Okładka książki Medytacje buddyjskie. Współczesny podręcznik osiągania wyższego stanu świadomości Bhante Gunaratana
Bhante Gunaratana Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii religia
Barbara Mińska
buddyzm medytacje

Podstawy podstaw

Podstawy podstaw

Warto sięgać po nią regularnie. Nie tylko wtedy, gdy dostaniesz porządną chłostę od życia, gdy wiatr wieje w oczy i nie wiesz już gdzie się schować, a najlepiej byłoby zniknąć. Jak się okazuje (mówię z doświadczenia),wiele bolesnych, niechcianych sytuacji i zdarzeń możemy uniknąć (a dokładniej - nie odczuwać tak dramatycznie),tylko najpierw trzeba otworzyć oczy. Ale otworzyć je naprawdę i spojrzeć ponad ten materialny przepych, który nas zalewa każdego dnia, w każdej chwili. Zobaczyć to, co na co dzień często niewidoczne. Ta książka jest w stanie pomóc, ale nie czyni cudów. Po prostu pozwala "patrzeć inaczej". Ale trzeba być na to gotowym. Nie zawsze niestety jesteśmy.

Dobra pozycja dla osób zaczynających medytację. Przeczytałem już dawno, ale wydaje mi się, że całość przedstawiona jest dość ogólnikowo i o ile w przypadku anapanasati wystarczy kilka linijek, tak konkretów o vipassanie było tu (o ile mnie pamięć nie myli) niewiele.

Bhante Guanaratana to mnich, wykładowca na Uniwersytecie Amerykańskim i nauczyciel buddyzmu. W swojej książce przybliża czytelnikowi metodę medytacji Vipassana, która skupia się na osiągnięciu świadomości.

We wstępie autor zaznacza, że jego podręcznik jest napisany zwyczajnym, jak najprostszym językiem, który będzie zrozumiały dla każdego i każdemu pozwoli szybko wdrożyć medytację do codziennego życia. Jak napisał, tak zrobił.

"Medytacje buddyjskie" krok po kroku opisują, w jaki sposób zabrać się za medytowanie, czym ono właściwie jest i czym nie jest oraz do czego prowadzi. Znajdziemy tu wytłumaczenie terminu "świadomość" oraz co osiągniemy praktykując ją. Nie jest to jedynie teoretyczna wiedza, autorowi zależy na tym, by teoria szła w parze z praktyką, każdy rozdział porusza więc inny aspekt medytacji, włączając w to odpowiednią postawę, miejsce, w którym medytujemy, przeszkody jakie możemy napotkać i czas trwania medytacji.

Dodatkowo już w posłowiu, otrzymujemy bardzo ważną wskazówkę dotyczącą kochającej życzliwości, jej praktyki, afirmacji, jaką należy wypowiadać, by wprowadzić ją w swoje życie. Całe posłowie jest bardzo mądrym tekstem uświadamiającym czytelnikowi, że gdy będzie życzliwie zwracał się do każdego i dobrze myślał o ludziach (nawet tych, którzy dobrze nie myślą o nim),to jego życie będzie wartościowsze i pozbawione stresu oraz zmartwień.

Podręcznik "Medytacje buddyjskie" skierowany jest przede wszystkim dla osób, które są medytacją zainteresowane, lecz nie wiedzą jak się za nią zabrać, bądź nie mają możliwości na lekcje z nauczycielem. Najważniejszym jego atutem, jest jego łatwość w zrozumieniu. Guanaratana z góry zaznacza, że medytacja nie jest rzeczą łatwą, ale warto podjąć się jej, bo przynosi wiele korzyści w codziennym życiu, pozwala inaczej postrzegać problematyczne niegdyś kwestie.

Polecam osobom związanym z medytacją, bądź takim, które nie mają o niej zielonego pojęcia. Ta krótka książka z pewnością spełni swoje zadanie i da podstawy do rozpoczęcia praktyki.

