Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji

Wydawnictwo: Znak Horyzont
La Chair interdite
literatura faktu
Ag2S

Brama, przez którą diabeł dostał się na ziemię. Siedlisko niebezpiecznej kobiecej żądzy. Błogosławieństwo i przekleństwo kobiet. Tymczasem… to tylko wagina! Dla Platona wagina to wierzgające zwierzę. Da Vinci pomija ją na anatomicznych szkicach. Do 1948 r. jest wymazywana z podręczników medycyny, ale już 30 lat później pornograficzny film Głębokie gardło podbija Cannes. W 1960 r....

Błogosławieństwo i przekleństwo kobiet.
Tymczasem… to tylko wagina!

W 1960 r. zdesperowane mieszkanki Kamerunu obalają rząd, publicznie obnażając sromy. W 2006 r. Kolumbijki przez „strajk zaciśniętych ud” rozbrajają mafię narkotykową.
W XIX w. kolonizatorów Afryki szokuje rytuał wydłużania warg sromowych, ale dziś w USA i Europie na zabiegi modelowania narządów płciowych wydaje się miliony dolarów.
W najnowszej książce Diane Ducret pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów kobiet od starożytności po współczesność. To opowieść pikantna i przejmująca, doprawiona nutą ironii i humoru. Powinny ją przeczytać wszystkie kobiety i każdy mężczyzna, który chce je lepiej zrozumieć.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Weronika | 2016-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Tematyka ciekawa, fakty, które powinno się znać, a jednak czytało mi się tak sobie. W sumie przeczytanie zajęło mi ponad miesiąc - podczytywałam fragmenty w międzyczasie delektując się innymi literackimi dziełami.
Dla mnie książka, które nie wyczerpuje tematu, albo raczej - traktuje go wybiórczo.
Autorka skupia się bardziej na wyłapywaniu sensacyjnych informacji niż na rzetelnej analizie podejścia do kobiecego ciała na przestrzeni wieków.
Oczywiście, niektóre z tych historii są bardzo ciekawe, szczególnie te dotyczące różnego podejścia do intymnych części ciała kobiecego w różnych częściach świata.
Za dużo też moim zdaniem fragmentów dotyczących antykoncepcji, aborcji i działalności feministek.
Wstrząsnęły mną natomiast ostatnie strony poświęcone cierpieniom kobiet, których doświadczyły w wyniku gwałtów i restrykcyjnych decyzji władz. Obok tej tematyki nie da się przejść obojętnie.
W podsumowaniu zabrakło mi przedstawienia obecnego stanu wiedzy na temat tego fragmentu ciała, a...

Olsko_Ulrich | 2016-09-20
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Bardzo ciekawa książka, którą świetnie się czyta, a która traci przez powierzchowne ujęcie tematu. Faktycznie, wyruszymy w podróż po różnych epokach, przesiadając się w przeróżne środki komunikacji damsko-męskiej, w których będą nam przeszkadzały opóźnienia w sposobie myślenia, korki na plotkarskiej arenie europejskich salonów albo od wejścia walczące o swoje miejsce przy oknie poglądy i opinie mężczyzn.

Wyruszymy w podróż, ale przez jej szeroki zasięg spojrzymy na wszystkie wydarzenia bardzo powierzchownie i boleśnie jednostronnie. Zabraknie nam pozytywnych męskich postaci, zabraknie negatywnych postaci kobiecych. Za to do woli możemy czerpać ze źródła heroicznych bohaterek torujących sobie dowolnymi przyrządami drogę do wolności. Nie można zarzucić książce braku naukowego podejścia do tematu, ponieważ każdy fakt i cytat opatrzony jest przypisem ze źródłem, nadal jednak czegoś tej książce brakuje.

Książka yskała na kontrowersyjnej okładce, jeszcze bardziej kontrowersyjnym...

zatia | 2016-03-02
Przeczytana: 02 marca 2016

Miałam nadzieję na neutralną światopoglądowo historyczną analizę, a dostałam manifest feministyczny.

Autorka przedstawia historię traktowania kobiecego łona z bardzo feministycznego punktu widzenia, z naciskiem na ciemiężenie kobiety przez mężczyznę przez wszystkie stulecia. Czytelniczki, które nie mają skrajnie feministycznych poglądów, może irytować zupełnie nieobiektywny sposób przedstawiania różnych tematów. Przykładowo, ja nie jestem zwolenniczką nieograniczonego prawa do aborcji i raziły mnie sformułowania typu "w Hiszpanii niektórzy ustawodawcy chcący narzucić kobietom moralność, którą zarazili całe społeczeństwo, stawiają pod znakiem zapytania prawo do aborcji". Nie wiem, co dokładnie chcieli zrobić hiszpańscy politycy, ale czy naprawdę każde ograniczenie prawa do aborcji to narzucenie innym swojej moralności?

