Pieśniarz Wiatru

Tłumaczenie: Milena Wójtowicz
Cykl: Ognisty wiatr (tom 1) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Wind Singer
Obca Krew
Paulina

Pryskaliwkać egzaminy! Nienawidzę szkoły i klasyfikacji! Nie będę sięgać wyżej, starać się bardziej ani pracować ze wszystkich sił, by jutro być lepszym niż dziś! W otoczonym murami mieście Aramanth egzaminy są wszystkim. Gdy Kestrel Hath ośmiela się zbuntować, Główny Egzaminator skazuje jej rodzinę na najstraszliwszą z kar. Kestrel - rozpaczliwie próbując ich ocalić - odkrywa sekret pieśniarza wiatru i wraz ze swoim bratem bliźniakiem, Bowmanem, wyrusza w pełną niebezpieczeństw podróż do źródeł zła. "Niezwykle pomysłowa, fantastyczna, wyróżniająca się opowieść, która od pierwszych stron wciąga i nie wypuszcza aż do końca." - Susan Harrison, Amazon.co.uk "Klasyczna historia w stylu "Harry`ego Pottera", która tylko czeka, by wspiąć się na listy bestsellerów." - T2, Daily Telegraph

enga | 2010-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2010

Purpurowy, pomarańczowy, kasztanowy, szary, biały. Pomyślicie, że to przecież tylko kolory, nic wielkiego. Ale kolory czasem mogą decydować o tym, jak wyglądać będzie czyjeś życie. Bzdury? Tak myślicie? To zapraszam do miasta Aramanth.

Aramanth to miasto "równych szans"”, prawa, sprawiedliwości, jasnych zasad, gdzie każdy ma szansę. Szansę na to, by z dzielnicy szarej trafić do kasztanowej, a z kasztanowej do pomarańczowej, a potem może nawet do purpurowej, kto wie? Trzeba tylko uczyć się, zdawać egzamin, uczyć się, zdawać egzamin, a nade wszystko grzecznie funkcjonować w systemie. I tak od ukończenia lat dwóch aż do śmierci. Każdy członek rodziny pracuje na wspólną punktację, a ta decyduje o tym, czy będziecie się w ósemkę gnietli w jednym pokoju, korzystali z łazienki razem z sześcioma innymi rodzinami, czy też dostaniecie przestronny pałac z własnym basenem. Punktacja to życie, a życie to próby, doskonalenie i posłuszeństwo. Sprawnie działający i naoliwiony system, w którym...

ayste | 2015-06-21
Na półkach: 2015, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Na początku nie mogłam się wkręcić w tą historię. Zaczęła mnie jako tako ciekawić dopiero po połowie, a dla mnie to za późno, by wkręcić się w losy bohaterów. Może kiedyś jeszcze wrócę do tej książki i mam nadzieję, że wtedy odbiorę ją inaczej, ale na tą chwilę cieszę się, że mam ją za sobą.

Mateusz | 2016-06-06
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Niestety zawiodłem się trochę na tej książce. Chyba za bardzo zasugerowałem się opiniami innych czytelników i zajawką z okładki książki. W przypadku zajawki nie pierwszy raz popełniam ten błąd. Mimo iż bardzo lubię Fabrykę Słów, wydawnictwo doskonale wie co robi, opisy książek z okładek są tak napisane, że w sumie nie wiadomo o co chodzi ;) Miałem nadzieję na jakąś poważniejszą przygodę i historię, a spotkałem się z typową książką dla młodzieży. Ogólnie książka jest ok, ale do młodzieży już nie należę i mnie osobiście średnio przypadła do gustu. Duży plus, że bardzo szybko ją się czyta przez co nie zniechęciła mnie na tyle, żeby męczyć się przy niej. Książka dobra, ale dla młodszych czytelników - stąd taka ocena.

Kaś | 2014-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Aramanth to zamknięta kraina, której mieszkańcy żyją według jasno określonych reguł. Istotą systemu jest punktacja - ludzie są stale oceniani za to, co robią, w szkołach dzieci punktowane są za wyniki w nauce i swoje zachowanie, natomiast raz w roku do Wielkiego Egzaminu przystępują ojcowie, walczący o dobre imię najbliższych. Według zmieniającej się cyklicznie klasyfikacji przydzielane są mieszkania w jednej z czterech dzielnic, symbolizowanych kolorami oraz odległością od centrum. Najwyższą władzą w państwie jest Imperator, choć rzeczywiste rządy sprawuje coś na kształt komisji egzaminacyjnej i stojący na jej czele Wielki Egaminator.

W takim środowisku wychowuje się wielu młodych ludzi w tym bliźnięta - Kestrel i Bowman. Dzieci mają szczęście żyć w rodzinie o niezbyt poważnym stosunku do egzaminów, ich rodzice z przymrużeniem oka traktują codzienność w Aramanth. Jednak gdy sytuacja w szkole staje się napięta, takie wychowanie pokutuje - Kestrel buntuje się, a incydent z jej...

Rachel3 | 2016-10-27

Czytane dawno, dawno temu... Jedyne co pamiętam, to dość pozytywnych wrażeń, by sięgnąć po kolejny tom - który okazał się zdecydowanie lepszy.

introdukcja | 2014-07-27
Przeczytana: 22 lipca 2014

Książka ta została przyrównana do "Harry'ego Pottera", więc nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Ktoś chyba mad wyrost umieścił taką informację na okładce, by przyciągnąć czytelnika. No cóż... ja złapałam się w tę pułapkę.

