Wojna i pokój, tom III-IV

Zielona Sowa
2010-01-01
2010-01-01
Jarosław Iwaszkiewicz
Tołstoj Wojna i pokój Powieść historyczna Wojny napoleońskie Zielona Sowa Złota Seria

\/ \/ \/

\/ \/ \/

Pokaż mimo tovideo - opinia

Nie wiem jak mogłem tyle lat zwlekać z sięgnieciem po tą pozycje. Powieść jest wspaniała, urzekająca. To dowód (kolejny w moim przypadku...) żeby koniecznie sięgać po arcydzieła literatury światowej.

Klasyka.
Bardzo ciekawy obraz społeczeństwa carskiej Rosji na początku XIX w. Nie obejmuje wprawdzie pełnego spektrum klas społecznych, bo najniższa klasa chłopska w zasadzie jest tylko wspominana np. że arystokrata kupił wspaniałego psa myśliwskiego za 3 chłopskie rodziny.
Opis arystokracji nie jest jednak pozbawiony szyderstwa. Wytknięte są jego wady, wskazana próżność oraz spryt w jak najlepszym ustawieniu się w życiu. Bohaterowie prowadzą zabiegi i intrygi mające na celu zyskowny ożenek lub zamążpójście, a także uzyskanie protekcji w karierze.
Osobnym i arcyciekawym wątkiem jest wojsko rosyjskie, nazwane przez autora klasą próżniaczą, oraz prowadzenie działań wojennych. Dowództwo wojskowe składa się z arystokratów, którzy zajmują swoje wysokie stanowiska dowódcze na podstawie pochodzenia i miejsca w hierarchii społecznej, a nie na podstawie ukończonych szkół wojskowych lub doświadczenia bojowego. Dlatego w prowadzeniu działań wojennych ważniejsze jest zadanie carewicza, który o prowadzeniu wojny nie ma zielonego pojęcia, niż wiedza i doświadczenie wojskowego. Skutek tego musiał być opłakany.
Styl powieści jest bardzo przyjemny w czytaniu. Szczypta humoru wpleciona w fabułę sprawia, że nie można się od książki oderwać.

Klasyka.

Gdzie w tym jest jakieś arcydzieło litości.

Nudna telenowela.

Gdzie w tym jest jakieś arcydzieło litości.

Nudna telenowela.

Do takich powieści podchodzi się pewną atencją, ale i z zaciekawieniem, jak i oczekiwaniami. Pierwsze dwa tomy epopei Tołstoja okazały się czytelniczą ucztą. Styl literacki, sposób narracji, ukazane wydarzenia i losy bohaterów sprawiają, że ciężko oderwać się od tekstu.

„Wojna i pokój” to niesamowita i porywająca powieść osadzona w okresie wojen napoleońskich, opowiadająca nie tylko ich historię z perspektywy pól bitewnych, ale przede wszystkim koncentruje się na losach czterech arystokratycznych rodów: Rostowów, Bołkońskich, Kuraginów i Bezuchowów. Tołstoj doskonale nakreśla niemal każdą z wielu postaci powieści, które są głęboko rozwinięte, co pozwala zrozumieć ich motywację. Tworzy również mnogość powiązań i relacji międzyludzkich.

Wielowarstwowa fabuła obejmuje wiele wątków i wydarzeń związanych zarówno z wojną z Napoleonem (który w towarzystwie innych autentycznych postaci jak car Aleksander I, generał Kutuzow czy książę Bagration, jest jej bohaterem),jak i życiem społecznym i rodzinnym rosyjskiej arystokracji. Tołstoj bardzo dokładnie i realistycznie opisuje wydarzenia historyczne związane z samą wojną, co również sprawia, że czytelnik może mieć wrażenie uczestnictwa w nich, jak i codzienne życie ludzi tamtego okresu. A jednocześnie skupia się na losach głównych postaci, ich miłościach, tragediach, czy poszukiwaniu sensu życia.

Przy tym Tołstoj porusza wiele uniwersalnych tematów, takich jak miłość, wojna, polityka, moralność i stawia egzystencjalne pytania. Zastanawiałem się nad fenomenem tej powieści i wydaje mi się, że to właśnie te uniwersalne treści, jak i głębokie refleksje na temat życia sprawiają, że powieść jest zrozumiała i aktualna, niezależnie od kultury czy czasu.

Akcja może niezbyt wartka, ale świetnie napisana.

Akcja może niezbyt wartka, ale świetnie napisana.

Wciągająca, pięknie napisana. Ogromny i porywający świat. Mistrz Tołstoj.

Wciągająca, pięknie napisana. Ogromny i porywający świat. Mistrz Tołstoj.

Lew Tołstoj – Wojna i pokój (1869) (9)

Lew Tołstoj – Wojna i pokój (1869) (9)

„Wojna i pokój” Tołstoja, to wybitne dzieło napisane z ogromnym rozmachem. Jestem pod dużym wrażeniem tej powieści. Wydawało mi się że czytanie prawie 2000 tyś stron rozbite na 4 tomy, zajmie mi około 21 dni czytania, a tak naprawdę przez te cztery tomy przepłynąłem w 10 dni.
Pierwszy tom nieco mnie zmęczył, przyznam szczerze i byłem przekonany że będzie to nie lada przeprawa, ale potem tak mnie wciągnęła fabuła że nie mogłem się oderwać od czytania, równocześnie oglądałem ekranizacje Wojny i Pokój nie wyprzedzając tego co jeszcze nie przeczytałem w książce.

Wojna i Pokój - to będzie kolejna pozycja Lwa Tołstoja po Annie Kareninie (którą czytałem trzykrotnie) do której będę w swoim życiu wracał.

Po przeczytaniu nasuwa się myśl, refleksja...po co komu te wszystkie wojny w których ginie tylu żołnierzy po obu stronach konfliktu i tyle niewinnych cywilów. Tysiące matek dostaje zawiadomienie o śmieci syna na wojnie.
To wszystko jest straszne, tym bardziej że obecnie na ŚWIECIE mamy kolejny straszny konflikt i nie wiemy w którym kierunku to pójdzie ?

Wybitna, od samego początku wciągająca. Uwielbiam historię, ale nie jestem w stanie teraz ocenić, czy wątki miłosne w tej książce mnie bardziej niezaciekawiły. Pełna dramaturgia i wojna z Napoleonem z perspektywy rosyjskiej. Jedyne przy czym mi cierpła skóra to apologia Kutuzowa, ale w pełni to akceptuję wszak rodak o rodaku nie będzie pisał źle.

• Literatura rosyjska
  • Klasyka