Podróż na sto stóp

Okładka książki Podróż na sto stóp Richard C. Morais
Okładka książki Podróż na sto stóp
Richard C. Morais Wydawnictwo: Bellona Ekranizacje: Podróż na sto stóp (2014) literatura piękna
Bellona
2013-09-12
2013-09-12
Ekranizacje:
Podróż na sto stóp (2014)
Indie Bombaj

Fajna książka. To taki trochę książkowy melodramat. Jest spora dawka humoru, jest akcja, ale tez dramaty i rozterki. Indii jest mało, więcej Francji, chociaż przez moment lądujemy też w Londynie. Szkoda, że autor przerzucił głównego bohatera do Paryża, moim zdaniem klimat niewielkiej francuskiej mieściny Lumiere i powstały tam konflikt dwóch restauracji zlokalizowanych na przeciwko siebie dało by więcej rozrywki dla czytelnika, niż jedynie ukazana w nowym miejscu wykwintność potraw i zdobywanie gwiazdek Michelin. Neeee ? :)

Kulinarna podróż od szaleństwa i fantazji Indii po francuski spokój i wyrafinowanie. Polecam

Chce się rzucić wszystko i jechać do Indii, spróbować tych smaków, poczuć zapachy, atmosferę ulicznego jedzenia. Potem razem z bohaterem osiąść w idyllicznej Francji i pobierać lekcje od surowej Madame. Książka kusi smakami, wabi zapachami, ale pokazuje jedno. Osiągnąć sukces można ciężką pracą, przy odrobinie szczęścia i talentu. Warto pamiętać o życiu osobistym i szczęściu innych, o czym zapomniał nasz bohater.

Prosta historia, miejscami zabawna, z ksenogobicznym portretem Francuzów. W tle wydobywajace się z kuchni aromaty niezwykłych potraw. Szału nie ma - ale na odstresowanie w sam raz. Książka doczekała się adaptacji filmowej. W mojej ksìążce na okładce przepis na słynne francuskie magdalenki, niestety zapomniano w składnikach o mące i nie wiadomo ile trzeba jej dodać...

Nie rozumiem fenomenu tej książki, tak ją zachwalano a jak dla mnie to dno i wodorosty. Ponad miesiąc ją męczyłam. Nie polecam. Książka o niczym....

,,Wibrująca kolorami, zapachami i smakami" - dokładnie to możemy przeczytać na okładce gdy tylko sięgniemy po książce. I coś rzeczywiście w tym jest. Historia młodego Hindusa, Hassana, który z przedmieść Mumbaju trafił do Francji i tam stanął przed ogromną szansą zostania francuskim szefem kuchni to tak naprawdę historia jedzenia, historia zaplecza restauracji, historia restauratorów stale napędzanych pragnieniem zdobycia trzeciej gwiazdki Michelina - symbolu dostania się na prawdziwy kulinarny panteon.

,,Podróż na sto stóp" ma w sobie szczyptę każdej z kultur jakie opisuje - jest aromatyczna, kolorowa, przepełniona dynamiką i niespożytą energią, jak kuchnia indyjska także wysublimowana, elitarna, dystyngowana niczym kuchnia francuska. Zderzenie tych dwóch światów, tych zupełnie sprzecznych wizji musi wywołać chaos doskonale widać to w okolicach połowy książki. To właśnie, tak mniej więcej do 200 strony, ta powieść jest najlepsza - energetyczna, żywiołowa, porywająca, pełna kontrastów i zachwycająca. Potem znacznie przygasa staje się nużąca, przepełniona zniechęceniem, stabilizacją bo wkroczeniu na ścieżkę, która musi doprowadzić prosto do sukcesu. Cała fabuła zostaje obdarta z finezji i energii, która była jej siłą na początku. Cóż.. dopada ją brutalna rzeczywistość.

,,Podróż na sto stóp" jest powieścią nierówną ale posiadającą niekwestionowany klimat. Dużo w niej jedzenia, zachwytu nad jedzeniem i miłości do sztuki kulinarnej. Nie jestem smakoszem, wstyd się przyznać, ale bardzo małą uwagę przykładam do jedzenia jako sztuki, i ciężko było mi się odnaleźć i właściwie docenić to co autor chciał przekazać. Jednak nawet taki ignorant jak ja widzi świat gdzie jedzenie staje się czymś więcej niż tylko koniecznym pożywieniem. Gotowanie to prawdziwa sztuka, misterium, celebracja życia i zachwyt nad smakiem, zapachem.

Bardzo ciekawa opowieść. Wiele się tu dzieje, jesteśmy świadkami wieloletniej przygody głównego bohatera z gastronomią. Świetnie wplecione rożnego rodzaju wątki, które uświadamiają o przeszkodach czających się na drodze kucharza, a dalej restauratora.
Kiedyś obejrzałam nakręcony na bazie tej książki film i zapamiętałam go jako sympatyczny. Ponownie obejrzałam go po przeczytaniu "Podróży…" i byłam zbulwersowana spłaceniem, lukrowaniem i idealizowaniem.
"Podróż na sto stóp" to powieść o dążeniu do sukcesu, o emigracji, o związkach międzyludzkich, o rodzinie, skonstruowana w ciekawy sposób. Polecam.

Bardzo przyjemna, lekka książka osadzona w kulinarnym świecie

Bardzo przyjemna, lekka książka osadzona w kulinarnym świecie

Same opisy zero dialogów. Jeśli ktoś lubi opisy to będzie zadowolony. Ja nie jestem 😓

Za dużo opisów, za mało akcji i ciekawych wątków. Gdyby ktoś mnie za jakiś czas zapytał o czym pisał autor, trudno byłoby mi przytoczyć główny wątek. Ciężko się czytało, strony dłużyły się niemiłosiernie w oczekiwaniu na zwrot akcji. Nic takiego nie nastąpiło. Rozczarowanie.

• 2015
  • Obyczajowe