Dotyk Japonii

2005-01-01
Myoshu Agnes Jędrzejewska
Japonia kultura historia Japonii eseje

2051

Spodziewałam się więcej po tej książeczce, naiwnie zakładając, że Japończyk, piszący o zjawiskach, jakie uważa za kluczowe dla zrozumienia japońskiego ducha, odsłoni rąbek jakiejś tajemnicy, niedostępnej nam, europejskim profanom. :-) Niestety, rozczarowałam się.
Przede wszystkim eseje te robią wrażenie napisanych przez amatora - wrażliwego, o sporej wiedzy, oczytanego, ale jednak amatora. Są powierzchowne, anonsowane w tytułach rozdziałów zagadnienia są ledwie dotkniętee, a Autor zbacza z głównego tematu w niewiele wnoszące, a czasem wręcz niezrozumiałe dygresje. Brak tu jakiejkolwiek systematyczności i dyscypliny, nieczytelna pozostaje metodologia.
Nie jest też jasne, dla kogo tak naprawdę ta książka jest przeznaczona: dla Japończyków, czy całej reszty? Sporo w niej fragmentów, które aż się proszą o jakieś dodatkowe wyjaśnienie (którego jednak próżno szukać),co sugeruje, że Autor, zakładając pewną wspólnotę kulturowego doświadczenia, myślał jednak przede wszystkim o czytelniku japońskim.
Zaletą jest nieco inny niż nasz sposób widzenia opisywanych zjawisk i rozmaite ciekawe drobiazgi, pojawiające się na marginesie głównych rozważań (np. niezbyt u nas znany fakt, że gejszami na samym początku byli mężczyźni). Można przeczytać, ale można też tego nie robić, wielkiej straty nie będzie.

Niby pomysl ciekawy - zbior esejow na rozne tematy, ale niestety, eseje te sa slabe (i co z tego, ze autorstwa Japonczyka?),wlasciwie o niczym, a polszczyzna kulawa. Niby tlumaczyla to zona autora, ale po skladni zdan widac, ze z angielskiego i to z duza pomoca slownikow/translatorow czy innych "pomocy". Nie, zdecydowanie odradzam lekture, jak autorom zal bylo czasu, zeby chocby te polszczyzne jakos przeredagowac, mnie tym bardziej zal czasu to czytac.

Książka skłąda się z cykli esejów opisujących Japonię dawną i współczesną. Możemu tu znaleźć informacje o kulturze, historii, języku i zwyczajach tego kraju. Zbiór bardzo ciekawych faktów, pisanych lekkim i dostepnym językiem.
Dla wszytskich, których pociąga ta tematyka ale także dla tych, którzy chcieli by poznać Kraj Kwitnącej Wiśni.

• Japonia
  • Orient
  • Moje opinie/ recenzje
  • Estetyka
  • Japonia - Szukam
  • Etnologia, antropologia kultury, socjologia, polityka
  • Japonia ♥

Dodaj cytat z książki Dotyk Japonii