Niewolni

Cykl: Ognisty wiatr (tom 2) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Slaves of the Mastery
Obca Krew, Ognisty Wiatr

Spokój nie trwał długo. Pieśniarz Wiatru zamilkł. Wystarczyła jedna straszliwa noc, by mieszkańcy, niegdysiejsi niewolnicy ocen i osiągnięć, stali się niewolnikami w pełnym tego słowa znaczeniu. Niewola ciała jest straszna, ale straszliwa Hegemonia potrafi także zniewalać umysły... Aramanth zostało zniszczone. W spalonych ruinach została tylko Kestrel Hath, przerażona i spragniona zemsty. Czy...

Spokój nie trwał długo.
Aramanth zostało zniszczone. W spalonych ruinach została tylko Kestrel Hath, przerażona i spragniona zemsty. Czy ona i Bowman zdołają uratować swój lud?
Czy wiatr znowu zaśpiewa?

Mateusz | 2016-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2016

W porównaniu do pierwszego tomu - jest lepiej. Ale lepiej dla starszego czytelnika bo wydźwięk książki znacznie spoważniał. Gorzej dla młodszych czytelników. "Niewolni" mogą się okazać po prostu za poważne. Trochę dziwni mnie, że autor zdecydował się na taką nagłą zmianę tonu. Pierwsza część książka typowa dla młodzieży, a w drugiej BACH!- krew, palenie żywcem, śmierć. Ale jest to nadal lekko i przystępnie napisane czytadło, które nie męczy i można połknąć w 2 wieczory. Ciekawi mnie w jakim stylu napisana będzie ostatnia część kończąca trylogię. Myślę, że za 2 wieczory będę wiedział i wtedy będę mógł ocenić całość.

Kaja | 2014-06-26

Po „Pieśniarzu Wiatru” nie od razu zabrałam się za drugi tom trylogii. Nie czułam potrzeby. Zakończenie pierwszego tomu nie zachęciło mnie do natychmiastowego kontynuowania lektury. Treść następnej części wydawała się oczywista – można było podejrzewać, że w kolejnym tomie poznamy historię życia Manthan w nowym Aramanth. A tutaj, ha ha, autor zrobił psikusa (taki dowcipniś).

Mija 5 lat od wydarzeń w "Pieśniarzu Wiatru". Lud Manth wiedzie spokojne życie. Nie wiedzą, że za chwil kilka zostanie ono zniszczone i zrównane z ziemią. Do miasta zbliża się armia Hegemonii, której zadaniem jest grabienie, łupienie i pozyskiwanie niewolników. Tak też dzieje się z Aramanth. Miasto zostaje zniszczone, a Mathanie - jako niewolnicy - zabrani w długa podróż do Hegemonii. Kestrel, której udaje się uniknąć pojmania, zabiera srebrny głos Pieśniarza Wiatru i podąża przez pustynię za swoim ludem. Dziewczyna dodatkowo cierpi z powodu rozłąki ze swoim bratem-bliżniakiem – zawsze byli blisko siebie, a...

introdukcja | 2014-08-10
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Początek powieści dosyć niemrawy, ale na szczęście dalej już się akcja rozkręciła. Ta część jest zdecydowanie lepsza i dojrzalsza od poprzedniej.

czerwona | 2015-05-24
Przeczytana: 05 maja 2015

najlepsza według mnie część serii, dużo bardziej dojrzała, skończyły się dziecięce lata i nasi młodzi bohaterowie poznali brutalność życia i śmierci

enga | 2011-01-08
Przeczytana: 07 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Upłynęło kilka lat, Kestrel i Bowman skończyli 15 lat, czyli według prawa dorośli, nawet do małżeństwa. Aramanth się zmieniło, upadł poprzedni system "równych szans" i wiecznego oceniania. Ludzie są szczęśliwi, żyją tak, jak chcą. A jednak czegoś im brakuje, tylko nie potrafią sobie uświadomić dokładnie czego...