Książka powstała w odpowiedzi na wiele próśb skierowanych do autora, by ten pomógł im zrozumieć istotę medytacji i nauczył praktyki doskonalenia świadomości w prosty sposób, tak, by każdy mógł ją praktykować nawet bez pomocy nauczyciela czy przewodnika. Mistrz Bhante uświadamia nam czym jest szczęście, jak osiągnąć wewnętrzny spokój, przemienić negatywy w pozytywne doświadczenia. Powinniśmy pamiętać, że wszystko w życiu jest ulotne i warto zwracać uwagę na drobne radości, chwile teraźniejszą i cieszyć się tym co posiadamy. Uczy jak postrzegać świat z innej perspektywy niż z poziomu materialnych i emocjonalnych wartości.

„Bez względu na to, jak dużo już osiągnąłeś, nieuchronnie stracisz część tego lub poświęcisz resztę życia pilnując tego, co zdobyłeś i planując, jak zyskać więcej. Na końcu umrzesz; pod koniec wszystko stracisz. Wszystko przemija.”

Za najważniejsze kwestie naszej egzystencji autor uważa szczęście i spokój, które możemy osiągnąć dzięki medytacji dlatego swoją książkę poświęcił przede wszystkim medytacji Vipassana, która jest najstarszą metodą znaną na Wschodzie. Ma ona na celu wgłębienie się w nasze wnętrze, oczyszczenie umysłu ze wszelkich mentalnych blokad, bezpośrednie doświadczanie wydarzeń w życiu, „bez przyklejania do nich preferencji ani mentalnych wyobrażeń. Vipassana to obserwowanie rozwoju życia bez uprzedzeń. To co ma być, to będzie. To bardzo proste.”

Autor nie narzuca swoich poglądów ,lecz wręcz namawia do wlasnych poszukiwań, cytując Buddę: "Nie umieszczaj innej głowy ponad swoją" czyli nie akceptuj słow innych. Sprawdź to. Tę samą zasadę wyznaje Mistrz Bhante. Namiawia on do przemyśleń, wyrażania swoich mysli i analizowania tego co do nas przychodzi.

Książkę została napisana bardzo jasnym, przejrzystym i zrozumiałym językiem. Lekki styl pisarski, szczypta humoru i mądrość to niewątpliwe jej zalety. Czytając ją nie ma czasu na nudę, gdyż autor wszystko przystępnie i obrazowo tłumaczy. Skłania do przemyśleń, refleksji, zastanowienia się nad sobą i swoim światem.

