Epoka hipokryzji : seks i erotyka w przedwojennej Polsce

Wydawnictwo: Znak Horyzont
literatura polska, erotyka, II RP
literatura piękna
Ag2S

Seks jest wszędzie. Jest w gazetach, w radiu, w reklamach i w kinie. Antykoncepcja, aborcja, homoseksualizm, onanizm, pornografia, orgie, zboczenia i dewiacje, przestępstwa seksualne i handel żywym towarem. Rozgorączkowani aktywiści i feministki spierają się z biskupami i tradycjonalistami. Z jednej strony wołanie o postęp i wyzwolenie obyczajów, z drugiej oskarżenia o demoralizacje młodzieży i odstępstwo od tradycyjnych wartości. Jest rok 1930. I tylko jakoś samo słowo „seks” nie pada. Nie pozwala na to cenzura.

W drugiej Rzeczpospolitej trwa rewolucja seksualna. Kraj nieskazitelnych dżentelmenów, pełnych gracji dam i bohaterów, którzy wywalczyli niepodległość – był jednocześnie niekwestionowaną ojczyzną seksualnego wyzwolenia.

"Epoka hipokryzji" nowa książka bestsellerowego autora – Kamila Janickiego – odmalowuje wielkie zderzenie światopoglądów i spór obyczajowy, który podzielił przedwojenną Polskę. Przeczytamy w niej o seksie z każdej perspektywy: od prawa i obyczajów, przez erotyczne gusta (jak kobieta powinna zachowywać się w łóżku? Jak mężczyzna?), fantazje (dlaczego przedwojenne Polki marzyły o seksie z murzynami?), antykoncepcję (sprzedawano już nawet prezerwatywy z „wypustkami mającymi potęgować doznania”), seksualne problemy (jak walczyć z impotencją?), aż po szeroko rozumiany seksbiznes. Nie zabraknie tematów trudnych i kontrowersyjnych – jak sprawa aborcji, handlu żywym towarem, czy wreszcie głębokiej nietolerancji wobec każdego rodzaju inności.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2015

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Mateusz | 2019-02-24

Miała być najbardziej odważna książka historyczna, a okazało się, że to całkiem zgrabnie omówiony problem przedwojennej polskiej obyczajowości.

zaganka84 | 2018-10-10
Na półkach: Przeczytane, E-BOOKI
Przeczytana: 02 października 2018

Bardzo interesujaco sie zaczyna, jednak po przeczytaniu 10% ksiazka poszla na bok. Autor zaczal tak przynudzac, ze raczej juz wiecej nie siegne po ten tytul. Wielka szkoda. Dla pasjonatow.

Paulina Weiher | 2018-09-14

Świetnie napisana książka! Autor gładko operuje językiem, sprawnie opisuje realia i problemy. Książkę czyta się bardzo lekko, wciąga niesamowicie, dobra rozrywka. A przechodząc do samej treści - dla mnie naprawdę niesowita. Okazuję się, że wyobrażałam sobie wszystko zupełnie inaczej! I w inny sposób teraz patrzę na współczesną dyskusję na temat seksualności.
Trudno mi ocenić zgodność z prawdą historyczną, nie mam ku temu odpowiedniej wiedzy i zdaję sobie sprawę, że taka książka nie wyczerpuje tematu i wiele zagadnień zarysowuje raczej ciekawostkowo. Ale autor sięga do wielu źródeł, pięknie opisuje kontekst i przedstawia różne punkty widzenia.
Polecam gorąco! Rozwija światopogląd i stanowi fantastyczny punkt wyjścia do dyskusji!

projekt_słowo | 2018-08-24
Przeczytana: styczeń 2018

Moja babcia zawsze powtarzała, że wszystko już było. Przeżyła wiele i mało co było w stanie ją zadziwić. Żyła w czasach Dwudziestolecia Międzywojennego w Warszawie, gdzie jako studentka Uniwersytetu zapewne słyszała wiele o tym, co się w ówczesnej Stolicy wyrabiało. A pisze, że zapewne, bo nie było mi dane ją o to zapytać. A jaki to ma związek z książką? Wielki! Bo to, co w niej zostało opisane, powinno trafiać do tych ludzi, którzy twierdzą, że dziś są czasy pozbawione zasad. Nie wiem czy ktoś z Was też jeży się na te słowa, że kiedyś to było porządne życie, a dziś to tylko rozpusta. Dziś takiej osobie chętnie bym wręczyła chociażby tę książkę Kamila Janickiego jako lekturę potwierdzającą fakty o tym, że jak świat światem nic co ludzkie nie jest człowiekowi obce. Tym bardziej seks. Bo jak się okazuje - wszystko już było, tylko po cichu, po kątach i najlepiej poza ludzkim okiem.
Książka ta wielokrotnie zadziwi, a może nawet, co wrażliwszych, zgorszy tym, że jak świat stary- seks...