Pewnej nocy na miasto napadają żołnierze Hegemonii. Wielu mordują, a reszta społeczeństwa zostaje ich niewolnikami. Udaje się uciec tylko Kestrel, zostaje rozdzielona z najbliższymi, jednak wytrwale zdąża ich śladem. Żołnierze prowadzą niewolników do stolicy swojego państwa, gdzie zostaje im przydzielona praca. Ku zdziwieniu większości robią to, co umieją, ich zdolności są doceniane, a wraz z tym warunki ich życia się podnoszą. Ale nawet ci, którzy pracują na najniższych stanowiskach doceniają brak szykan, dobre utrzymanie, spokój. Jest tylko jedno "ale" - nie są wolni. Każdego dnia z ich rodzin wybierana jest jedna osoba, która - razem z innymi wybranymi - na cały dzień...

Kaś | 2014-09-13
Przeczytana: 12 września 2014

Spokój nie trwał długo - dający ochronę Pieśniarz Wiatru zamilkł, a łowcy niewolników obrali sobie za cel miasto ludu Manth. Po napaści w Aramanth nie pozostał kamień na kamieniu; ci, którzy przeżyli, zostali uprowadzeni i po długiej podróży trafiają do Hegemonii - kraju, gdzie nikt poza władcą nie jest wolny. Zbiec udało się tylko Kestrel, a celem i obsesją stała się dla niej zemsta na oprawcach. Czy uda jej się dotrzeć do najbliższych, zanim na dobre zadomowią się we wrogim miejscu?

Podczas lektury po prostu nie da się uniknąć porównań do pierwszego tomu cyklu, tym bardziej, że różnic jest co nie miara. Co gorsza, "Niewolni" już od pierwszej strony wypadają znacznie słabiej - nie ma tu wciągającej akcji, charakterystycznej dla "Pieśniarza Wiatru", a szybkość czytania zawdzięczamy jedynie dość rozwlekłemu wydaniu, z którego słynie Fabryka Słów. Konstrukcja opowieści również się zmieniła - tekst składa się z rozdziałów ukazujących losy bohaterów oraz interwałów będących...

Drugi tom niezwykłej trylogii Ognisty wiatr.
Bardzo fajnie się czytało, choć nadal uważam, że ta seria jest dziwna, ale w pozytywnym sensie. Ciekawa, nietuzinkowa historia, która zdecydowanie ma w sobie coś.
Cykl Nichilsona napisany jest z myślą o dzieciach i młodzieży, ale zachęcam do zapoznania się z nią także dorosłych, bo według mnie naprawdę warto.
Gorąco POLECAM!!

Meybell | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

"- Dziś rozpoczyna się moja podróż z wami - mówili razem, ich głosy brzmiały łagodnie w chłodnym zimowym powietrzu. - Tam, gdzie pójdziecie, pójdę ja. Tam, gdzie zostaniecie, zostanę ja. Gdzie będziecie spali, tam zasnę i ja. Gdzie się obudzicie, tam przebudzę się i ja. Moje dni spędzę w zasięgu waszego głosu, moje noce w objęciach waszych dłoni i nic nie stanie pomiędzy nami."

KittyAilla | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Recenzja na potrzeby Wakacyjnego Wyczytywania, więcej na blogu we wrześniu

Autor przedstawia w książce ciekawe poglądy na temat wolności, dodając do książki humor i grozę. Opowiada o tańcu zarówno zakochanych, jak i tańcu śmierci. Opowiada o miłości i solidarności, jaką powinien mieć naród. Książka jest nie tylko rozrywką, ale i refleksją.
Dodatkowo mamy trójkę nowych, interesujących bohaterów - uroczą, naiwną Sisi oraz kota Mista, których światopogląd skłania do refleksji, a momentami bawi do łez. Jest jeszcze Marius, ambitny młody człowiek, który ma interesujące podejście do życia.
Zdecydowanie polecam!

Nasuada | 2011-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2011

Zauroczyła mnie historia ludu Manth i pieśniarzy wiatru. Jest w niej namiętność,czas smutku,nadzieja i walka.To książka od której nie można oderwać wzroku. Jest nawet nieco lepsza od pierwszej części, która również jest fantastyczna. Naprawdę polecam.