Piękna kobieta w obłoku spalin

Okładka książki Piękna kobieta w obłoku spalin Jeremi Bożkowski
Okładka książki Piękna kobieta w obłoku spalin
Jeremi Bożkowski Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Seria z Jamnikiem kryminał, sensacja, thriller
Seria z Jamnikiem
Czytelnik
1982-01-01
1982-01-01
830700585X
literatura polska XX wiek kryminał PRL

Pamiętacie kryminały z jamnikiem? Lubicie niebanalne komedie kryminalne? To Wam się spodoba!
Na ostatniej Aferze Kryminalnej Alek Rogoziński polecił leciwą książkę, której akcja toczy się w latach osiemdziesiątych. Z ciekawości zaczęłam szukać i znalazłam audiobook. Co za gratka!
Malwina Kalecka odnosi ogromne sukcesy, ugania się za nią tabun przystojniaków i jest przez wszystkich lubiana. No, przynajmniej w jej własnych opowieściach, którymi zamęcza każdego, kto się nawinie. Jest modelową egocentryczką, która wszystko wie, wie najlepiej, wszystko potrafi i ma zdanie na każdy temat. A na dodatek opowiada tylko o sobie i to bez przerwy. Słowem kobita nie do zniesienia. Kiedy odwiedza przyjaciółkę, gospodarz zamyka się na długie godziny w łazience pod pretekstem malowana, przepychania wanny czy czegokolwiek. Monologi Malwiny sprawiają, że czytelnik ma ochotę babsko udusić. Nie trzeba długo czekać, bo ktoś zamyka jej buzię definitywnie…
A kto? Podejrzanych jest wielu, a sprawę prowadzą PRL-owscy milicjanci sierżant Fidybus i porucznik Karbolek. Ten drugi przy pomocy mamusi.
Bohaterów jest wielu, większość podejrzana, ale każda osoba jest nietuzinkowa i zaplątana w życiorys Malwiny niekoniecznie z chęci przyjaźnienia się z nią i każda ma swój powód, by pozbyć się Kaleckiej. Oprócz malowniczej plejady potencjalnych zbrodniarzy świetne wrażenie zrobił na mnie przezabawny język i humor sytuacyjny, który nieraz przyprawił mnie o salwy śmiechu, chichoty i rżenia.
Polecam. Bardzo polecam, zwłaszcza na poprawę humoru w jesienny wieczór.

Mam nawet w formie papierowej z dawnych lat. Kupione rzecz jasna w prawdziwym, socjalistycznym antykwariacie. To były niezapomniane czasy, książki spod lady, kultowa seria "Z jamnikiem"
Uwielbiam powieści pani Bożeny, zawsze poprawiają humor, skłaniając jednocześnie do refleksji. Dobrze osadzone w realiach PRL-u, postaci barwne, trio Fidybus-Karbolek-Mamusia bezbłędne. Książka ciekawa, zapadająca w pamięć, często do niej wracam

Komedia kryminalna, z niebanalnymi postaciami, osadzona w latach osiemdziesiątych. Niezastąpiony sierżant Fidybus - bez matury, "nie chce nic poza odrobiną świętego spokoju" i porucznik Korbolek, z cudowną mamusią, "ceniony przez zwierzchność za łagodny, ale nieustępliwy stosunek do przesłuchiwanych" :) Bardzo specyficzny motyw zabójcy :) :) Polecam!

Rewelacyjny komediowy kryminał obyczajowy. Jak powiew dawno minionych lat ... mojego dzieciństwa i lat nastoletnich. Przypomnienie tych wszystkich absurdów obyczajowo-społecznych wywoływał uśmiech na twarzy.
Powieść napisana lekko i naprawdę zabawnie. Ma jedyną wadę - za mało sierżanta Fidybusa i porucznika Karbolka. Uwielbiam mamę Karbolkową:)

Takie wykopalisko z Legimi. Stara komedia obyczajowo-kryminalna, którą nadal czyta się całkiem przyjemnie. Z sentymentu do tamtych czasów przeczytam coś jeszcze, bo to całkiem dobrze napisane, a o istnieniu tego autora (albo raczej autorki) dotąd nie miałem bladego pojęcia.

