Czik

2012-10-01
Agnieszka Kowaluk

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pozytywne zaskoczenie. Zaczyna się trochę nudnawo - szkolną rzeczywistością, ale wraz z nastaniem wakacji - akcja się rozkręca i jest co raz lepiej. Lekka, przyjemna i pełna przygód, idealna na lato.

"Czik" aka "Tschik" to słodko- gorzka proza życia czternastolatków będących na marginesie "nastoletniej socjety" lubiącej rządzić się własnymi prawami. Lekki styl pisarski i sposób prowadzenia narracji jest typowy dla literatury dla nastolatków, jednak ładunek emocjonalny tej powieści jest już bardziej przeznaczony dla osób, które -naście lat już od dawna nie mają.
"Czik" to dobra pozycja na jeden wieczór, na niewielu stronach Herrndorf zawarł całą paletę zmiennych barw jakim jest dojrzewanie, pośmiać się można, ale też popaść w zadumę.
Na początku byłam lekko rozczarowana końcówką, jednak z perspektywy czasu widzę, że był to zabieg celowy, tym samym powieść pozostanie w mojej pamięci na dłużej.
W 2016 roku książka została zekranizowana pt "Goodbye Berlin", polecam się z filmem zapoznać.

"Czik"...

„Czik“ to jedna z niewielu książek, które naprawdę pozytywnie mnie w tym roku zaskoczyła. Przeczytałem ją ze względu, iż była to lektura szkolna. Sam bym po nią nie sięgnął, ponieważ z opisu książki, wynika, że jest ona przeznaczona bardziej dla młodszych czytelników. Ciekawie było jednak w trakcie czytania, poznać świat z perspektywy ośmioklasisty. Autorowi udało stworzyć się naprawdę udaną historie. Natomiast sam Czik naprawdę mnie zaskoczył.

Książkę naprawdę polecam.

Maik i Czik - chłopcy z różnych środowisk, z innymi doświadczeniami życiowymi, obaj jednak uwikłani w problemy, które nałożyli na nich dorośli. To że łączy ich droga, przeżywanie razem drogi, problemów, wypadków, to oczywiste. To że rodzi się przyjaźń to też naturalne. Autor potrafił odtworzyć emocje odważnych, choć mimo wszystko zagubionych, 14-latków.
Według mnie najważniejszy problem powieści to skutki egoistycznych poczynań rodziców (dorosłych), nakładanie obowiązków, zrzucanie odpowiedzialności na nastolatków, żądanie od nich odpowiedzialności i bezproblemowego wejścia w dorosłość.

Według mnie...

Na półkach: , , , ,

W oryginale to obowiązkowa lektura dla każdego, kto uczy się niemieckiego na poziomie C1.
Przypomina mi to te lekturki, które zadawali do certyfikatu na C2, kiedy nie chciało się pisać rozprawek :).

Ze zdumieniem odkryłam, że to tzw. Jugendroman - powieść dla młodzieży. Książka całymi miesiącami była na liście bestsellerów Spiegla, bym potem mogła ją znaleść na wystawce w księgarni z tytułem "najlepsza niemiecka literatura XXI wieku". Czy aby na pewno?
Z pozoru może kojarzyć się z naszą "podróżą za jeden uśmiech", ale tylko na pierwszy rzut oka. Problemy z uzależnieniami, z prawem, tematy bezdomności, rozpadu związku rodziców, perypetie z dziewczynami lub z własną seksualną tożsamością - mnóstwo dość trudnych wątków pojawia się w tle życia tych czternastolatków. A jednak, to wciąż jeszcze dzieciaki, które chcą przeżywać przygody i po prostu cieszyć się życiem i spędzać czas z przyjaciółmi.
Lektura porywa, zwroty akcji zaskakują, a tło społeczne to całkiem niezła ilustracja współczesnych niemieckich czasów. Zdecydowanie warto przeczytać.

Bardzo niepozorna książka, którą można znaleźć w każdym kiosku w Niemczech, obok jakichś romansideł. Dziwię się, że w Polsce nie zyskała większej popularności, bo zdecydowanie na nią zasługuje. Niby literatura dla młodzieży (o dwóch nastolatkach na gigancie), ale tak naprawdę porusza bardzo ważne kwestie walki z przeciwnościami losu, optymizmu życiowego, niepoddawania się mimo beznadziei; wiary w ludzi i dobro na świecie. Opowieść słodko-gorzka, nieoczywista. Dla mnie super. Do tego czyta się bardzo dobrze.

Mądra, wyzwalająca nawet, wartka, hiperPRZYGODOWA. Wspaniała lektura na lato. I nie-lato też.

Pierwsze strony są ciekawe, później juz było trochę nudnawo.

Pierwsze strony są ciekawe, później juz było trochę nudnawo.

Ciepła historia o przyjaźni i podróży, szybko się czyta, króciutkie rozdziały (lubię to ;) ) Nie jest gruba, więc warto sięgnąć ;)

Świetna książka. Bardzo przyjemnie się ją czytało. Polecam!

Świetna książka. Bardzo przyjemnie się ją czytało. Polecam!