Polecam! Wspaniała lektura! Daję 10/10

recenzja pochodzi z mojego bloga www.ezo-ksiazki.blogspot.com

Bhante Henepola Gunaratana to doktor filozofii i mnich. Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Amerykańskim. Zajmuje się medytacją – jest nauczycielem na szkoleniach i kursach związanych z tą dziedziną. W 2013 roku wydawnictwo Studio Astropsychologii wydało „Medytacje buddyjskie” tego autora.
Książka zajmuje się tematem medytacji. Jest to trudna i czasochłonna sztuka. Autor obala mity związane z medytacją – twierdzi, że nie jest jedynie sztuką medytacji, chociaż często tak uważa się na zachodzie. Nie jest też niebezpieczna. Może ją uprawiać zwykły człowiek, niekoniecznie mnich. Medytacja jest procesem skupiania się na własnych myślach, na tworzeniu się ich i na zrozumieniu otaczającego świata poprzez dostrzeżenie jasności sytuacji. Nie można jednak powiedzieć, że każdy kto usiądzie w pozycji kwiatu lotosu i zamknie oczy będzie medytować. Przede wszystkim nie wolno nastawiać się na takie myślenie, trzeba się wyluzować. Autor podaje metody dochodzenia do wyciszenia, mówi o tym gdzie i kiedy medytować.
Książka nastawiona jest na tych, którzy pragną medytować w sposób „właściwy”. Autor pokazuje, że medytacja jest trudna, ale niewykonalna. Trzeba praktyki, właśnie na nią nastawiona jest treść.
Jeśli chodzi o język to jest on dość specyficzny. Prosto opisano metody, ale autor wydaje się pouczać czytelnika. Czasem czułam się tak, jakby chciał mi za wszelką cenę udowodnić, że medytacja nie jest dla mnie – jest za trudna, zbyt wiele trzeba jej poświęcić.
Jak zwykle mamy tu nie tylko sam tekst, lecz także wyróżniki, głównie listy w punktach. Są też podrozdziały i przykłady intencji. Wszystko wyróżnione w tekście, tak by łatwiej go było przyswoić. Sama pozycja jest też dobrze wyczyszczona, korekta się postarała.
Trzeba też powiedzieć o warstwie graficznej książki. Okładka nawiązuje do tematu, każdy rozdział zaczyna się od kamieni z kwiatem (kojarzą mi się z inną pozycją wydawnictwa). Sam kwiat powraca w książce m.in. jako zakończenie rozdziału. Co ważne, części poprzedza zazwyczaj biała, niezapisana strona, która ładnie i estetycznie przenosi nas na dalsze kartki.
To dobry poradnik, który trochę zepsuł autor swoim tokiem narracji. Może to tylko moje odczucia. Mimo wszystko sama medytacja opisana na tylu stronach jest przedstawiona wyczerpująco i interesująco. Nie sądziłam np. że ludzie traktują medytację jako sztukę egoistów, co zresztą obala w jednym rozdziale autor. Mimo wszystko dowiedziałam się wielu rzeczy, co w ostatecznym rozrachunku uznaję na wielki plus.
Komu polecam? Tym, którzy interesują się medytacją, lecz nie mieli jeszcze okazji się nią zająć. Również tym, którzy już medytowali, ale im nie wyszło. Z tej książki dowiecie się dlaczego.

Bhante Henepola Gunarata to doktor filozofii, mnich, wykładowca na Uniwersytecie Amerykańskim, nauczyciel buddyzmu. Prowadzi szkolenia i kursy medytacji w Stanach Zjednoczonych, Europie i Australii. Jego prelekcje cieszą się ogromną popularnością.

Tematem "Medytacji buddyjskich" jest praktyka medytacji vipassana czyli medytacji wglądu. Sama medytacja nie jest łatwa gdyż wymaga dużo cierpliwości i czasu. Jak wiadomo często obu tych rzeczy nam brakuje. Jeżeli chcesz się pozbyć stresu i polepszyć swoje samopoczucie zarówno fizyczne jak i psychiczne to warto znaleźć czas i cierpliwość gdyż ta książka to świetny poradnik, który pozwoli Ci odzyskać harmonię. Mało tego, sprawi że nauczysz się kontrolować i nazywać swoje odczucia oraz zrozumiesz ludzi i otaczający Cię świat. Jednak by to otrzymać musisz praktykować.

Autor już na samym wstępie informuje czytelnika, że będzie używał prostego języka gdyż to właśnie on pozwala nam zrozumieć nowe rzeczy. Jak się później okazuje, dotrzymuje swojego postanowienia. Książka napisana jest językiem przystępnym i łatwym w zrozumieniu. Nie występują tu słowa, których czytelnik by nie znał. Podczas praktykowania medytacji wielu ludzi na początku się rozprasza. Nie ukrywajmy to najbardziej nas zniechęca. By wyjść naprzeciw temu problemowi Gunarata przedstawia sposoby na radzenie sobie z rozproszeniem. Jest to duży plus gdyż ta umiejętność przyda nam się nie tylko podczas medytacji ale również w codziennym życiu.

Jeżeli interesuje Was medytacja bądź chcecie się wyciszyć, zrelaksować i odzyskać harmonię gorąco Was zachęcam do sięgnięcia po ten poradnik. Jest to świetna książka, która przypadnie do gustu nie tylko zainteresowanym tym tematem, ale również innym którzy szukają sposobów na dobre samopoczucie i kontrolę wewnętrzną. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym.

• Medytacja
  • Wiedza/Poglądy/Filozofia zycia