Ola

Książka „Córka bajarza” została wydana w ramach drugiej edycji konkursu literackiego „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. „Córka bajarza” to debiut literacki Moniki Radzikowskiej, laureatki pierwszego etapu konkursu „Piórko 2016.”, kierowanego do autorów tekstów. Ilustracje przygotowane do zwycięskiej opowieści, wyłonione w drugim etapie konkursu, wykonała Monika Biała....

Motywem przewodnim historii „Córka bajarza” jest pokazanie, że warto pokonywać trudności i przezwyciężać własne lęki. Książka podpowiada, co w życiu jest najważniejsze, dodaje nadziei i wiary w szczęśliwe zakończenie.

źródło opisu: http://www.biedronka.pl

źródło okładki: http://www.biedronka.pl

„Córka bajarza” została wydana w ramach drugiej edycji konkursu literackiego „Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Jest ona debiutem literackim Moniki Radzikowskiej. Ilustracje zaś przygotowała Monika Biała.
Akcja lektury została osadzona w niewielkiej, niepozornej wiosce, którą zamieszkuje starszy pan wraz ze swoją córką Weronką. Mężczyzna jest bajarzem, a opowieści które snuje mają zadziwiającą moc. Wszyscy mieszkańcy wioski z niesłabnącym zainteresowaniem słuchają ich, traktując jako lekarstwo na trudy codzienności. Przed nastaniem zimy, staruszka powala choroba, co niesie za sobą katastrofalne skutki dla całej społeczności. Bez jego opowieści ludziom brakować będzie wiary w sens podejmowania codziennych starań o lepsze jutro. Strapiona córka udaje się więc do czarownicy i w swoim młodzieńczym ograniczeniu, oddaje jej w ciemno, w zamian za zdrowie staruszka, ich największy skarb. Owym skarbem jest oczywiście dar opowieści. Gdy cała prawda wychodzi na jaw, nasza...

FannyBrawne | 2017-10-07

,,Córka Bajarza” to druga, po ,,Szarym domku” książka wydana przez Biedronkę. Pierwszą książeczką byłam zachwycona, wzruszyła mnie i na nowo przeniosła do dzieciństwa. Bardzo chciałam więc przeczytać ,,Córkę Bajarza”. Drugim z powodów było to, że sama pisałam bajkę na ten konkurs, jednak ostatecznie jej nie wysłałam.

Weronka jest córką Bajarza, który swoimi opowieściami dodaje nadziei i otuchy mieszkańcom wioski. Gdy ojciec choruje Weronka udaje się po pomoc do wiedźmy. Bajarz odzyskuje zdrowie, ale traci dar opowiadania. Aby uratować wioskę przed popadnięciem w rozpacz, Weronka udaje się do Króla Opowieści.

Monika Radzikowska stworzyła klasyczną baśń o dziewczynce, dążącej do wyznaczonego celu. Kilkakrotnie nasuwały mi się tu skojarzenia z ,,Królową Śniegu”. Nie jest to historia oryginalna, wyróżniająca się, ale jest ciepła, urocza i dobrze się ją czyta. Nie dodała może do schematu baśni nic od siebie, co mnie trochę rozczarowało, bo lubię różne wariacje na temat znanych...

Fairytale | 2018-03-11
Przeczytana: 04 marca 2018

Całkiem sympatyczna, zarówno pod względem opowieści jak i grafiki.

Buba | 2018-06-08
Przeczytana: luty 2017

Jakiś czas temu wyznałam, że
od pierwszego wejrzenia / czytania zakochałam się w książce konkursowej Biedronki.
Zakochałam się w niepozornym "Szarym Domku"!
Uwiódł mnie tekst, urzekły ilustracje.

Gdy więc dowiedziałam się, że konkurs Biedronki będzie kontynuowany,
uważnie śledziłam wszystkie informacje i kolejno odhaczalam:
datę nadsyłania tekstów,
datę nadsyłania ilustracji,
w końcu datę wprowadzenia do sprzedaży,
a wtedy natychmiast pognałam do sklepu i kupiłam "Córkę bajarza"
(tekst: Monika Radzikowska, ilustracje: Monika Biała).

Kupiłam w ciemno!
Chociaż w Biedronce było jasno i zdążyłam zerknąć na kilka obrazków ;-)
- No, niczego sobie. Nawet więcej: całkiem niezłe - pomyślałam - obejrzę dokładnie w domu.

Rzeczywiście, ilustratorka stanęła na wysokości zadania!
Jej rysunki są przyjemne dla oczu. Niektóre nawet zachwycają :-)
Córce też się bardzo podobają :-)

Ale podczas gdy "Szary Domek" nazwałabym książką magiczną, to "Córka bajarza"
jest li tylko poprawną...

srebrnanatalia | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

"Czy lubicie słuchać opowieści? Tych na dobranoc i tych na dzień dobry? (...) Czy myśleliście kiedyś o tym, co by się stało, gdyby na świecie zabrakło opowieści i ludzi, którzy je tworzą?"
Laureatka drugiej edycji konkursu "Piórko 2016. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci." Po "Szarym domku" nie wahałam się ani chwili, przekonana, że kolejna edycja "biedronkowego" konkursu wyłoni równie wspaniałą książkę. Nie zawiodłam się. Cudownie się ogląda ilustracje Moniki Białej, równie piękny jest tekst o dziewczynce, która wyruszyła na poszukiwanie straconego daru. To opowieść o mocy słów, sile miłości, odwadze, odnajdywaniu własnej drogi i pokonywaniu trudności.

Aleksandra | 2016-12-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Cudo, cudo, cudo - i fabularne, i wizualne! Brawo Biedronka!

Ewelina Mikołajczyk | 2016-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2016

Weronka jest córką Bajarza , który pokrzepia serca ludzi swymi opowieściami. Kiedy jej ukochany Tatuś choruje, dziewczynka szuka leku u Wiedźmy. Czarownica żąda od niej największego skarbu! Weronka nieświadomie oddaje jej dar opowiadania , który posiada jej ojciec.
Od tego momentu dziewczynka zmaga się z wieloma trudnościami by dotrzeć do Króla Bajarzy i poprosić go o pomoc. Nie wie jednak ,że rozwiązanie problemu ma cały czas przy sobie. W środku. W swoim sercu.
Cudowna opowieść , pięknie zilustrowana. Polecam!

TakMialoByc | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Po zeszłorocznej edycji i przeczytaniu "Szarego domku", po tej pozycji spodziewałam się trochę więcej.

taliana | 2017-04-05

Wzruszająca opowieść- nie tylko dla dzieci. Polecam

szpilka_bs | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

świetna bajka, zarówno historia, jak i ilustracje, przekazywane wartości. Książka pozbawiona nachalnych, natarczywych treści umoralniających typu "trzeba być dobrym człowiekiem, nie wolno kłamać" na co i mali i ci więksi czytelnicy źle reagują. Przecudowne ilustracje. Cała akcja - brawo Biedronko - wszyscy zadowoleni. Zdolni autorzy nagrodzeni, dzieci zachwycone "produktem", a rodzice ceną bajki!