Oczy dziecka

2000-01-01
2000-01-01
83-7120-774-3
Jan Pyka

Bardzo udany, błyskotliwy thriller prawniczo - psychologiczny. Związek dwojga prawników rozpada się. Mąż próbuje odegrać się na żonie i jej kochanku, a ofiarą konfliktu pada ich mała córeczka. Wszak najłatwiej zranić matkę, krzywdząc jej dziecko. Ale sprawa nie jest taka prosta, na jaką wygląda. Fabuła wciąga i trzyma w napięciu. Autor podejmuje trudny temat molestowania seksualnego dziecka i mocno skupia się na sferze psychicznej dziewczynki. Ale jednocześnie nie nadużywa i nie przynudza naukowymi wywodami.
Książka warta przeczytania, intryguje wartką akcją i niebanalnym podejściem do tematu.

Tematyka molestowania dzieci przez dorosłych nie schodzi z łam gazet i jest intensywnie obecna we wszystkich innych mediach. Analizuje się niemoralne zachowanie, próbuje się szukać prawnych rozwiązań, podejmuje się konkretne działania. Psychologowie zastanawiaj się, jak rozwiązać ten problem, co robić z tikami ludźmi, czy można im pomóc. W tym wszystkim gdzieś gubi się najbardziej poszkodowane i narażone na olbrzymie traumatyczne doświadczenia dziecko. Nie zawsze potrafi wprost powiedzieć, że działo się coś złego, nie zawsze umie nazwać to, czego było świadkiem. Ocena czynu, bezsprzecznie jednoznaczna, nabiera jednak innych barw, gdy okazuje się, że osobą krzywdzącą jest ktoś z najbliższych - Tata. Jednocześnie ktoś inny zostaje dla odwrócenia uwagi o to posądzony. I tak zderzają się nam dwie postawy społecznie groźne i niszczące człowieka. Pierwsza dotyczy pokrzywdzonego dziecka i wszystkich konsekwencji, które będą jego udziałem w dalszym życiu, druga związana jest z kłamliwym posądzenia o dokonanie tego czynu. Odium, które spada na taka osobie praktycznie wyklucza ją ze społeczeństwa. Postawmy sobie dwa pytania, jak zapobiegać złu, któremu na imię molestowanie dziecka i karać rzeczywistych sprawców, i jak powstrzymać machinę medialną przed wydanie wyroku, by nie skrzywdzić niewinnego człowieka. Takie dylematy dotykają bohaterów tej książki, a wszystko to osadzone w skomplikowanych relacjach dorosłych ludzi, którzy podejmują decyzje o rozstaniu i chcą budować swoje nowe życie. A w tym wszystkim, to, z czym lepiej – gorzej radzą sobie dorośli, niestety w ogromnym stopniu negatywnie wpływa na rozwój i kształtowanie osobowości dziecka. A gdy do tego dochodzą problemy molestowania, nawet najsilniejsze z dzieci nie będzie w stanie sobie poradzić. Świetnie napisany thriller, z pogłębioną analizą psychologiczną zjawiska, z wszechstronną oceną rożnych konsekwencji i cały czas zaskakującą akcją, do końca trzymającą w niepewności i nie pozwalającą oderwać się od książki.

• ✿ XAFter 2000
  • Thriller prawniczy
  • Biblioteczka domowa IV
  • Posiadam EBOOK
  • A Posiadam
  • Posiadam :)
  • Thriller, sensacja

Dodaj cytat z książki Oczy dziecka