniwersum Piastów Autorki. Mocne sześć gwiazdek (dobra).