Na krawędzi

Albatros
2013-09-01
2013-09-01
Jan Kraśko

naprawdę dobra książka z dobrym tempem. Autor charakterystycznie dla swoich książek przenosi co chwilę akcję w inne miejsce i opowiada historię innego bohatera co znacznie ją ożywia. Na początku wydaje się średnią książką lecz dzięki nagłym punktom zwrotnym i idealnemu końcowi książka naprawdę zasłużyła na miano świetnej. Bohater nie jest nad człowiekiem i nie ma super zdolności. Naprawdę warta przeczytania

Książkę można poruwnać do wyścigu formuły 1.
Niesamowite tempo i zawrotna akcja.
Główny bohater nie do końca wiadomo czy dobry czy zły zły.
Książka do szybkiego przeczytania bez powrotów do niej.

Książkę można poruwnać do wyścigu formuły 1.
Niesamowite tempo i zawrotna akcja.
Główny bohater nie do końca wiadomo czy dobry czy zły zły.
Książka do szybkiego przeczytania bez powrotów do niej.

Faktycznie. Książka ta to jak by seans filmu sensacyjnego. Szybko na temat, bez rozdrabniania się. Mamy tu przede wszystkim tempo, bohatera który nie do końca jest krystaliczny, antybohatera wcielenie czyste zło oraz innych przeciwników nie grzeszących delikatnością. Pojawia także się wzór szeryfa o niewzruszonych zasadach i moralności godnej pochwały. Dodajmy do tego że na stronicach trup ściele się gęsto...ufff...jest ostro. Wszystko tu jest czarne lub białe i takie także jest w rzeczywistości. To nie pozycja gdzie będziemy wysilali się umysłowo,szukać głębszych treści, ocierać się o zakamuflowane empiryczne wzloty i upadki. To po prostu czysta soczysta rozrywka...tak zwany odmózgawiacz...ale dobry. Lubie od czasu do czasu takie książki jest to fantastycznie "zmarnowany" czas

Czyta się jednym tchem.
Ciekawa i wciągająca.

Czyta się jednym tchem.
Ciekawa i wciągająca.

Książka powstała z inspiracji powieści "To nie jest kraj dla starych ludzi" C.McCarthego.Niezła ,trzyma w napięciu ,ale nieodparcie narzuca skojarzenia z pierwowzorem. Aż dziwne,że w USA znalazła się w 10-ce najlepszych książek 2011 r. Jednak przeczytać warto,chociaż dla niektórych może być zbyt brutalna.Tak jak pierwowzór mistrza.
Chris

Chris

Faktycznie King ma trochę racji w swojej opinii. To cholernie dobra książka, w sam raz na tutejsze nieistniejące 6,5 gwiazdki.
Na pewno nie jest to jedna z 10 najlepszych książek 2011 roku, jak sugeruje rzekomo Esquire.
Dobra książka jako typowy odmóżdżacz, pisana w filmowym stylu.
Akcja pędzi w oszałamiającym tempię, wątki pojawiające się znikąd, i na dokładkę kucharz-rzeźnik-seryjny morderca.
Czego chcieć więcej?

Dobra książka jako typowy odmóżdżacz, pisana w filmowym stylu.

Gdyby się dało, dałbym 6,5 gwiazdki. Powieść Waite'a jest jak dobry film sensacyjny. Wciąga, fabuła łapie za gardło i nie puszcza czytelnika do ostatniej sceny. Plus za postacie. Nie są czarno-białe, tylko złożone. Lektura "Na krawędzi" to dobry pomysł na chwilę odskoczni do rzeczywistości, zwłaszcza dla fanów akcji i dobrej sensacji.

Dobrzy ludzie, złe decyzje

Narkotyki, pieniądze, krew. Dużo krwi... Tak się żyje ''Na krawędzi''.

Kiedy Stephen King twierdzi, że jakaś książka jest ''cholernie dobra'', to mu ufam. Co mi szkodzi? Najwyżej się trochę ponudzę. Ale nie z książką Urbana Waite'a.

Waite jest autorem trzech docenionych przez krytyków powieści ('The Carrion Birds', 'Sometimes the Wolf' i 'The terror of living', u nas pod tytułem ''Na krawędzi''). Wciąż mało znany w Polsce, ale chyba czeka go w tej kwestii zmiana.

Bobby Drake i Phil Hunt, zastępca szeryfa i przemytnik, ten dobry i ten (czy aby na pewno?) zły. Różnią ich strony barykady, po których stoją, łączy nieumiejętność poradzenia sobie z przeszłością. Każdy z nich do dziś płaci za pewne błędy. Swoje lub bliskich. Ich drogi krzyżuje heroina.

Hunt wpada, ale ucieka. Ściga go Drake, choć to nie to jest największym problemem Phila. Czeka go jeszcze starcie z psychopatycznym płatnym mordercą, dla którego prawdziwe życie ma smak krwi. Na drodze staną mu też przemytnicy z Wietnamu. I najzwyklejszy w świecie pech.

Opowieść jest naszpikowana prochami, wystrzałami, trupami i krwią. Prawie każdy ściga lub jest ścigany przez prawie każdego. Ale oprócz ''zabili go i uciekł'' możemy znaleźć także pytania. Czy ten, kto robi złe rzeczy koniecznie musi być zły? Czy można naprawić dawne błędy? Czy nad przeszłością da się przejść do codzienności? Czy o swoich grzechach można zapomnieć? Na niektóre z nich nie dostaniemy jednak odpowiedzi.

Akcja przypomina serię z karabinu automatycznego. Nie daje chwili wytchnienia. Nie ma dłużyzn, niepotrzebnych dywagacji, widać, że liczba stron nie była sztucznie pompowana. Poza tym czyta się naprawdę szybko i przyjemnie. Nada się i na samotny wieczór z książką, i na długą męczącą podróż pociągiem.

Powieść ta nie stała się z miejsca moją ulubioną, i raczej nią nie zostanie. Mimo to, absolutnie popieram dających jej dobre noty. Muszę wspomnieć, że pozytywne wrażenie zrobiła na mnie również okładka polskojęzycznego wydania. Może nie jest mocno powiązana z treścią utworu, ale jej kolorystyka jakoś tak zachęca do wzięcia książki w swoje ręce. A potem otwarcia. I czytania, czytania...

Polecam przede wszystkim lubiącym sensację. Ale nie tylko. To naprawdę przyjemna w odbiorze lektura. Dla każdego, kto szuka dobrej rozrywki i możliwości zrelaksowania się, w czasie gdy bohaterowie utworu nie mają na to ani minuty.

Dobrzy ludzie, złe decyzje

Narkotyki, pieniądze, krew. Dużo krwi... Tak się żyje ''Na krawędzi''.

Dodaj cytat z książki Na krawędzi