rozwiń zwiń

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek. Jak zacząć pisać książkę?

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.03.2021

Międzynarodowy Dzień Pisarzy obchodzimy 3 marca. Tego dnia warto pomyśleć o pracy, trudzie i nadziejach, włożonych w każdą książkę. Zespół lubimyczytać.pl każdemu pisarzowi i pisarce składa najlepsze życzenia i przy okazji przypomina tytuły 5 książek traktujących o pisaniu. Może pomogą aspirującym artystom w przyszłym sukcesie literackim?

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek. Jak zacząć pisać książkę? Debby Hudson

Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku. Była to inicjatywa Międzynarodowego Stowarzyszenia Pisarzy PEN Club, którego celem jest upowszechnianie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie.

...ale po raz kolejny przekonywała się, że pisanie i czytanie to dwie kompletnie różne rzeczywistości - niestety nie możesz nasiąknąć prozą, żeby następne ją z siebie wycisnąć.

David Nicholls, „Jeden dzień

Reklama

Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony przez PEN Club

Stowarzyszenie za cel postawiło sobie: „promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obronę wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie”. Do klubu mogą dołączyć wszyscy pisarze, dziennikarze, tłumacze i inne osoby zawodowo związane z literaturą, a stowarzyszenie ma swoje oddziały na całym świecie – także w Polsce.

W naszym kraju PEN Club powstał w 1925 roku, a głównym inicjatorem jego powstania był Stefan Żeromski, który sprawował też funkcję pierwszego prezesa stowarzyszenia.

A skąd wzięła się nazwa PEN Clubu? Wykorzystano pierwsze litery angielskich słów: poets, essayists, novelists – czyli poeci, eseiści, powieściopisarze.

3 marca – Międzynarodowy Dzień Pisarzy

W końcu nie jest wielkim sekretem ani literackim, ani egzystencjalnym fakt, iż mówić umieją wszyscy, natomiast zapisać swe mówienie mało kto potrafi.

Jerzy Pilch„Pod Mocnym Aniołem”

O byciu pisarzem marzy wiele osób - jak jednak marzenia przekuć w rzeczywistość? Pomóc w tym mogą książki, w których uznani literaci dzielą się swoimi sposobami na sukces. Wielu z nich podkreśla, że aby dobrze pisać, trzeba być przede wszystkim biegłym rzemieślnikiem, który słowa potrafi przekłuć w sztukę.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy to dobry moment, by zacząć pisać książkę. W proces twórczy wprowadzić mogą poniższe publikacje. 

Jak zacząć pisać ksiażkę? 5 książek o pisaniu

Jeśli szukacie książek, które podpowiedzą, jak zacząć pisać, odsyłamy Was do katalogu lubimyczytać.pl. Skorzystajcie z tagów, czyli słów-kluczy, opisujacych daną pozycję. Szukajcie książek opisanych na przykład takimi tagami, jak #pisanie. Poniżej przedstawiamy 5 książek, pomocnych na początku literackiej drogi, lecz jest ich o wiele więcej! 

Steven Pinker to wybitny kognitywista i lingwista, a także pisarz. W publikacji „Piękny styl” przedstawia nowy pomysł na podręcznik dobrego pisania w XXI wieku. Zamiast narzekać na upadek języka, ubolewać nad tym, co go irytuje, albo powtarzać dogmatyczne nakazy i zakazy autorów poradników sprzed stulecia, Pinker wykorzystuje naukową wiedzę na temat języka i umysłu, aby pomóc czytelnikowi w trudnej sztuce tworzenia przejrzystej, spójnej i stylowej prozy.

Książka Pinkera obfituje w przykłady znakomitego i marnego pisarstwa, unikając pouczającego tonu i spartańskiej surowości klasycznych podręczników. Autor pokazuje, że sztuka pisania może być przyjemnym dążeniem do mistrzostwa i fascynującym tematem rozważań intelektualnych. Książka „Piękny styl” jest adresowana do wszystkich, którzy zajmują się pisaniem, a także do czytelników, którzy interesują się literaturą i chcieliby się dowiedzieć, w jaki sposób nauka o ludzkim umyśle może nam pomóc w zrozumieniu, jak działa język w swoim najlepszym wydaniu.

Jakich rad początkującym adeptom pisania udzieli Stephen King? Przede wszystkim: dużo czytać, jeszcze więcej pisać. Oraz, oczywiście: nie poddawać się.

