Czik

W.A.B.
Tschick
literatura piękna
Agnieszka Kowaluk

Świetna książka. Bardzo przyjemnie się ją czytało. Polecam!

"Czik" aka "Tschik" to słodko- gorzka proza życia czternastolatków będących na marginesie "nastoletniej socjety" lubiącej rządzić się własnymi prawami. Lekki styl pisarski i sposób prowadzenia narracji jest typowy dla literatury dla nastolatków, jednak ładunek emocjonalny tej powieści jest już bardziej przeznaczony dla osób, które -naście lat już od dawna nie mają.
"Czik"...

„Czik“ to jedna z niewielu książek, które naprawdę pozytywnie mnie w tym roku zaskoczyła. Przeczytałem ją ze względu, iż była to lektura szkolna. Sam bym po nią nie sięgnął, ponieważ z opisu książki, wynika, że jest ona przeznaczona bardziej dla młodszych czytelników. Ciekawie było jednak w trakcie czytania, poznać świat z perspektywy ośmioklasisty. Autorowi udało stworzyć...

2033

Ciepła historia o przyjaźni i podróży, szybko się czyta, króciutkie rozdziały (lubię to ;) ) Nie jest gruba, więc warto sięgnąć ;)

Pierwsze strony są ciekawe, później juz było trochę nudnawo.

Maik i Czik - chłopcy z różnych środowisk, z innymi doświadczeniami życiowymi, obaj jednak uwikłani w problemy, które nałożyli na nich dorośli. To że łączy ich droga, przeżywanie razem drogi, problemów, wypadków, to oczywiste. To że rodzi się przyjaźń to też naturalne. Autor potrafił odtworzyć emocje odważnych, choć mimo wszystko zagubionych, 14-latków.
Według mnie...

Na półkach: , , , ,

W oryginale to obowiązkowa lektura dla każdego, kto uczy się niemieckiego na poziomie C1.
Przypomina mi to te lekturki, które zadawali do certyfikatu na C2, kiedy nie chciało się pisać rozprawek :).

Ze zdumieniem odkryłam, że to tzw. Jugendroman - powieść dla młodzieży. Książka całymi miesiącami była na liście bestsellerów Spiegla, bym potem mogła ją znaleść na wystawce w...

Bardzo niepozorna książka, którą można znaleźć w każdym kiosku w Niemczech, obok jakichś romansideł. Dziwię się, że w Polsce nie zyskała większej popularności, bo zdecydowanie na nią zasługuje. Niby literatura dla młodzieży (o dwóch nastolatkach na gigancie), ale tak naprawdę porusza bardzo ważne kwestie walki z przeciwnościami losu, optymizmu życiowego, niepoddawania się...

Mądra, wyzwalająca nawet, wartka, hiperPRZYGODOWA. Wspaniała lektura na lato. I nie-lato też.

"Byliśmy w drodze i chcieliśmy być w drodze już zawsze"

• 2018
  • 2014