Przejście A-8

Okładka książki Przejście A-8 Tomasz Mróz
Okładka książki Przejście A-8
Tomasz Mróz Wydawnictwo: Sumptibus Cykl: Komisarz Wątroba (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Wątroba (tom 1)
Sumptibus
2015-01-01
2012-01-01
9788363111991

Nastawiłam się na kryminał - trochę tam go było :) Najlepszy wątek to ten z udziałem Pająka, Mariana i Stalowego :) Dobra satyra na przywary społeczne. Nie dla mnie wątek paranormalny, zwidy, majaki, dialogi z diabłem i chaos.

Kryminał który początkowo zapowiadał się fajnie była i taka nutka zabawna i nagle coś zgasło nie wiem inny świat nie dotarło to do mnie ...

Na półkach: , , , , , , ,

Na początku było ok, podobało mi się. A później coś się zepsuło. Nie było początkowego napięcia, fabuła zaczęła mnie nudzić. W sumie to nawet nie za bardzo wiem o czym była ta książka, a to za dobrze o niej nie świadczy. Komisarz Wątroba jakoś nie za bardzo przypadł mi do gustu. Planuję sięgnąć po kolejne książki tego autora ale to dopiero za jakiś czas. Jestem trochę rozczarowana bo spodziewałam się czegoś lepszego.

Przyjemne czytadełko na rozluźnienie. Jak przeczytałem o Edku, zaraz przypomniało mi się 1000 złych uczynków ;)

Nic ambitnego, niemniej pomysł na książkę niebanalny. Dużym plusem jest grubo ciosane poczucie humoru autora ;).
Pisz pan dalej!
Mam również "Fabrykę Wtórów" i niebawem planuje się wziąć za czytanie :).

Pisz pan dalej!
Mam również "Fabrykę Wtórów" i niebawem planuje się wziąć za czytanie :).

Kryminał? Powiastka filozoficzna? Fantastyka? Nie sądzę, jedno jest pewne paranienormnalnie jest, ale niestety nie onirycznie. Tajemnice, zwidy i majaki, swojski Boruta co to chłopek - roztropek go oszukać może, biała myszka symbolizująca świat pozazmysłowy i wrażliwą duszę bohatera w osobie spaślaka o podrobowym nazwisku. Pomysł całkowicie niewykorzystany. Warsztatowo słabe dziełko. Wręcz nudne. Zmęczyłam ja je i ono mnie. 4 gwiazdki bo doczytałam do końca. Tak fajnie się zapowiadał. Tak bardzo rozczarował.

Zwariowana,że hej

Zwariowana,że hej

Zaczęłam czytać bez zapoznania się z opisem wydawcy. Z początku było dziwnie, ale ze strony na stronę zaczęło mi się podobać. Znajdziemy tu wszystko i nic, tak po trochu: kryminał, wątek paranormalny, sensację, humor, życie i śmierć - tylko romansu brak :) W sumie bardzo pokręcona książka!

Przejście A-8" to napisana w konwencji kryminału satyra społeczno obyczajowa z wątkiem paranormalnym. Połączenie nieszablonowe i ryzykowne, ale efekt końcowy oceniam bardzo pozytywnie, bo w czasie lektury bawiłam się świetnie.

Powieść Tomasza Mroza to przede wszystkim utwór komiczny, kryminał na który początkowo liczyłam okazał się tylko tłem dla groteskowych i nieprawdopodobnych wydarzeń.
Autor wnikliwie obserwuje otaczającą nas polską rzeczywistość, by potem w powieści w krzywym zwierciadle przedstawić ludzkie zachowania, naszą mentalność i poglądy.

Główny bohater komisarz Wątroba to postać specyficzna, ciężko powiedzieć by był postacią pozytywną. Nieprzyjemny w obyciu, często działa na granicy prawa, na którego straży jako funkcjonariusz stać powinien, przekracza tę cienką linię praworządności, gdy leży to w jego interesie, a żądza pieniądza potrafi zaślepić. Wątroba ma bardzo bogate życie wewnętrzne, prowadzi wewnętrzny dialog (grunt to dogadywać się sam ze sobą),oraz rozmowy ze swoim współlokatorem, którym jest mała mysz.
Moimi ulubieńcami, jeśli chodzi o bohaterów są Pająk, Marian i Stalowy, którzy raz po raz wywoływali mój szczery uśmiech. Każdy z bohaterów powieści jest przedstawiony w sposób karykaturalny, ich cechy charakteru są przejaskrawione, zachowania wyolbrzymione, dzięki czemu jeszcze celniej piętnują nasze wady i słabości.

