Wyspa Artura

1960-01-01
1960-01-01
2005-01-01
Barbara Sieroszewska
powieść dorastanie dojrzewanie Włochy literatura włoska rodzina nastolatek wrażliwość miłość samotność

czy jest tutaj ktos kto posiada tę książkę i chciałby odsprzedać/pożyczyć? poluję od dawna, ale niedostępna albo znika w mgnieniu oka :)

Napisałam w opinii o najnowszej książce Ferrante, że nie byłoby jej , gdyby nie Morante. Podtrzymuję. Wszyscy padają na twarz przed tajemniczą, kryjącą się za pseudonimem (bo nie wierzę, że to mężczyzna) autorką, a zupełnie zapomnieli o jej znakomitej poprzedniczce.
"Zakłamane życie dorosłych" bardzo blaknie przy "Wyspie Artura". To jest naprawdę piękna, wnikliwa, mądra i rzeczywiście magnetyzująca powieść o dojrzewaniu.
"Storia" czeka na pierwsze tłumaczenie, a "Wyspa Artura" i "Kłamstwo i czary" na nowe.

Trochę przegadana, kultowa włoska powieść i nieco trącąca myszką. W krajach anglojęzycznych ukazało się nowe tłumaczenie i to wyszło książce na dobre. Polskie tłumaczenie, sprzed pół wieku,utrudnia czytanie ponieważ dodatkowo sentymentalizuje zdrobnieniami i epitetami, które dzisiaj wydają się naiwne. Jeśli jednak ktoś lubi Neapol, a szczególnie wyspę Procidę, jeśli ktoś lubi powieści o nadwrażliwych, dojrzewających chłopcach i ich niesympatycznych ojcach, to oczywiście polecam.

POWIEŚĆ O CHŁOPIĘCEJ DUMIE, KTÓREJ WYDAJE SIĘ, ŻE JEST MĘSKA.

Proces dojrzewania zafascynowanego ojcem, wychowującego się bez matki, ale z macochą chłopca i związany z tym mizoginizm.

Zadziwiająca jest ta niechęć, nienawiść do kobiet, przedmiotowo - pogardliwe ich traktowanie w powieści (przynajmniej w przeważającej części książki, bo później to jest bardziej skomplikowanie...). Przejawem tego może być ten wprawdzie satyryczny, ale jednak dialog, wypowiedź kawalera do narzeczonej i przyszłej teściowej;

„Słuchajcie przeklęte śmierdziuchy; jeżeli nie skończycie zaraz z tymi komediami, nie wyjdziecie stąd inaczej niż na noszach albo nawet w trumnie”.

Całość porusza problematykę braku ciepła w rodzinie, motyw zazdrości dorastającego chłopca, jego odczucia i rodzące się fascynacje, także płcią przeciwną.

POWIEŚĆ O CHŁOPIĘCEJ DUMIE, KTÓREJ WYDAJE SIĘ, ŻE JEST MĘSKA.

To barwna, zmysłowa historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu miłości oraz samotności, osadzona w realiach włoskiej wyspy. Oczami głównego bohatera, Artura, osieroconego przez matkę, obserwujemy jego zmagania ze światem. Samotnie czeka na ojca, który rzadko go odwiedza, wypełniając sobie ten czas marzeniami i czytaniem książek, które wprowadzają go w fantastyczny świat. ten chłodny, ale poukładany rytm, burzy przybycie nowej, młodziutkiej żony ojca, Nunziaty. Chłopak, wyraźnie nią zafascynowany, przeżywa swoje pragnienia, zazdrość i odrzucenie. Dzięki tym wszystkim wydarzeniom dorośleje, by - pewnego dnia -poczuć, że jego Procida jest już zbyt mała i wyruszyć w świat.

Wzruszająca i klimatyczna opowieść o dojrzewaniu, samotności i pierwszej dramatycznej miłości.

• Włoskie klimaty
  • Przeczytane dawno temu