Autorka nie zostawia żadnego miejsca na interpretację: światem rządzą mężczyźni, którzy narzucają swą wolę kobietom, koniec kropka. Mężczyźni mordują i gwałcą,...

cymelium | 2016-05-06
Przeczytana: 06 maja 2016

Przeczytałam i więcej wiem. Były momenty zaciekawienie. Były tez momenty zaskoczeni i zadziwienia. To jest przekrojowa opowieść o tym jak na przestrzeni lat i wieków traktowano kobiety, a szczególnie ich intymny szczegół. Dobrze napisana. Czyta się lekko choć czasami włosy jeżą się na głowie. Myślę że nie tylko kobiety powinny to przeczytać. Mężczyźni także powinni poznać tą książkę.
Polecam

Książkowe_Wyliczanki | 2016-02-21
Przeczytana: 18 lutego 2016

Temat, którego podjęła się autorka niejedną osobę zrazi, zniesmaczy i oburzy. W końcu jak można pisać o kobiecym sromie. To tak bardzo intymna część ciała, że nikt obcy nie powinien się o nim dowiedzieć. Nie rozmawiamy z obcymi na takie tematy, często nie rozmawiamy również z bliskimi. Diane Ducret pisze, i to jak pisze. Pisarka opisując czasem bardzo brutalne przejawy podejścia do kobiecości potrafi przedstawić je bardzo przystępnie, pisze przewrotnie, ironicznie, pokazując dwoistość kobiecej natury.

Można odnieść wrażenie, że jest to książka feministyczna, potępiająca mężczyzn i ich podejście do kobiet i ich potrzeb, nie jest to jednak prawda. Rzeczywiście na przestrzeni dziejów ludzkości, od starożytności kobiety są w większości wypadków pomijane przez mężczyzn. Ich rola ma być drugorzędna a ich potrzeby nieistotne, wynika to jednak z historii. W książce przeczytacie o historycznym podejściu do waginy jako narządu, w której miało mieszkać dzikie zwierze, przez które kobieta...

książek: 1929
IsaX | 2016-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Ciekawa, chociaż nierówna. Chwilami nudziłam się czytając ją, ale były fragmenty które wręcz pochłaniałam. Na pewno warta przeczytania, ukazuje jak postrzegano seksualność kobiety na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. A nie miałyśmy łatwo.... szczególnie, że tą nasza cechę pozastrzegano jako coś złego a jednocześnie dobrego.

Gold_Fever | 2016-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2016

Śmiała i odważna książka o kobietach. O perypetiach z jakimi musiały się zmagać nasze poprzedniczki, a także o pewności mężczyzn, że to oni rządzą światem i mają prawo decydować nawet o ciałach płci przeciwnej. Warto przeczytać choćby ze względu na to, że historia lubi się powtarzać, a w niektórych miejscach na Ziemi poniżanie kobiet, zupełnie bezkarnie, trwa nadal.

Diane Ducret pisze językiem, który z każdym słowem przybliża nam bohaterki i pomaga wczuć się w ich sytuację. Według mnie jest to lektura obowiązkowa dla każdej kobiety, która ceni siebie i swoje ciało.

AMisz | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

To książka, którą powinna przeczytać bezwzględnie każda kobieta i no dobra, każdy facet też. Gorąco polecam do pary z "Kobieta. Geografia intymna".

Kaś | 2016-03-04
Przeczytana: 26 lutego 2016

Historia kobiecości jest trudna, zawiła i naznaczona szeregiem negatywnych aspektów. Nasza płeć jest z jednej strony gloryfikowana za to, że pozwala wydawać na świat kolejne pokolenia, z drugiej zaś wszystkie sprawy związane z jej funkcjonowaniem przez lata spychane były do sfery tabu. Wydaje Wam się, że to przesada i zajmowanie się problemami dawno minionymi? Cóż, nie byłabym taka pewna, bo sama pamiętam czasy, gdy dziewczyny kryły się jak mogły z tym, że po raz pierwszy miesiączkują, podczas gdy nasi równoletni chłopcy w najlepsze żartowali o swoim przyrodzeniu i jego fizjologii. Niby nic, ale zostaje w głowie jako przejaw pewnej nierówności. Do dziś się nad tym zastanawiam, gdy patrzę na młode kobiety, które mają problem z wypowiedzeniem słowa „tampon”, nie mówiąc już o wybiegach, jakie stosują, gdy mają mówić o własnej seksualności.

Choć wszyscy wiemy, że coś jest w tym względzie nie tak, choć feministki co i rusz podejmują ów temat (często nieudolnie i ze skutkiem odwrotnym...

żabot | 2016-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2016

Mam problem z oceną tej książki. Z jednej strony czyta się łatwo, szybko i przyjemnie, ale z drugiej strony czegoś w tej książce brakuje a niektóre informację są nie do końca na temat. Nie bez winy jest również polski wydawca. Po raz kolejny spotykam się z sytuacją, kiedy polskiego czytelnika traktuje się jak niedorozwiniętego uważając, że trzeba mu wygarnąć wprost, o czym jest książka. Już nie wystarcza zwracająca uwagę okładka, tytuł i obszerny blurb. Polski wydawca musi dodać jeszcze podtytuł, którego w oryginale nie ma. Tymczasem nie wszystko w książce pasuje do owej „historii męskiej obsesji”. Mam tu na myśli niektóre tematy z końca książki. Czy się nam to podoba, czy nie, we wszystkich wojnach kobiety były mniej lub bardziej celem ataku. To nie jest wcale typowe dla apokalips XX wieku. Zawsze i wszędzie gwałt i pohańbienie kobiet wroga były elementem wojny. Podobnie, jak ochrona kobiet przed tymże gwałtem. Opisane przypadki wyróżniają się tylko i wyłącznie masowością...