Głos przyrody. Wiosna

Okładka książki Głos przyrody. Wiosna Maria Kowalewska, Maria Kownacka
Okładka książki Głos przyrody. Wiosna
Maria KowalewskaMaria Kownacka Wydawnictwo: Siedmioróg interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Siedmioróg
2011-03-11
2011-03-11

„Głos przyrody. Wiosna” to dość niepozornie wyglądająca (grubości 90 kartkowego zeszytu) książeczka dla dzieci. W środku jednak znajdziemy bardzo dużo informacji o otaczającym nas świecie. Opowieść przybliżającą małym czytelnikom zwierzęce zachowania wiosną znajdziemy wiele ilustracji z informacją co to jest. Informacje o roślinach i zwierzętach oraz zjawiskach atmosferycznych przekazane są za pomocą prostej opowieści. Ponad to w książce znajdziemy informacje, jak pielęgnować otaczającą nas przyrodę, zachęcające do podglądania przyrody. Dzieci z lektury dowiedzą się w jaki sposób stworzyć szkolny owadziniec, akwarium i klasowy ogródek, nauczą się rozpoznawać cienie zwierząt, budować karmniki i pojniki, odróżniać znaki meteorologiczne, znajdą interesujące zagadki, żarty, rymowanki, przysłowia. Poza opowiadaniami o przyrodzie znajdują się w niej i opowieści o dziecięcych kontaktach z przyrodą.
Nieencyklopedyczna forma przekazywania wiedzy sprawia, że przedszkolaki chętnie słuchają czytanych im opowieści, a starsze same sięgają po lekturę, aby razem z nią odkrywać świat. Autorki dbają o wszechstronny rozwój umiejętności swoich czytelników, dlatego poza wieloma cennymi informacjami czytelnicy znajdą pomysły na zabawy, eksperymenty, podpowiedzi w jaki sposób podglądać przyrodę w wielkim mieście i na wsi. „Głosy przyrody. Wiosna” to lektura, do której dzieci z różnych powodów będą wracały. Czasami w poszukiwaniu zagadek, innym razem żartów, pomysłów na zrobienie przedmiotów pozwalających na opiekę i obserwację zwierząt.
Książkę podzielono na trzy wyraźne części, które pozwalają na dokładniejsze analizowanie zmian zachodzących w przyrodzie: przedwiośnie, pierwiośnie i wiosna. W każdej tej części poza zrachowaniami zwierząt autorki przybliżają specyfikę naszego klimatu, krajobrazu, dzięki czemu czytelnicy udają się w książkową podróż w góry, nad morze, na Mazury, do Doliny Prądnika, do Puszczy Podlaskiej. Dowiedzą się czym są parki, rezerwaty, żywe muzea oraz jak zachowywać się, aby nigdzie nie niszczyć przyrody.
Książka będzie interesującym uzupełnieniem wiedzy zawartej w podręcznikach do przyrody i biologii. Pozwoli nauczycielom i rodzicom wzbogacić treści lekcji. Szczególnie polecam w edukacji domowej, kiedy możemy pozwolić sobie na dokładniejsze i wolniejsze poznawanie otaczającego nas świata.
Wielkim plusem publikacji jest wielość ilustracji. Każdy omawiany element przyrody przybliżono małym czytelnikom w formie ładnego, podpisanego obrazka, co pozwoli uczniom na samodzielne poznawanie przyrody z książką w ręku. Niewielka forma (A5) sprawia, że książka bez problemu zmieści się w plecaku, dzięki czemu dzieci będą mogły z nią wędrować.
Książkę polecam zarówno przedszkolakom, którym rodzice czytają, jak i uczniom szkoły podstawowej.

"Głos przyrody. Wiosna" to książka autorstwa Marii Kowalewskiej i Marii Kownackiej, która w przystępny sposób przybliża dzieciom wiedzę odnoszącą się do zjawisk zachodzących w Polsce w okresie wiosny. Podzielona została na trzy części: przedwiośnie, pierwiośnie oraz pełnia wiosny, które razem trwają oczywiście od marca do czerwca. Każdą z nich rozpoczyna krótki wiersz Leopolda Staffa. W każdej znaleźć można ciekawe informacje o roślinach i zwierzętach, o tym co i kiedy budzi się do życia, jakie ptaki wracają do nas z ciepłych krajów, jakie zwierzęta wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i legowisk. Jest tu również miejsce dla małych majsterkowiczów, którzy znajdą w książce pomysły na wykonanie półek dla jaskółek, półotwartych skrzynek dla innych gatunków ptaków czy pojnika dla ptaków. Wszystkie te wiadomości urozmaicają liczne opowiadania, zagadki, kolorowe ilustracje i fotografie.

Publikacja mimo iż tak niepozorna jest prawdziwą encyklopedią wiosny a co najważniejsze charakteryzuje wszystkie zjawiska przyrodnicze mające miejsce właśnie w naszym kraju. Myślę, że adresowana jest nie tylko do młodszych ale szczególnie do tych starszych, uczęszczających już do szkoły dzieci, gdyż informacji jest w niej ogrom i mimo dziecięcej szaty graficznej są bardzo obszerne i fachowe. Dzieci poznają dzięki niej wiele gatunków zwierząt i roślin, które są tu pokrótce opisane. Układ lektury jest luźny, na pewno na jej kartach nie ma miejsca na monotonię a wręcz przeciwnie, jest ciekawie, kolorowo i konkretnie. Z lektury bardzo przyjemnie się korzysta. Bardzo polubiły ją też moje dzieci i chętnie do niej zaglądają. Zdecydowanie polecamy ;)

• Biblioteka publiczna
  • DZ1
  • ▪ Ciekawostki, popularnonaukowe, edukacyjne...
  • Natura2000
  • ▪ Literatura dziecięca, młodzieżowa