Iron Maiden. Historia Żelaznej Dziewicy

2011-06-01
2011-06-01
Marek S. Fog
Iron Maiden heavy metal

Trochę nie wiadomo dla kogo jest ta książka. Jeżeli do zagorzałych fanów IM (jakim niewątpliwie jest sam autor) to za mało ciekawych szczegółów, które takowych fanów mogłyby zainteresować. Jeżeli autor chciał komuś mniej zainteresowanemu IM, przedstawić ten zespół, to robi to w sposób tak nachalnie narzucający punkt widzenia pt: "Iron Maiden jest najlepszym zespołem na świecie", że chyba takie osoby nie będą w stanie przeczytać tego do końca bez lekkiego zażenowania :)

Książkę czytało się super, bo napisana jest lekko i przyjemnie, ale sam jestem psychofanem IM, więc dla mnie taka forma była ok, co nie znaczy, że wszyscy ją w ten sposób przyjmą. Brakuje też ciekawych informacji, niewiele jest o początkach zespołu i tutaj zdecydowanie więcej się dowiemy od Micka Walla. Na temat zmian w składzie zespołu też jest niewiele, autor ewidentnie nie chce nikomu zrobić krzywdy i właściwie każdą decyzję uważa za dobrą, nawet jeżeli są to decyzje ze sobą sprzeczne :)

Od pierwszych stron książki widać, że autor jest oddanym fanem zespołu. Wydaje mi się, że z tego powodu biografia jest wygładzona i nie ma w niej miejsca na słowa krytyki oraz ostrzejsze spojrzenie na niektóre sytuacje. Na plus książki działa to, że autor przeprowadził wiele wywiadów z muzykami przez lata, które połączył w zgrabną całość i przeprowadza nas krok po kroku przez historię Iron Maiden, ich inspiracje oraz dorzuca ciekawe anegdoty.

Uwaga!!! Totalnie nieobiektywna książka o Iron Maiden, co nie oznacza, ze jest to totalna klapa. Mimo, że wychwalanie Ironów i ujmowanie innym artystom(zespołom)jest widoczne na każdym kroku, to książkę czyta się lekko. Pod względem treści i zawartych w niej faktów jest to całkiem niezła pozycja.

zasłużoną krytykę tej książki znajdziesz tu:

Ja tylko dodam że trochę wybrania się ona wielką ilością cytatów i fragmentów wywiadów.

zasłużoną krytykę tej książki znajdziesz tu:

Książkę czyta się z dużym zainteresowaniem, autor jednak bez wątpienia kocha Ironów miłością bezgraniczną, przez co krytyki wobec Żelaznej Dziewicy jest tutaj jak na lekarstwo :D

Czytanie książek o zespołach heavy metalowych, to raczej nudna czynność. Mam na myśli perspektywę raczej starego łobuza, za którego się uważam. Jest tak, bo za stary jestem na tak infantylną idolatrię, czy nienaturalny zachwytu nad właściwie prostą interpretacją bluesowo-rockowych patentów. Jednak trzeba przyznać Iron Maiden, to rozpoznawalna w świecie marka i każdy twórca rockowej kapeli, może ich uważać za wzór doskonałości w tej materii. Nie ma drugiego, tak spójnego i tak wizualnie przemyślanego konceptu w świecie ciężkiej muzyki. Wydaje mi się, że również galopujące i napadające brzmienie przeszyte tekstami o przetrwaniu, walce, wojnie, brytyjskości. To wszystko jest czymś integralnym i uwagi godnym. Zwłaszcza dla mnie. Kogoś kto usłyszał ich pierwszy raz w piwnicy starego bloku, porzucił hip-hop i nie może się otrząsnąć, po 15 latach słuchania...

Wiele osób zarzuca książce, że jest napisana w mocno stronniczy sposób. By może jest to fakt, aczkolwiek uważam, że najlepszą osobą, która może napisać czyjąś biografię jest oddany fan zespołu, pisarza, kogokolwiek o kim pisze. Pozycja obowiązkowa dla fanów Żelaznej Dziewicy :)

Bardzo ciekawie opisana biografia mojego ulubionego zespołu heavymetalowego :)
Jest pełna zabawnych treści, lubię ją czytać od strony, jaka mi się otworzy.

Bardzo ciekawie opisana biografia mojego ulubionego zespołu heavymetalowego :)
Jest pełna zabawnych treści, lubię ją czytać od strony, jaka mi się otworzy.

Bogata i wyczerpująca bografia zespołu. Wada: napisał ją - co wciąż podkreśla - wielki fan Iron Maiden, co rzutuje na jej obiektywność. Słaba tez oprawa ilustracyjna książki. Ale żródło wiedzy o zespole ogromne.

Bardzo dobrze opisana historia jednego z największych heavy metalowych zespołów na świecie.

• Muzyka
  • Biografie