Jak zaczęłam słuchać to krzyknęłam: Przecież ja to znam! Dziecięciem będąc, no takim trochę starszym, zaczytywałam się książkami z jamnikiem na okładce. Z zacnego bardzo Wydawnictwa Czytelnik Wydawnictwo szanowało swoich czytelników i oferowało im produkt z najwyższej redakcyjnej półki
Tytułów i fabuł było sporo. Nie były tak znaczące, bym pielęgnowała je w pamięci przez lata czy do nich wracała. Zostały przykryte przez inne książki. Ale pojawia się impuls, tak jak teraz, i otwiera się szufladka pamięci.
Pełna humoru opowieść o czasach, które już odeszły, generalnie były mroczne. No ale nasz barak był najweselszy w całym obozie socjalistycznym. I tu autorce, tak tak bo to pseudonim jest, udało się oddać wiele absurdów PRLowskiej rzeczywistości. Przyjemnie powrócić do beztroskiej młodości.

Ta książka przeleżała na moich półkach kilkadziesiąt lat zanim znów po nią sięgnęłam, ale warto polecam

Fabuła / 9

Zwroty akcji / 9
Bohaterowie / 10
Humor / 10
Oryginalność / 8

Powieść kryminalna wydana w ramach „Serii z jamnikiem”. Prowadzącymi śledztwo są milicjanci, opisana historia wymyka się jednak schematom powieści milicyjnej. Pierwsze wydanie „Pięknej kobiety…” ukazało się w 1982 roku. Osadzona współcześnie akcja pozwala nam zatem na zanurzenie się w szaroburą rzeczywistość peerelowskich lat osiemdziesiątych. Szaroburą? Zdecydowanie nie! Ta niepozorna książeczka wywołała u mnie gejzery śmiechu i uśmiechów. Można ją śmiało porównać z najlepszymi powieściami Joanny Chmielewskiej (np. „Wszystko czerwone”, „Lesio”, „Wszyscy jesteśmy podejrzani”). Zbliżony jest lekki, a jednocześnie błyskotliwy sposób narracji, solidnie zagmatwana intryga, balansująca na pograniczu prawdopodobieństwa i unurzana w absurdalnym poczuciu humoru. Zabawne są dialogi przeplatane opisami codzienności ówczesnego PRL-u z jego ponurymi i niewiarygodnymi prawidłami. Autor w widoczny sposób bawi się konwencją, puszczając czytelnikowi oko. Równie błyskotliwy jest nieoczywisty tytuł powieści. „Piękna kobieta w obłoku spalin” (czyli powieściowa denatka) przypomina jako żywo koncept „wybornego trupa” surrealistów. Irytująca denatka świetnie koresponduje z groteskowym powodem zbrodni. Malwina jest pracownicą telewizji publicznej. Jedną z jej ambicji jest debiut poetycki, do którego zmierza, konsekwentnie zadręczając swe otoczenie. Oto erotyk, jako przykład jej grafomańskiej twórczości:
„Bomba zmysłów
Zawisła kaskadą
Irracjonalnej treści
Zad lśniącej białej klaczy
Podryguje obleśnie”.
Smaczku powieści dodaje także tajemniczość jej autora. Zauroczona lekturą postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat. Okazało się to niełatwe. W końcu jednak „Google” podpowiedziało, iż Jeremi Bożkowski był pseudonimem nieżyjącej już pisarki, Bożeny Ciecierskiej-Więcko. Pod tym pseudonimem wydała ona jeszcze kilka innych powieści kryminalnych, których bohaterami również jest rozkosznie absurdalny, milicyjny tandem: wąsaty obibok, sierżant Fidybus i komunistyczny karierowicz, porucznik Karbolek. Chociaż ich zdobycie nie było łatwe, udało mi się upolować pozostałe powieści Bożkowskiego. Są równie zabawne. Jaka szkoda, że nie zostały w swoim czasie zekranizowane przez Stanisława Bareję!

Właśnie skończyłam czytać książkę Jeremi Bożkowski " Piękna kobieta w obłoku spalin". Jest to dość stara książka, a że ja za takimi nie przepadam, myślałam, że nigdy nie nadejdzie taki dzień, w którym po nią sięgnę, a tu proszę bardzo.
Książka mimo, że ma tylko 190 stron, to kryje w sobie wiele ciekawych wątków. Każdy z nich jest przemyślany i dopracowany. Zakończenie równie zaskakujące, do samego końca nie wiedziałam, kto jest mordercą. Jest to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, ale na pewno nie ostatnie.
Polecam wszystkim!

• Kryminał
  • Kryminały
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Piękna kobieta w obłoku spalin