Anatomia stretchingu

Okładka książki Anatomia stretchingu Arnold G. Nelson
Okładka książki Anatomia stretchingu
Arnold G. Nelson Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii poradniki
poradniki
Stretching anatomy. Your illustrated guide to improving flexibility and muscular strength
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7377-379-0
Łukasz Głowacki
sport wysiłek fizyczny zdrowie trening

Okładka książki Anatomia stretchingu – kompletny, ilustrowany przewodnik. Nowe, rozszerzone wydanie Jouko Kokkonen, Arnold G. Nelson
Anatomia stret... Jouko Kokkonen, Arn...

Okładka książki Suplementy żywnościowe dla sportowców Frédéric Delavier, Michael Gundill
Suplementy żyw... Frédéric Delavier,&...
Okładka książki Księga związków, podrywu i seksu dla kobiet. Jan Gajos, Krzysztof Król
Księga związkó... Jan Gajos, Krzyszto...
Okładka książki Mistrz ciętej riposty Patrick Fanning, Lisa Frankfort
Mistrz ciętej ... Patrick Fanning, Li...

Posiadam wersję angielską. Jeżeli kideykolwiek dochrapałeś się jakiejś kontuzji, a wcześniej czy później się jej dochrapiesz jeśli spędzasz aktywnie czas, to to jest pomocna kniga.

Widzę tutaj opinie z których można zrobić kolejną książkę ;) Wiec ja napisze króciutko.

Książka wykonana profesjonalnie, w naprawdę świetnej jakości (adekwatnej do ceny). Bardzo dużo informacji i pełna gama ćwiczeń, chyba jeden z lepszych polskich podręczników o rozciąganiu... Nie dałem mu maksimum, ponieważ brakuje mi tutaj bardzo istotnych informacji dotyczących samych metod rozciągania. Dynamiczne, statyczne, izometryczne itp... brakuje tez,informacji o negatywnych skutkach, nie umiejętnego rozciągania. Co jest bardziej ważne, niż samo rozciąganie, przekonałem się o tym osobiście.

Wraz z nadejściem wyższych temperatur wielu z nas zaczyna myśleć o zwiększeniu intensywności wykonywanych ruchów. Zarówno wisząca skóra, jak i pozostała po zimie oponka przestają być mile widziane, bo przecież latem trzeba się jakoś w stroju kąpielowym prezentować. Ukrywać nie będę, że również i mi zdarza się pracować nad swoją kondycją. Ponieważ nie stać mnie na prywatnego trenera z przyjemnością sięgam po wszelkie dostępne poradniki, które wyjaśniają, jak powinno się ćwiczyć w sposób prawidłowy czyli tak aby nie doprowadzić się do jakiejkolwiek kontuzji.

Stretchingiem zaczęłam się interesować stosunkowo niedawno. Zaintrygował mnie on ponieważ, nie dość, że składa się z dowolnie ułożonych serii nieskomplikowanych ćwiczeń, to dodatkowo powoduje rozciągnięcie mięśni i zwiększenie ich elastyczności. Tym sposobem w me ręce trafił poradnik "Anatomia stretchingu" autorstwa Arnolda G. Nelsona i Jouko Kokkonen.

Mimo iż okładka sprawia dość przeciętne wrażenie to, co się pod nią kryje okazało się być w każdym stopniu zadowalające.

Poradnik rozpoczyna się wstępem wyjaśniającym po co i jak należy się rozciągać oraz jakie programy zostały zawarte w książce wraz z ich stopniami zaawansowania (czyli ile czasu należy wykonywać dane ćwiczenia). Po słowach wprowadzających następuje siedem rozdziałów podzielonych tematycznie w zależności od części ciała, której dotyczą. Dzięki takiemu rozróżnieniu dane jest nam dowiedzieć się więcej o następujących jednostkach naszego ciała:
Rozdział I: Szyja
Rozdział II: Barki, grzbiet i klatka piersiowa
Rozdział III: Ramiona, nadgarstki i ręce
Rozdział IV: Dolna część tułowia
Rozdział V: Stawy biodrowe
Rozdział VI: Stawy kolanowe i uda
Rozdział VII: Stopy i podudzia

Każdy rozdział skomponowany został według prostego schematu. Najpierw zapoznajemy się z dokładnym opisem mięśni znajdujących się w obrębie odpowiedniej części ciała oraz z ich znaczeniem dla naszego funkcjonowania. Następnie przechodzimy do ćwiczeń. Tu należy wspomnieć, że są one bardzo dokładnie przedstawione przy pomocy oznaczonych w każdy możliwy sposób rysunków. Oprócz tych niezwykle dokładnych grafik opisany został też sposób wykonywania ćwiczenia, a całość dodatkowo opatrzono komentarzem (często zawierającym wskazówki, które jeszcze bardziej ułatwiają dany trening). Co więcej na końcu każdego z rozdziałów zamieszczono tabelkę z rozpiską, które mięśnie angażowane są przy odpowiednich ruchach.