Pomysł na społeczeństwo żyjące w systemie punktowym, ocenianie za swoje czyny i zmuszone do przystępowania do egzaminów z życia, wydał mi się intrygujący. Niestety im dalej zaczytywałam się w powieść, coraz mniej byłam nią zainteresowana.

Książka zdecydowanie jest przeznaczona dla młodszych czytelników i nie polecam jej dorosłym tak, jak poleciłabym "Harry'ego Pottera". Dojrzalszy czytelnik nie znajdzie nic tutaj dla siebie.

Hersus | 2015-05-29
Przeczytana: kwiecień 2015

Uwielbiam, kiedy pisarze robią sobie żarty z aktualnie panującego systemu. Kiedy wyśmiewają i wytykają to, co zwykły Kowalski z powodu swojej maleńkości w społeczeństwie, musi w pełni akceptować. Miło jest zobaczyć, że ma ktoś odwagę powiedzieć, że coś tu nie gra. Nie mówię tu o książkach publicystycznych, lecz o fantastyce. Zwłaszcza tej satyrycznej, której prekursorem był, moim zdaniem, świętej pamięci Terry Pratchett. Jednak nie o nim chciałbym dzisiaj mówić, lecz o kimś, kto chadza podobnymi ścieżkami. William Nicholson oraz jego „Pieśniarz wiatru” będący pierwszym tomem trylogii „Ognisty wiatr” całkowicie mną zawładnęli.

W mieście Aramanth to od egzaminu zależy, kim jesteście. Oczywiście, władza uważa, że wszyscy mają równe szanse, ale to tylko propagandowe hasło nie warte więcej niż skrawek papieru. Codziennie każdy mieszkaniec, czy to młody czy też stary, buduje pozycję swoją i swojej rodziny. Zdobywa punkty, dzięki którym wzrasta w ogólnej klasyfikacji. To od niej zależy...

San | 2014-09-11

Historia ma swoje tempo, akcję i ciekawych bohaterów. Ciekawych, bo nikt nie pełni jednoznacznie głównej roli. Kestrel, Bowman, Mumpo... a później cała rodzina Hathów jest tu ważna. Ale po kolei. Książka choć oczywiście może nie każdemu przypadnie do gustu ma kilka ciekawych aspektów.
zawiązanie fabuły: nie jest dla mnie zupełnie jasne. Ilość metafor i nawiązań, które stosuje Nicholson jest spora i nie do końca orientuję się w tej materii. Oczywista będzie dążność do szczęśliwszego życia wobec antyutopii miasta, w którym żyją Manthanie. Miasto dzieli się na kasty mieszkające bądź biednie bądź bogato a wszystko zależy od testów. Chyba mało kto z nas lubi testy. W wielu wersjach światów sf tworzono wizje społeczeństwa segregowanego. Chciałoby się uporządkować wszystko i wszystkich, żeby było jednocześnie sprawiedliwie i praktycznie. Już w "Numerze" Wolskiego ludzie otrzymywali warunki mieszkalne, ba! nawet rodzinę w zależności od stopnia zbadanej inteligencji. Tam jednak wszystkim...

Justinaj | 2014-06-08
Przeczytana: 08 czerwca 2014

Trochę niedopracowana powieść. Czyta się dość przyjemnie, ale nad niektórymi wątkami można by się zastanawiać. Np. olbrzymie miasta żeglujące po pustyni, znane także jako Ombaraka i Omchaka - jakoś tego nie kupuję. Skąd chociażby wzięto materiały do zbudowania tych "wędrujących" osad i ich floty?
No i egzaminy. Czemu w ogóle służą? Szczerze mówiąc, jakoś nie widzę wielkich korzyści płynących dla miasta, dlatego że ktoś tam będzie umiał opisać cykl życia traszki.

Kaja | 2014-06-26

„Przysięgam starać się bardziej,
sięgać wyżej i pracować ze wszystkich sił,
by jutro być lepszym niż dziś.
Z miłości do naszego Imperatora i dla chwały Aramanth!”

Poznajmy miasto Aramanth. Wszystko w nim jest idealnie poukładane. Również ludzie i ich życie. Każdy człowiek podporządkowany jest punktacji. Punkty przyznaje się od najmłodszych lat. Za wszystko. Punkty zebranego przez każdego członka rodziny wpływają na ogólną rodzinną punktację. Im punktacja jest wyższa, tym lepiej żyje się rodzinie – począwszy od mieszkania, a skończywszy na produktach w sklepie. Ponieważ miasto składa się z kręgów. Im wyższa punktacja, tym zamieszkuje się bardziej luksusową dzielnicę. Ale rodzinie Hathów, którą poznajemy, jakoś specjalnie na tej punktacji nie zależy. Hanno Hath, ojciec, jest bibliotekarzem. Mama, Ira Hath, zajmuje się wychowaniem dwuletniej córeczki Pinto, zwanej PinPin. Hanno i Ira mają jeszcze dwójkę dzieci – 10-letnie bliźniaki Kestrel i Bowman, którzy mają zdolność rozmawiania...