Powrót posła

Julian Ursyn Niemcewicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Wydawnictwo Łódzkie
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
1975-01-01

Książka to komedia polityczna napisana w trzech aktach. Akcja komedii rozgrywa się w czasie przerwy Sejmu Czteroletniego w 1790 roku. Akcja książki rozgrywa się w domu Podkomorstwa, a autor przedstawił w niej konflikt stronnictw: utrzymania obecnych obyczajów i reform, a także patriotyzmu. W tle obserwujemy uczucie łączące Teresę i Walerego – dzieci posłów.
Książka...

Polityczna komedia. Gadulski to konserwatysta, a Walery to polityk oświecony. Wszystko jest dość jasne i proste. Konserwatyści nie chcą zmian, a ci oświeceni opowiadają się za reformami. Co ostatni to oczywiści ci "dobrzy", których zdanie jest przedstawione jako "właściwe". Od razu widać, jakie poglądy miał autor. Nie lubię takich jednoznacznych podziałów. Z kolei wymowa...

Cóż, jedna z gorszych lektur, które było mi dane do tej pory czytać. Nie rozumiem fenomenu stereotypowego przerysowania w komediach pisanych w oświeceniu, powiedziałabym raczej, że całe to "utarcie" jest czymś zdecydowanie irytującym. Żaden z bohaterów nie przypadł mi do gustu, właściwie można by powiedzieć, że żaden bohater nawet nie miałby jak przypaść mi do gustu. Wydaje...

Czyta się bardzo przyjemnie jak na klasykę, polecam.

Zostałam mile zaskoczona tym dramatem, bo przygotowałam się na naprawdę ciężką przeprawę, a dostałam przyjemną historię, która po prostu została opowiedziana w ciężki sposób (jaka epoka - taki styl, nie da się z tym nic zrobić).

Zabrałam się do czytania tej książki z myślą, że wypada przeczytać, bo to jakaś klasyka (coś tam kołatało mi się z lekcji j. polskiego) i z nastawieniem na trudną przeprawę. Tymczasem ku mojemu zaskoczeniu czytało się bardzo szybko i właściwie uważam za coś niesamowitego fakt, że komedia napisana ponad 200 lat temu nadal może nas bawić.

Lektura obowiązkową dla każdego polityka ;-)

Akcja rozgrywa się w domu podkomorstwa w czasie przerwy Sejmu Czteroletniego w 1790 roku. W dramacie ukazano zwolenników dwóch obozów politycznych: konserwatystów (starosta Gadulski) i reformatorów (podkomorzy, jego żona i Walery).

Szarmanckiemu zależy na posagu przyszłej żony, Teresy.

Patriotyczny dramat w komediowej scenerii,który czyta się lekko,łatwo i przyjemnie.

2 265
  • Dramat
  • Literatura polska
więcej mniej

Julian Ursyn Niemcewicz Powrót posła Zobacz więcej

Okładka książki Polska jest mitem. Nowe dramaty Łukasz Pawłowski, Przemysław Pilarski
9,0
Polska jest mi... Łukasz Pawłowski,&n...