Dwieście lat razem. Część 1. W przedrewolucyjnej Rosji

Tłumaczenie: Adolf Mayer, Natalia Michalak
Wydawnictwo: Wektory
Двести лет вместе (1795-1995)
historia
tuotr

Trudny temat koegzystencji w jednym państwie społeczności wzajemnie dla siebie egzotycznych i często zantagonizowanych obrósł wieloma mitami. Autor starał się zbadać go wszechstronnie. Dążył do zrozumienia racji obu stron, ale też obie nawołuje do uznania swoich win. Książka jest tym bardziej interesująca dla polskiego czytelnika, że liczna żydowska obecność w Rosji była efektem rozbiorów naszego kraju. Polskie odniesienia są w książce nader liczne.

Dzieje „kwestii żydowskiej” w Rosji (czy tylko w Rosji?) są przede wszystkim bogate. Pisać o nich, to znaczy samemu usłyszeć nowe głosy w tej sprawie i przekazać je czytelnikowi. (W książce tej głosy żydowskie zabrzmią

szerzej niż rosyjskie). Jednak od opinii publicznej częściej można się dowiedzieć, jak chodzić po ostrzu noża. Z obu stron czujesz na sobie możliwe, niemożliwe i jeszcze narastające wymówki i oskarżenia. Tymczasem poczucie, które prowadzi mnie przez książkę o dwustuletnim wspólnym życiu narodów rosyjskiego i żydowskiego, to poszukiwanie wszelkich sposobów rozumienia i wszelkich możliwych dróg w przyszłość, oczyszczonych z minionego żalu.

(Fragment Wprowadzenia)

źródło opisu: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=55

źródło okładki: http://www.wydawnictwowektory.pl/img/p/55-103-large.jpg

Elżbieta2019 | 2019-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2019

Długo zastanawiałam się, czy w odniesieniu do tego dzieła 10 gwiazdek nie będzie najlepszą opinią i rekomendacją. Jak widać, do tej pory żaden z czytelników nie podjął się próby napisania opinii. Pierwszy tom, liczący 395 stron, obejmuje historię stosunków żydowsko-rosyjskich w okresie od końca XVIII w. do 1917 roku. Początkowa data 1795 r. to trzeci rozbiór Polski i wchłonięcie przez cesarstwo rosyjskie po raz trzeci olbrzymich terenów I RP z dużą populacją mieszkańców narodowości żydowskiej. Sołżenicyn chronologicznie, szczegółowo, opierając się licznych źródłach, opisuje wzajemne relacje. Nadawanie i odbieranie przywilejów Żydom, głównie w zakresie propinacji, określanie stref zamieszkania na obszarze głównie Małorosji i Noworosji, zachęcanie różnymi metodami do zajęcia się przez Żydów rolnictwem, które zwykle okazywały się nieskuteczne. Analizuje szczegółowo podejmowane przez kolejnych carów kroki prawne, mające zintegrować Żydów i Rosjan, a jednocześnie nakładanie wielu...