Morelowe konfitury

978-83-7510-895-8
opowiadania, wojna
historia
Ag2S

Uznawany za najlepszy zbiór opowiadań Sołżenicyna Morelowe konfitury powstały po powrocie autora z wieloletniego wygnania z kraju. Jest to zbiór powiązanych ze sobą, zestawionych w pary opowiadań. Kreśląc literackie sylwetki dowódców wojskowych, uwięzionych aktywistów, przesiedlonych rodzin, zwykłych ludzi wciągniętych w wir niezależnych od ich woli zdarzeń, przedstawia Sołżenicyn moralne...

Uznawany za najlepszy zbiór opowiadań Sołżenicyna

Morelowe konfitury powstały po powrocie autora z wieloletniego wygnania z kraju. Jest to zbiór powiązanych ze sobą, zestawionych w pary opowiadań. Kreśląc literackie sylwetki dowódców wojskowych, uwięzionych aktywistów, przesiedlonych rodzin, zwykłych ludzi wciągniętych w wir niezależnych od ich woli zdarzeń, przedstawia Sołżenicyn moralne dylematy i konflikty ideologiczne charakteryzujące najmroczniejszy okres dwudziestego wieku.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Krzychu | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Dwa ostatnie opowiadania "Żaleabuskie Wysiełki" i "adling schwenkitten" czyta się bardzo ciężko-droga przez nudę, czyli jakieś jedna trzecia książki. Reszta opowiadań dobra-trzyma poziom.

leppakaklifoth | 2017-10-18
Przeczytana: 18 października 2017

"Morelowe Konfitury" to kolejne dzieło znanego i cenionego przez wielu czytelników Aleksandra Sołżenicyna. Jego specyficzny charakter pisarstwa dostarcza czytającej osobie wiele doznań, jak i informacji na temat życia w czasach Związku Radzieckiego, za życia Stalina. "Człowiek Radziecki", to człowiek dumny ze swojej ojczyzny i tak jest najczęściej przedstawiany przez wielu pisarzy, ale autor tego zbioru opowiadań pokazuje nam nie tylko tego dumnego człowieka. Sołżenicyn poprzez te opowiadania otwiera przed nami całkowicie inny świat, świat zwykłych, prostych ludzi, którzy bronią się przed bolszewizmem, stawiając opór nowej władzy, w którą wcale nie wierzą. Pokazuje nam świat intryg, na podstawie postaci słynnego Gieorgija Konstantinowicza Żukowa – radzieckiego dowódcy wojskowego, który stał się niewygodny dla samego Stalina. Myślę, iż każda osoba, która interesuje się historią chwyci do ręki i przeczyta tą książkę. Polecam gorąco.

Hipek | 2016-07-25
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: listopad 2012

Autor w tym zbiorze opowiadań podejmuje temat losów jednostek, którym przyszło żyć w trudnych czasach stalinizmu. Poszczególne opowiadania nie tylko są fotografią tamtych czasów, ale także autor dyskutuje w nich dylematy moralne ludzi tamtego okresu. W mojej ocenie, książka ta jest kwint esencją możliwości Sołżenicyna.

Wiola | 2015-11-16

Zostałam zmuszona do jej przeczytania, ale już po pierwszym opowiadaniu zrozumiałam jej fenomen. Polecam

BaskaB | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

Opowiadania - reminiscencje z czasów porewolucyjnych, mrocznych lat 30 stalinizmu oraz II wojny światowej. Dramatyczne losy pojedynczych ludzi na tle okrutnej epoki.

lucek | 2013-06-19
Przeczytana: czerwiec 2013

Opowiadania ciekawe, dobrze napisane. Lubię Sołżenicyna. Naprawdę nie wiem, czemu ta książka jakoś tak ciężko mi wchodziła...