Sylwia Sulikowska | 2018-08-20

Recenzję "Epoki hipokryzji" zacznę od kilku słów wspomnienia mojej babci. Babci, której zdarzało się mówić, że za "jej czasów takich rzeczy nie było". O jakie "rzeczy" chodziło? Między innymi o związane z przestępczością, ale też z erotyką właśnie. Drażniłam się z nią wtedy, mówiąc: "tak, nie było - a my wszyscy tośmy się z kapusty wzięli". Parskała na mnie oschle i do tematu nie wracała. Chociaż babcia moja z "tymi rzeczami" przed wojną raczej nie miała okazji się zetknąć (była wówczas dzieckiem), to jednak ten smaczek hipokryzji dawał się zauważyć.
Co więcej, widzę go i dzisiaj, bo chociaż jeszcze nie przeminęły u mnie lata uniesień i jeszcze daleko mi do pokolenia seniorów, to sama widzę, że młodzi, a właściwie młodsi ode mnie ludzie robią takie rzeczy (no właśnie, "takie rzeczy"!), o których mówię, że za mojej młodości, by one "nie przeszły". Czasy się widać zmieniają i rewolucja seksualna trwa w najlepsze. A razem z nią przeciąga się epoka hipokryzji zapoczątkowana w czasach...

Roma | 2018-08-13
Na półkach: Przeczytane, 2018

W XXI przeprowadzono badania dot. masturbacji w polskim społeczeństwie. Do tej aktywności seksualnej "przyznało się" niewiele ankietowanych - pomiędzy 20 a 30%. Nie byłoby w tym nic dziwnego, w końcu ankiety to mało precyzyjny sposób badania opinii publicznej, gdyby nie fakt, że na pytanie o masturbację w dwudziestoleciu międzywojennym odpowiedziało "tak" ponad 90% respondentów. Nie stanowili oni odosobnionej grupy na onanistycznej mapie Europy - podobne wyniki otrzymano wówczas także w Niemczech, Francji czy Wielkiej Brytanii. Trzeba zadać sobie więc pytanie: w którą stronę zmierza ten kraj? Co naprawdę oznacza wyświechtane do mdłości powiedzenie ,,dawniej było lepiej"? ;) Jak powinniśmy nazywać tę czynność seksualną, jeśli chcemy wyrazić swoje neutralne bądź pozytywne nastawienie do niej? Pewien Polak już przeszło sto lat temu zaproponował termin ,,ipsacja" z łac. ,,ipse" - ,,sam/a".
Ta książka nie jest stricte pozycją naukową, przewijają się w niej subiektywne uwagi autora,...

Ciekawe spojrzenie na seks w przedwojennej Polsce, szkoda tylko, że niepełne. Zabrakło nakreślenia sfery seksualnej u ludzi przeciętnych, zwykłych obywateli. Większość badań i wypowiedzi dotyczyło sfer wyższych czy artystów (a ci z reguły są inni od reszty).

AnnaSikorska | 2018-06-15

Piękne damy i przystojni mężczyźni z fotografii zrobionych na początku ubiegłego stulecia przekonują nas, że świat wówczas był lepszy, mniej w nim było seksualności, ludzie bardziej kierowali się dobrem rodziny, na czele której stał mężczyzna potrafiący utrzymać rodzinę i kobieta z zamiłowaniem poświęcająca się gromadce dzieci. Sielankowe obrazy po bliższym przyjrzeniu upadają. Większość rodzin żyła w niedostatku, mężczyźni terroryzowali najbliższych, a kobiety nie miały praw, którymi mogą się cieszyć obecnie. Wychowywane na posłuszne córki i żony nie potrafiły się buntować. Nie tylko edukacja była inna, ale i podejście do ich biologii. To, co w przypadku mężczyzny uchodziło za normalne, w przypadku płci pięknej było oznaką rozwiązłości, choroby psychicznej i wielu nienormalnych zachowań bardzo ostro ukrócanych przez społeczeństwo.
Przyszedł jednak czas rewolucji zapoczątkowanej przez Freuda. Odkryto, że kobieta również może przeżywać orgazm, że może pożądać, chcieć swobody oraz...

Bardzo dobra książka, pełna ciekawostek i faktów. Moim zdaniem, każdy powinien ją przeczytać, a szczególnie że niektóre aspekty się chyba nie zmieniły, a z niektórych można się szczerze pośmiać. Jak to mówiła moja Pani Doktor od sztuki: "Idealne informacje, do opowiadania jako ciekawostki na nudnych imprezach"

Vemona | 2018-03-14

Bardzo dobra pozycja, opisuje podejście do seksu w dwudziestoleciu międzywojennym na podstawie wydawanych publikacji, aktów prawnych, opinii. Wyra