Mistrz horrorów zawarł w „Pamiętniku rzemieślnika” to nie tylko porady dla twórców opowiadań o kosmicznych mutantach w radioaktywnym jeziorze. Wielbiciele Stephena Kinga znajdą tutaj wiele szczegółów biograficznych – pisarz opowiada o swoich traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa, ciężkich latach biedy, przygodach z alkoholem i narkotykami, wreszcie o groźnym wypadku, któremu uległ w 1999 roku. Zdradza także historie poszczególnych pomysłów (do czego też może zainspirować pisarza automat sprzedający środki higieniczne w damskiej przebieralni!) i konkretnych tekstów czy postaci.

King nie próbuje kreować się mentora początkujących literatów, nie mitologizuje też samego tworzenia, choć głęboko wierzy w magiczną siłę słowa pisanego. 

O tym, jak pisać, swoje zdanie ma także Haruki Murakami. „Zawód: powieściopisarz” to jednak nie poradnik, lecz raczej zbiór esejów, dotyczących twórczości autora „Norwegian Wood” i o tym, jak to jest być pisarzem. Teksty z tej książki mogą być potraktowane jako eseje autobiograficzne, ale Murakami pisząc je, nie miał takiej świadomości. Chciał tylko pokazać swoją pisarską drogę i podzielić się refleksjami na temat twórczości w ogóle.

„Nie bardzo wiem, na ile te w pewnym sensie egocentryczne, prywatne teksty – będące raczej zapisem prywatnych spekulacji na temat procesu pisania niż przesłaniami – przydadzą się czytelnikom. Bardzo bym się cieszył, gdyby naprawdę choć troszkę się komuś przydały" - zaznacza autor, regularnie wymieniany wśród nazwisk czołowych pisarzy zasługujących na Nobla w dziedzinie literatury. 

Z kolei „Kurs kreatywnego pisania" Katarzyny Bondy da początkującym pisarzom narzędzia, by mogli swoje pisarskie pomysły realizować pewnie, świadomie i coraz doskonalej. Wyjaśni, jak wygląda struktura powieści i w przystępny sposób uporządkuje teorię konstruowania tekstów literackich. Pomoże także przyszłym pisarzom w odkrywaniu ich mocnych stron, otworzy ich na inną percepcję świata, nauczy samodyscypliny oraz tego, jak szukać tematów i pomysłów.

Reklama

Jak podkreśla autorka cyklu „Cztery żywioły Saszy Załuskiej” pisania można, a nawet trzeba sie nauczyć. Katarzyna Bonda przekonuje, że pisanie książek to ciężka praca, przy której jednak pozostaje się artystą.„Tak, uczę ludzi pisać. Lubię dzielić się swoją wiedzą, pomagać adeptom, wydobywać ich z odmętów grafomanii. Spokojnie, to nie przytyk, gdyż każdy pisarz jest trochę grafomanem. Nie piszę za moich podopiecznych, nie redaguję, nie narzucam im swojej percepcji świata. Staram się jedynie - jak akuszerka - pomagać w ich „literackich porodach”.

Gail Carson Levine, amerykańska autorka pisząca dla dzieci i młodzieży, postanowiła podzielić się ze swoimi czytelnikami sekretami własnego warsztatu. „Magia pisania” to poradnik dla
początkujących pisarzy – nie tylko tych najmłodszych.

Można się z niego dowiedzieć, jak wymyślać wciągające historie, jak je zaczynać, żeby czytelnik nie mógł się od nich oderwać, i jak je kończyć, tak by pozostały mu na długo w pamięci. Są tu również rady dotyczące tworzenia wyrazistych postaci i pisania naturalnie brzmiących dialogów, a także – gdy zachodzi taka potrzeba – wzruszania lub rozbawiania czytelnika. Każdy z krótkich rozdziałów kończy się praktycznymi ćwiczeniami, które zachęcają przyszłych autorów do wytężenia wyobraźni i do praktycznej nauki pisarskiego rzemiosła.
Amerykańscy recenzenci stwierdzili, że z książki tej mogą się uczyć pisania ludzie w każdym wieku. I to nie tylko początkujący literaci – ze wskazówek autorki skorzysta każdy, komu zdarza się pisać mejle, blogi, listy miłosne, a nawet kartki z życzeniami.