Muszę przyznać, że ćwiczenia zaproponowane w "Anatomii stretchingu" okazały się proste, przyjemne i dla mnie idealne. Dość szybko zauważyłam, że jestem po nich lepiej rozciągnięta i autentycznie lepiej dzięki nim funkcjonuje. Na ogromny plus zasługuje zwłaszcza strona graficzna poradnika. Przyczynia się ona bowiem do tego, że każdy laik jest w stanie zrozumieć nad jakim mięśniem w danym momencie pracuje. Skoro już o mięśniach mówię: warto zauważyć, iż każdy muskuł opatrzony został zarówno swą nazwą polską jak i łacińską, dlatego sądzę, że książka ta nadaje się też dla osób chcących wzbogacić (lub utrwalić) swoją wiedzę z zakresu anatomii.

"Anatomia stretchingu" nauczyła mnie być bardziej świadomą swego ciała. Dodatkowo niektóre z ćwiczeń zaproponowanych w tym poradniku wprowadziłam do swej codziennej gimnastyki, przez co jestem lepiej rozciągnięta, a moje ciało elastyczniejsze. Polecam ją wszystkim ze szczególnym zaznaczeniem osób, które pragną poczuć się lepiej przy niedużej ilości ruchu.

Czy może być coś bardziej przyjemnego, niż poranne, błogie przeciąganie się w łóżku? A czy wiecie, że owo przeciąganie się jest niczym innym, jak stretchingiem?
Stretching to, najogólniej ujmując, zestaw ćwiczeń fizycznych, które polegają na rozciąganiu mięśni w celu ich uelastycznienia i ogólnego „rozruszania”. Polega na kilkunastosekundowym napinaniu mięśni, powolnym ich rozluźnianiu i rozciąganiu przez następne kilkanaście sekund.

Książka Arnolda G. Nelsona jest przejrzystym, bogatym w treść i ilustracje poradnikiem,
w którym znaleźć można wszelkie podstawowe informacje na temat tego rodzaju ćwiczeń.
W pierwszej części książki znajdują się wiadomości dotyczące rodzajów rozciągania i korzyści z niego płynących. Anatomia stretchingu podzielona jest na 7 rozdziałów:
- Rozciąganie mięśni szyi;
- Rozciąganie mięśni obręczy barkowej, grzbietu i klatki piersiowej;
- Rozciąganie mięśni ramion, nadgarstków i rąk;
- Rozciąganie mięśni dolnej części tułowia;
- Rozciąganie mięśni stawu biodrowego;
- Rozciąganie mięśni stawu kolanowego i ud;
- Rozciąganie mięśni podudzia i stóp.

Każde ćwiczenie rozciągające opatrzone jest ilustracją (jak na okładce!),na której zaznaczone są mięśnie aktywne podczas jego wykonywania. Opisane są one zarówno polską, jak
i łacińską nazwą, co przy okazji daje nam szansę poznania mięśni, o których często nie wiemy nawet, że istnieją i za ruch jakiej części ciała odpowiadają.

Największymi atutami książki, obok szczegółowego opisu ćwiczeń, jest jej szata graficzna. Podobnie jak w przypadku książki "Joga. Ilustrowany przewodnik anatomiczny", również ta pozycja wydana jest na kredowym papierze, co znacznie zwiększa jej, i tak już wysoką, atrakcyjność. To niezwykle przydatna pozycja dla wszystkich, którym zależy na ogólnej poprawie gibkości, wytrzymałości i siły mięśni, zmniejszeniu ich bolesności (kogo nie boli szyja po długotrwałym czytaniu, ręka w górę),czy zwiększeniu mobilności stawów. Warto wspomnieć także o tym, że dzięki stretchingowi zmienia się na lepsze ogólna postawa ciała, co nie pozostaje bez znaczenia dla tych, którym zdarza się tkwić w zgarbionej pozycji.

Wypróbowałam już na sobie wszystkie ćwiczenia z książki. Choć ćwiczę w domu codziennie od ponad pięciu miesięcy, dopiero po stretchingu poczułam się przyjemnie rozciągnięta i elastyczna. Ćwiczenia tego typu szalenie relaksują, a ich największą zaletą jest, że nie są bardzo męczące, a ich wykonanie nie zajmuje dużo czasu. Dlatego też polecam, bo warto!

• Sport
  • KONIECZNIE muszę przeczytać!
  • Papier
  • Wygrałam/dostałam
  • Uroda/Kuchnia/Zdrowie

Dodaj cytat z książki Anatomia stretchingu