Bardzo podoba mi się prześmiewcze poczucie humoru autora. Śmieszne dialogi, niecodzienne i absurdalne sytuacje. Nic nie przebije jednak wizji zbiurokratyzowanego przejścia w zaświaty. Umowy, paragrafy, wypełnianie setek formularzy, wyszukiwanie kruczków prawnych, do tego dwa urzędasy: anioł i diabeł targujący się o ludzką duszę, która dla jednej strony będzie kosztem, dla drugiej przychodem, kolejną cegiełką w celu zrealizowaniu budżetu. Genialne.

"Przejście A-8" to specyficzna pozycja, kryminał, który kryminałem wcale nie był, a satyrą i groteską, ale który idealnie trafił w mój gust i poczucie humoru. Bardzo udany literacki eksperyment, bardzo dobra wysmakowana rozrywka.

Zaczynając czytać tę książkę, w pewnym sensie nie do końca wiedziałam, z czym mam do czynienia bowiem zarówno opis od wydawcy, jak i tytuł brzmią bardzo tajemniczo i w gruncie rzeczy trudno się domyślić, co będzie tematem przewodnim niniejszego utworu. Tymczasem „Przejście A-8” Tomasza Mroza to bardzo nietypowa i osobliwa lektura, przyporządkowana do gatunku kryminału paranormalnego, jednak po lekturze tej publikacji śmiało mogę powiedzieć, że tej książki absolutnie nie można sklasyfikować w prosty i jednoznaczny sposób. W tym utworze mieszają się nie tylko rozmaite gatunki literackie, ale także różne style i formy wyrażania myśli.

W „Przejściu A-8” znajdziecie kryminał z wątkami metafizycznymi, motywy społeczno-obyczajowe, ale także satyrę, za pomocą której autor w precyzyjny i taktowny sposób wytyka wiele ludzkich ułomności bardzo charakterystycznych nie tylko dla pewnych grup społecznych, ale przede wszystkim dla otaczającej nas rzeczywistości. Fabuła toczy się na różnych płaszczyznach czasowych, zaczynając od XIX wieku, przez czasy współczesne z krótkimi powrotami do wieku XX sprzed okresu I wojny światowej, aż po koniec czasów holocaustu. Ponadto śledzimy wewnętrzne rozważania komisarza Wątroby, prowadzone przez niego w nietypowy sposób śledztwo, życie podwórkowej, tzw."ławeczkowej trójcy" (Pająka, Mariana i Stalowego),którzy wbrew wszystkim zasadom podejmują intratną pracę za całe szesnaście złotych za dzień, pamiętniki Kazimierza vel Stalowego, które bywają naprawdę bardzo zabawne oraz wprowadzającego swoisty chaos podstępnego i enigmatycznego Nowaka.

Reasumując, Tomasz Mróz bez wątpienia jest bystrym obserwatorem otaczającej nas rzeczywistości, dlatego w doskonały i bardzo subtelny sposób udało mu się obnażyć niedoskonałości, jakimi cechuje się polskie społeczeństwo na przestrzeni lat. Tym samym autor zaserwował czytelnikom wielopłaszczyznową i bardzo niejednolitą fabułę, wplatając w tę historię zjawiska paranormalne, rozmowy ze zwierzętami, wewnętrzny monolog jednego z bohaterów, ale i diabelski cyrograf, dzięki któremu czytelnik może doświadczyć intrygującej wizji piekła. Wszystkie te elementy okraszone są nutą sensacji, zbrodni, ciekawej intrygi, źdźbłem niepokoju, jak również satyrą i groteską, z powodu której bywa zabawnie, ale i niejednorodnie. Dla mnie lektura niniejszej publikacji była ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu miałam możliwość poznać zupełnie inną stronę literatury i przyznam, że było to intrygujące przeżycie — chociaż zrozumiem, że ta dosyć specyficzna publikacja może nie przypaść do gustu wszystkim czytelnikom. Niewątpliwe zaletą był fakt, że przed rozpoczęciem lektury nie poszukiwałam opisów niniejszej książki, tym samym nie wiedząc, czego dokładnie dotyczy fabuła „Przejścia A8”, autorowi udało się mnie zupełnie zaskoczyć.

Macie ochotę na coś zupełnie innego, swoisty literacki eksperyment? Może warto dać szansę tej publikacji i podjąć zupełnie nowe czytelnicze wyzwanie? Zdecydujcie sami.
_________________________________________________________________

• Ebooki