Gdy inni dziećmi są

Okładka książki Gdy inni dziećmi są Janina Dziarnowska
Okładka książki Gdy inni dziećmi są
Janina Dziarnowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
1969-01-01
1969-01-01

Sama nie wiem co mam myśleć o tej książce. Matka walcząca o prawa robotnicze pod sztandarem komunizmu, pozostawia dwunastoletniego syna pod opieką ojca. Ten zaś wywodzi się ze środowiska z którym to rozwijający się powoli komunizm pragnie walczyć. Młody nasiąka następującym ustrojem. Zderzają się dwa światy, a on stoi pośrodku, ma wybór. Myślę, że każdy może sam ocenić bohaterów. Nie ma jednak wątpliwości po której stronie stoi autorka ;-). Natomiast mogę rzec, że jeśli wyważymy poglądy polityczne i rozsądnie do tego podejdziemy stojąc z boku (wiem, że niełatwo nie osądzać ;-)),to sama lektura da się przeczytać :)

O matuchno co za propaganda z czasów wczesnego PRL-u,tak czołobitna ,że aż zabawna w swej ociekającej miodem jedynej ,słusznej ideologii;na makulaturę szybciutko i zapominamy.

1982

Socrealizm na ostro (bohatersko) może być zabawny, socrealizm na słodko (sentymentalnie, łzawo) - jak w przypadku opowieści o przygodach Huba tęskniącego do "mamusi" (tak w książce),która gnębiona przez sanacyjnych siepaczy musiała wyjechać do ZSRR, wywołuje ziewanie albo i nudności. No może nie do końca - gdy się pomyśli co spotkało matkę Huba (o czym Dziarnowska musiała doskonale wiedzieć) - robi się trochę zimno i już nie jest tak słitaśnie.

Musiałam przeczytać, bo była lekturą. Niechętnie po nią sięgnęłam i po kilkunastu stronach ... przepadłam. Przeczytałam "jednym tchem", jak i równie dobrą jej kontynuację "Gdy spada lawina". Na przestrzeni lat wracałam do nich kilkukrotnie. Polecam!

Książka po pierwszych rozdziałach zrobiła na mnie wrażenie obrzydliwej komunistycznej agitki, i może w pewnym sensie miała taką pełnić rolę w czasie jej wydawania (lata 60.) czy wznowienia (lata 80.),ale nie jest jednak tak jednowymiarowa, jak by się mogło wydawać.
Akcja powieści toczy się w Polsce międzywojennej. Bohaterem jest dwunastoletni Hub (Hubert),wychowywany samotnie przez matkę - inteligentkę trzymającą z konspirującymi komunistami. W ich mieszkaniu trwa przeszukiwanie, cywilni policjanci znajdują w końcu tzw. woskówki z nielegalną treścią i zabierają matkę chłopca do aresztu.
Książka jest niejako obrazem tworzenia się w odrodzonej Polsce ruchu robotniczego, rzuca światło na życie polityczne tamtych czasów, porusza tematy społeczne i ekonomiczne. Jest ciekawie napisana, czyta się ją jak powieść sensacyjną. Wartka akcja i wiele ciekawych postaci nie pozwalają się przy niej nudzić. Zawiera wiele odniesień do książek z tamtego okresu o podobnej tematyce (np. "Szerszeń" Ethel Lilian Voynich czy "Płomienie" Stanisława Brzozowskiego) oraz cytaty z utworów rewolucjonistycznych - sam tytuł książki jest zaczerpnięty z "Hymnu młodzieży robotniczej"
Chętnie poznałabym także jej kontynuację pt. "Gdy spada lawina".

Jest to opowieść o młodym człowieku, który żyje w czasach, gdy żyć jest trudno... Opisuje jego życie, decyzje podejmowane aby znaleźć swoje miejsce w świecie, a co za tym idzie i konsekwencje tych czynów. Jest to przejmująca opowieść, która trafi do serca wielu czytelników. Polecam bo jest one przedstawiona z perspektywy bardzo młodego człowieka stojącego na rozstaju dróg. A to w którą stronę pójdzie zadecyduje o jego losach, osobowości i podejścia do świata.

Powieść socrealistyczna.
Mama małego Huba zostaje aresztowana za nielegalną działalność w partii. Chłopiec musi radzić sobie sam, co przyspiesza jego dorastanie.
Książkę czyta się łatwo i przyjemnie, aczkolwiek przesycona jest socjalistyczną propagandą. Bohaterowie heroicznie pokonują przeszkody na drodze budowy socjalizmu, widoczna jest wyraźna granica pomiędzy złymi inteligentami i dobrymi "towarzyszami".

A skąd tytuł powieści? Oto fragment hymnu Związku Młodzieży Socjalistycznej.:

Pracować nam kazali

Na egzystencję swą,

Jesteśmy już dojrzali,

Gdy inni dziećmi są.

Na nogach naszych łańcuch grzmiał

I w takt poruszeń naszych drżał.

Jesteśmy młodą gwardią...

Powieść socrealistyczna.

• Dzieciństwo
  • Z dzieciństwa i troszkę później :)
  • Lit. polska
  • T. Władza i rządy
  • Przeczytane w 1984

Dodaj cytat z książki Gdy inni dziećmi są