Więc skąd się bierze fantastyczne pomysły? Kradnie się je. Kradnie się z rzeczywistości, która na ogół prześciga fantazję.

Terry Pratchett„Kiksy klawiatury”

Pisarzom życzymy czytelników!

Życzenia lekkiego pióra i satysfakcji z pracy każdemu pisarzowi i pisarce składa zespół lubimyczytać.pl! Co więcej, pisarzom życzymy czytelników, którzy licznie sięgną po ich książki. 

[ec]

Reklama

komentarze [13]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Konrad 07.03.2021 13:35
Czytelnik

Wątpię by Dostojewski, Poe czy Sienkiewicz czytali książki o pisaniu książek. Tę umiejętność się ma albo nie. Chętniej bym się dowiedział jak swoje dzieło wydać bez posiadania tysięcy osób na instagramie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
reader 05.03.2021 21:21
Czytelnik

Ludziska naczytają się głupot,że pisania można się nauczyć i gryzmolą potem jakieś pierdoły bez ładu i składu. Jeśli mają odpowiednie dojścia, znajomości, ładne zdjęcia na Facebooku i ogolnie potencjał marketingowy, to nawet znajdują wydawnictwa, ktore im ten chłam wydają. I tak oto rynek wydawniczy zalewany jest miernotą. A wypromowane na siłę gwiazdki, którym udało się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Mariusz Roqfort 05.03.2021 08:36
Czytelnik

Owszem, fajnie jest przeczytać znanych autorów i śledzić początki ich zmagań z pisarstwem, ale uważam, że o ile wbijania gwoździ można od biedy nauczyć szympansa, to do tworzenia dobrej literatury potrzebna jest tak zwana iskra Boża i żadne kursy z grafomana nie uczynią utalentowanego literata...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Book_Dragoness 08.03.2021 07:36
Czytelniczka

A jednak istnieje Wattpad i "powieści", które trafiają np. na Legimi... ;-) (dobre nie są, ale poczytne bardzo)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
bezdomna 04.03.2021 19:30
Czytelnik

Abstrahując od umiejętności pisarskich, relację Stephena Kinga z alkoholem zdecydowanie nie można nazwać "przygodą", jak to zostało określone w artykule King przez alkoholizm pogrążył swoje zdrowie, prawie zniszczył małżeństwo i swoją karierę. Nawiasem mówiąc polecam książkę, czytając tę biografię, można zauważyć, że pisząc powieści King garściami czerpał z życiowego...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Dorota Karło 04.03.2021 10:42
Czytelniczka

Tutaj nieco spóźnione, ale...

Stephen King w swoim „Pamiętniku rzemieślnika” napisał: „Wszystkie powieści to w istocie listy adresowane do jednej osoby”. Najpierw pisz dla siebie, to rada, jednego z najbardziej znanych i czytanych pisarzy na świecie, dla innych pisarzy. Jako pisarka, rozumiem ją tak: Pisz o czymś i w taki sposób, by czytanie opowieści sprawiło przyjemność...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ania 03.03.2021 20:02
Czytelniczka

Cieszę się że moje urodziny przypadają w tak zacnym dniu :) Wszystkim pisarza nieskończonej weny i wiernych czytelników życzę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
AHTKasprzyk 03.03.2021 16:59
Czytelniczka

Do ostatniej książki podobne wydaje się Chlapanie atramentem. Poradnik dla młodych pisarzy. Uwielbiam ten poradnik, jest zabawny i pełen magii!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Book_Dragoness 03.03.2021 13:46
Czytelniczka

Zacząć to według mnie nie problem. Gorzej wytrwać w postanowieniu i skończyć. :-) A potem, rzecz jasna, nie ustawać w usiłowaniach znalezienia wydawcy, ewentualnie postawić na self-publishing.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 03.03.2021 13:35
Czytelnik

Samych sukcesów i pięknych książek

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Adam Korbel 03.03.2021 12:35
Czytelnik

Brakuje "Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika" Stephena Kinga.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ewa Cieślik 03.03.2021 12:59
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

"Pamiętnik rzemieślnika" jest już dodany do listy, choć jestem pewna, że można ją rozwijać, dopisując dziesiątki kolejnych pozycji. Przydatny może być też kurs kreatywnego pisania, jaki był publikowany na łamach lubimyczytać.pl - pod koniec każdego z artykułów znajduje się pomocna bibliografia: ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
zgłoś błąd