Królewskie faworyty w Anglii

Ossolineum
1992-01-01
1992-01-01
Hanna Szłapka

Książka napisana dość pospiesznie. Na stosunkowo niewielkiej liczbie stron, Ch. Carlton stara się ukazać pozamałżeńskie życie erotyczne władców Anglii, od epoki królestw anglosaskich we wczesnym średniowieczu, do czasów sobie współczesnych, czyli do 1990 r. (co prawda, kolejne skandale na dworze brytyjskim dopisały nieoczekiwany komentarz do końcowych wywodów Autora). Okres średniowiecza Ch. Carlton omawia bardzo skrótowo, niejako z obowiązku, można odnieść wrażenie, że epoka ta zbytnio go nie interesuje, albo też nie jest w tej dziedzinie specjalistą. Na pewniejszy dla siebie grunt wkracza w czasach Tudorów i odtąd opisy kolejnych romansów stają się obszerniejsze (chociaż nadal raczej krótkie). Minusem książki jest ta właśnie skrótowość, na przestrzeni niewielu stron Autor zasypuje czytelników mnóstwem informacji, w szczególności charakterystykami kolejnych monarchów oraz ich nader licznych kochanek. Aby wchłonąć ten natłok wiadomości potrzebna jest spora wiedza na temat dziejów Anglii jako takiej, czytelnik mniej zorientowany może łatwo utonąć w natłoku osób i wydarzeń. Tym bardziej, że zdarzają się wcale liczne omyłki i niekonsekwencje odnośnie dat czy nazwisk (może to jednak wina niestarannej, polskiej redakcji i korekty). Może lepiej byłoby skupić się na kilku, kilkunastu wybranych postaciach i przedstawić je obszerniej w formie swego rodzaju pocztu?

książka opisuje kobiety władców Anglii od jej początku aż do lat 90.XX wieku. Jest to streszczenie rządów każdego króla wraz z jego życiem pozamałżeńskim a wraz z tym idące afery i skandale. Książka na deszczowe wieczory,czyta się ją szybko,a rozdziały przystępnej długości. Minusy- sami panujący dość krótko opisani, czasem można się pogubić kto z kim i dlaczego,choć autor starał się zachować chronologiczność. taka lektura na odstresowanie :)

• Stosik biblioteczny
  • 1g) Biografie/Autobiografie